Πέταξε εκτός μπαράζ τους Φιλέλληνες η Δόξα

Σε μια κακή για την ίδια χρονιά φέτος, η Δόξα ανέβηκε αισθητά στο δεύτερο γύρο, και σήμερα επικράτησε με 4-0 των Φιλελλήνων.

με τον καφέ δώρο το νερό

Απάντησε στην "τεσσάρα" του πρώτου γύρου, από τους Φιλέλληνες με το ίδιο νόμισμα η Δόξα, πετώντας μάλιστα τους φιλοξενούμενους εκτός μπαράζ, καθώς η Μέλισσα εκμεταλλεύτηκε το στραβοπάτημά τους, και ανέβηκε στην τέταρτη θέση. Αξίζει να σημειωθεί πως η Δόξα του πρώτου γύρου με αυτή του δεύτερου έμοιαζαν με άλλες ομάδες, και η ομάδα που έμοιαζε καταδικασμένη να συμμετάσχει στα μπαράζ, ανέβηκε κατακόρυφα κα έφτασε σε μια εύκολη απευθείας παραμονή. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν στο σκορ στο 26', φεύγοντας στην κόντρα επίθεση, με το Στασινούλα να μοιράζει δίπλα στο Σιλιόγκα που με τη συμβολή του Τσιγαρίδα, έγραψε το 1-0. Ο Σταμάτης είχε στη συνέχεια ένα καλό φάουλ που έδιωξε ο Γαλάνης για να έρθει το 2-0 στο 35ο λεπτό, όταν ο Τάτσης με δυνατό μακρινό σουτ, κρέμασε το Γεροδήμο, δίνοντας σημαντικό προβάδισμα στην ομάδα του.

Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι ανέβηκαν και πίεσαν να ξαναμπούν στο ματς, έχοντας αρκετές φάσεις με τους Μπιρμπίλη, Ζιώρη και Τσιγαρίδα, χωρίς όμως να έχουν καθαρό μυαλό στην τελική προσπάθεια. Αντίθετα, η Δόξα που απείλησε σε μια δυο περιπτώσεις με το Ρέντζιο και τον Τσούμαλη να νικιούνται από το Γεροδήμο, κατάφερε να πετύχει στο 73' και τρίτο γκολ στην κόντρα επίθεση, όταν ο Αρτέμης βρήκε το Ρέντζιο και ο έμπειρος μεσοεπιθετικός κρέμασε το Γεροδήμο, γράφοντας το 3-0. Το τελικό σκορ, διαμόρφωσε και πάλι ο Ρέντζιος, όταν στο 78ο λεπτό, υποδέχτηκε κάθετη πάσα του Σιλιόγκα, και αφού απέφυγε τον εξερχόμενο Γεροδήμο, πλάσαρε στην κενή εστία για το 4-0.

Διαιτητής : Τσιώρης Παναγιώτης  Βοηθοί : Παπαμιχαήλ Αποστόλης - Στούπας Παύλος

Δόξα Άρτας (Νίκου) : Γαλάνης, Βελαέτης, Τάγκας, Χαϊντάρι, Στέργιος, Αρτέμης, Τσούμαλης, Τάτσης, Στασινούλας (60' Ρέντζιος), Βασιλάκης, Σιλιόγκας

Φιλέλληνες Πέτα (Σφήκας) : Γεροδήμος, Τσιγαρίδας, Γούλας, Κολιός (66' Δήμος), Γρούμπας, Μπιρμπίλης, Ζιώρης, Σταμάτης Ι., Γείτονας, Σταμάτης Σ., Ροβίνας (75' Μακρής)