Νικητής ο Ηρόδοτος στο τοπικό ντέρμπι!

Ο Ηρόδοτος ήταν ο μεγάλος νικητής του τοπικού ντέρμπι με την Ανέζα, επικρατώντας με 2-1.

Συνεχίζει την εξαιρετική του πορεία ο Ηρόδοτος Καλογερικού, παραμένοντας στην τετράδα μετά τη νίκη του στο τοπικό ντέρμπι, επί της Ανέζας με 2-1. Στο πρώτο μέρος, δε σημειώθηκε κάποιο τέρμα, όμως και οι δύο ομάδες είχαν τις ευκαιρίες τους, με τις σημαντικότερες να ανήκουν στους γηπεδούχους. Στο 20ο λεπτό ο Φώντας Παναγιώτου σούταρε όμως η μπάλα έφυγε λίγο άουτ, ενώ πέντε λεπτά μετά ο Ρώσσιος μόνος από πλεονεκτική θέση σούταρε άστοχα. Δύο λεπτά μετά, οι φιλοξενούμενοι απάντησαν στις ευκαιρίες, με τον Πάνο Τσαμπά να σουτάρει λίγο άουτ. Αμέσως μετά τη φάση της Ανέζας, ο Ηρόδοτος απάντησε, με το Γιώτη να παίρνει την κεφαλιά από κοντά, όμως να στέλνει την μπάλα λίγο άουτ. Με τη συμπλήρωση του ημιώρου ο Ρούμπος είχε ένα σουτ που σταμάτησε στον Οικονόμου, ενώ άστοχο ήταν το σουτ του Παπαγεωργίου στο 34'. Στην τελευταία φάση του πρώτου μισού, ο Παναγιώτου βρέθηκε σε καλή θέση για το Καλογερικό, όμως το σουτ που επιχείρησε έφυγε άουτ.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με ένα καλό σουτ για τους γηπεδούχους, και συγκεκριμένα του Χουλιάρα που απόκρουσε ο Τσαμπάς. Τελικά, στο 60ο λεπτό ο Γκαναβίας έβγαλε προωθημένη πάσα στον Γεωργίου, ο οποίος αφού ευνοήθηκε, καθώς η μπάλα κόλλησε στα νερά προσωρινά, με πολύ όμορφο σκαφτό σουτ κρέμασε τον Τσαμπά, ο οποίος είχε βγει εκτός εστίας να μαζέψει τη μπάλα. Ο Ηρόδοτος έκανε δύο τα τέρματα του όταν ο Χουλιαράς στο 70ο λεπτό έφυγε στην πλάτη της άμυνας, έσπασε στον επερχόμενο Γεωργίου, ο οποίος ανενόχλητος από κοντά έκανε το 2-0, και ενώ λίγα λεπτά πριν, οι φιλοξενούμενοι είχαν μείνει με παίχτη λιγότερο καθώς αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη ο Ρούμπος, για σκληρό μαρκάρισμα στον Χουλιάρα. Στη συνέχεια, οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να ξαναμπούν στο ματς, και απείλησαν με μια εκτέλεση φάουλ στην οποία η μπάλα πέρασε από όλους και κατέληξε λίγο άουτ. Στο 78' είχαμε από μια αποβολή και για τις δύο ομάδες, καθώς διαπληκτίστηκαν ο Ρώσσιος του Ηροδότου με το Ζώη του ΠΑΣ Ανέζα, παίρνοντας και οι δύο την άγουσα για τα αποδυτήρια. Στο 87' οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στο σκορ, με τον Μπαλάγκα να σκοράρει από κοντά, καθώς επωφελήθηκε από ασυνεννοησία και λάθος στην άμυνα του Καλογερικού. Τα τελευταία λεπτά κύλησαν χωρίς ιδιαίτερες συγκινήσεις αγωνιστικά, ωστόσο αξίζει να σημειωθεί πως οι φιλοξενούμενοι τελείωσαν το ματς με 8 ποδοσφαιριστές, καθώς αποβλήθηκε ο Κωτσαρίνης για σκληρό μαρκάρισμα και χτύπημα στον Χουλιάρα, ενώ να αναφέρουμε πως δεν έλειψαν και οι εντάσεις μεταξύ των οπαδών κατά τη διάρκεια και μετά τη λήξη του αγώνα, δείγμα της έντασης του τοπικού ντέρμπι.

Διαιτητής : Καλιακάτσος Δημήτρης  Βοηθοί : Μαζαράκος Νίκος - Παπαμιχαήλ Αποστόλης

Ηρόδοτος Καλογερικού (Γεωργίου) : Οικονόμου, Χουλιάρας Α., Χουλιάρας Ν., Χεμπέγια, Καραμέτσιος, Στεργίου, Ρώσσιος, Παναγιώτου, Γιώτης, Γεωργίου (57' Καπλανάι), Γκαναβίας

ΠΑΣ Ανέζα (Παππάς) : Τσαμπάς, Αβραμίδης, Ρούμπος, Μυτικιώτης, Μπαλάγκας, Ντούλας (49' Σιώζος), Μητσαράς, Κατσινίκας (44' Μπάφας), Ζώης, Τσαμπάς Π., Παπαγεωργίου (75' Κωτσαρίνης)