Πήρε «εκδίκηση» για την ήττα του α' γύρου ο Πρωτέας

Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και έφτασαν σε μία άνετη νίκη, παίρνοντας την ρεβάνς από την ήττα του πρώτου γύρου.

Μετά το πρώτο τέταρτο του αγώνα ο Πρωτέας ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή του και κατάφερε να πάρει το προβάδισμα, με το ημίχρονο να λήγει με 17-13 για τις γηπεδούχους. Στο β' ημίχρονο η αρτινή ομάδα αύξησε ακόμα περισσότερο τη διαφορά, επικρατώντας στο τέλος με 34-26.

Ο Πρωτέας με τις προσθήκες των τεσσάρων παικτών που αποκτήθηκαν πρόσφατα, ήταν άλλη ομάδα και έδειξε ότι θα έχει πρωταγωνιστικό ρόλο στο β' γύρο του πρωταθλήματος. Επίσης, ο τερματοφύλακας Γεωργαλής με τις σημερινές του επεμβάσεις έδειξε για ακόμη ένα παιχνίδι ότι το μέλλον είναι μπροστά του και αν σε κάποια σημεία του αγώνα δεν χαλάρωναν οι παίκτες του Πρωτέα, το σκορ θα είχε πάρει μεγάλες διαστάσεις.

Διαιτητές: Βήτας - Ψύλλος

Τα πεντάλεπτα: 1-2, 4-4, 6-6, 9-7, 15-10, 17-13 (ημχ.), 21-16, 23-16, 26-16, 28-19, 31-23, 34-26

Δίλεπτα: 1-3  Πέναλτι: 3/4 - 0/0

Πρωτέας Άρτας (Ντάλλας - Τσέλιος) : Γεωργαλής, Τσέλιος Π. 7, Κουμαραδέλης 4, Τλούπας, Βουρλώκας 2, Παπαδόπουλος 6, Τσέλιος Ν. 4, Τσούλος, Κώστας, Μπίζγκα, Χατζηβακαλέλης 5, Φώτης 2, Ρίζος, Πίτσιος 2, Κάντσης 2

Απόλλων Καλαμαριάς (Μιχαϊλίδης): Ζώης, Βακουφάρης 7, Μασούρας, Φωτιάδης, Αναστασιάδης 5, Μαραβέλιας 1, Κοπαϊδης 3, Διομης, Μπαλέτας, Μπρόϊκος, Σάντσεζ, Ρωμανίδης 4, Τσακαλίδης 2, Μέλλιος 3, Πανιόπουλος 1

Αποτελέσματα 8ης αγωνιστικής Α2 Ανδρών (Βόρειος Όμιλος)

Πρωτέας Άρτας - Απόλλων Καλαμαριάς   34-26
Αρχέλαος Κατερίνης - Αρίων Πτολεμαΐδας   28-28
Ζαφειράκης Νάουσας - Άρης Θεσσαλονίκης   32-23
ΓΑΣ Κιλκίς - Φαίακας Κέρκυρας   21-23