Ήττα και δύσκολα τα πράγματα για το Σκουφά

Την ήττα από τον Ερμή Αμυνταίου γνώρισε ο Σκουφάς Κομποτίου, με 1-3, και τα πράγματα πλέον δυσκολεύουν αφόρητα για την αρτινή ομάδα στο βαθμολογικό πίνακα.

Η περιγραφή του παιχνιδιού είναι μια προσφορά της ταβέρνας :

"ΚΑΤΣΑΠΛΙΑΣ"
Κομπότι Άρτας
Τηλ. 2681065293

Ήττα που πιθανόν να τον καταδικάσει γνώρισε σήμερα στο γήπεδό του ο Σκουφάς, από τον Ερμή Αμυνταίου, χάνοντας πολύτιμο έδαφος στον αγώνα που δίνει για παραμονή στην κατηγορία. Οι φιλοξενούμενοι ευτύχησαν να προηγηθούν στην πρώτη τους κιόλας ευκαιρία στο ματς, όταν ο Μαυροματίδης μετά από κλέψιμο της μπάλας βρήκε το Χαϊτίδη, κι ο τελευταίος με πλασέ στην κλειστή γωνία του Παπαχρήστου, άνοιξε το σκορ. Ο Ερμής συνέχισε να απειλεί και στο 21ο λεπτό, ο Τσορλίδης έσπασε την μπάλα στο Μαυροματίδη που έπιασε δυνατό σουτ, όμως ο Παπαχρήστος με διπλή προσπάθεια μπλόκαρε. Ο Σκουφάς από τη μεριά του προσπαθούσε να βρει την ισοφάριση, όμως πέραν ενός φάουλ του Ασπροποταμίτη που πέρασε αρκετά έξω, δεν είχε να επιδείξει κάποια άλλη αξιόλογη στιγμή στο πρώτο μέρος. Αντίθετα, οι φιλοξενούμενοι έφτασαν λίγο πριν την ανάπαυλα κοντά σε νέο γκολ, όταν ο Τριανταφύλλου απέφυγε το Σχισμένο και σούταρε, όμως στην κλειστή γωνία του ο Παπαχρήστος έδιωξε σε κόρνερ, από το οποίο ο Κλαζόγλου με κεφαλιά έστειλε την μπάλα άουτ, με το 0-1 να παραμένει.

Στο δεύτερο μέρος, ένας άλλος Σκουφάς βγήκε στο γήπεδο, πιο επιθετικός και δημιουργικός, φτάνοντας κοντά στο γκολ στο 47', όταν μετά από φάση διαρκείας, ο Μαγκάκης έπιασε σουτ εκτός περιοχής, με την μπάλα να κοντράρει, για να μπλοκάρει στη γωνιά του ο Περπερίδης. Στο 52ο λεπτό, μεγάλη φάση για το Σκουφά, με το Σταμούλη να εκτελεί κόρνερ, το Σχισμένο να παίρνει την κεφαλιά, όμως την μπάλα να σταματά στο κάθετο δοκάρι του Ερμή. Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν για πρώτη φορά στο δεύτερο μέρος στο 58ο λεπτό, με τον Τσορλίδη να πιάνει γεμάτο σουτ, όμως τον Παπαχρήστο να του λέει "όχι", για να φτάσουμε στην ισοφάριση δύο λεπτά αργότερα για το Σκουφά, όταν μετά από ωραία κάθετη πάσα του Βερλέκη, ο Μαγκάκης βγήκε απέναντι από τον Περπερίδη και πλάσαρε ψύχραιμα για το 1-1. Ο ρυθμός των γηπεδούχων κάπου εκεί κόπηκε, μετά από μια ολιγόλεπτη διακοπή για να φτιαχτούν τα δίχτυα, με τους φιλοξενούμενους να ανασυγκροτούνται και να ανακτούν άμεσα το προβάδισμα, καθώς στο 69ο λεπτό, από σέντρα του Μαυροματίδη στο δεύτερο δοκάρι, ο Ηλιάδης με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-2. Ο Σκουφάς έψαξε άμεση απάντηση στο γκολ του Ερμή, όμως η τύχη σήμερα δεν ήταν με το μέρος του, καθώς στο 74ο λεπτό, από νέο κόρνερ του Σταμούλη, αυτή τη φορά κεφαλιά του Βερλέκη βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι και έφυγε άουτ. Το έργο του Σκουφά έγινε ακόμη πιο δύσκολο στο 78', όταν ο Σχισμένος πήρε την άγουσα για τα αποδυτήρια αντικρίζοντας δεύτερη κίτρινη-κόκκινη, σε μια φάση που λίγο έλειψε να έρθει το 1-3, με την εκτέλεση φάουλ του Μαυροματίδη να περνά λίγο πάνω από τα δοκάρια. Ο Σκουφάς, που αγωνίστηκε στα τελευταία λεπτά χωρίς τον προπονητή του στον πάγκο, καθώς αποβλήθηκε λόγω παραπόνων προς το διαιτητή, παράπονα που εξέφραζαν καθ' όλη τη διάρκεια του ματς οι γηπεδούχοι, δέχτηκε και τρίτο γκολ στο 90ο λεπτό, όταν ο Χαραλαμπίδης βρήκε τον Τσορλίδη στην κόντρα, κι ο τελευταίος, αφού απέφυγε τον Πέτσα, εκτέλεσε τον Παπαχρήστο διαμορφώνοντας το τελικό 1-3.

Διαιτητής : Διώτης Κων/νος (Ευρυτανίας)  Βοηθοί : Κουρλός Δημήτρης (Ευρυτανίας) - Μπύρος Σπύρος (Ευρυτανίας)

Σκουφάς Κομποτίου (Σωτηρόπουλος) : Παπαχρήστος, Καλπακούλας, Μπαλωμένος, Σχισμένος, Πέτσας, Βερλέκης (84' Παρράς), Παππάς, Ασπροποταμίτης (72' Θεοδωρής), Τσάκαλος, Σταμούλης, Τάσσος (25' λ.τρ. Μαγκάκης)

Ερμής Αμυνταίου (Σιαπανίδης) : Περπερίδης, Γιορετζίδης (80' Τσολάκης), Σερσένης, Παναγιωτίδης, Κλαζόγλου, Αμαραντίδης, Ηλιάδης (76' λ.τρ. Χαραλαμπίδης), Τριανταφύλλου, Χαϊτίδης (95' Παλλιός), Τσορλίδης, Μαυροματίδης (93' Τράικος)