Πέρασε με 0-2 από τη Φιλιππιάδα και επέστρεψε στις νίκες ο Αστέρας Ρόκκα

Την πρώτη του νίκη στο 2024 πέτυχε ο Αστέρας Ρόκκα.

Μετά από δύο ήττες και μία ισοπαλία, ο Αστέρας κατάφερε να επικρατήσει με 2-0 εκτός έδρας του ουραγού της βαθμολογίας ΑΟΦ, επιστρέφοντας στις νίκες και αποκτώντας διαφορά ασφαλείας 4 βαθμών από τον πέμπτο της βαθμολογίας Δία Κωστακιών, ο οποίος γνώρισε την ήττα στο γήπεδο του Δημαριού από το Κλειδί. Μία νίκη όμως που επισκιάστηκε από τον σοβαρό τραυματισμό του Κωνσταντίνου Λιόντου, όπως θα διαβάσετε και στη συνέχεια του ρεπορτάζ. Από την άλλη πλευρά η ομάδα της Φιλιππιάδας απέχει πλέον 8 βαθμούς από την 8η θέση που οδηγεί στα play-off και πρέπει στις υπόλοιπες 5 αγωνιστικές να κάνει ένα... μικρό θαύμα αν θέλει να συμμετάσχει σε αυτά.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, όμως οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που άνοιξαν το σκορ στο 15ο λεπτό, όταν ο Σιαπέρας με απευθείας εκτέλεση φάουλ από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής, έστειλε τη μπάλα στη γωνία του τερματοφύλακα για το 0-1. Μετά το γκολ ο Αστέρας είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων και στο 23ο λεπτό, μετά από κλέψιμο της μπάλας ο Χρ. Γκανιάτσας γύρισε τη μπάλα για τον Λιόντο στην περιοχή, ο οποίος με ωραίο πλασέ στην κίνηση έκανε το 0-2, σκοράροντας για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι. Στα υπόλοιπα λεπτά του α' μέρους δεν είχαμε κάποια άλλη αξιόλογη τελική, με τους φιλοξενούμενους να ελέγχουν τον ρυθμό του αγώνα, με τον Τάτση να έχει μία απόκρουση σε μακρινή εκτέλεση φάουλ και τον Παπαλέξη στο 39' να ανακόπτεται από το Σιαπέρα πριν φτάσει απέναντι από τον τερματοφύλακα, με τους γηπεδούχους να διαμαρτύρονται για πέναλτι.

Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά ώστε να βρούνε ένα γκολ για να μπούνε ξανά στη διεκδίκηση ενός αποτελέσματος, όμως στην καλύτερη τους στιγμή σε μακρινό σουτ του Τσοκανά που κοντραρίστηκε, ο Τάτσης με εκπληκτική επέμβαση στο παραθυράκι του έβγαλε σε κόρνερ και κράτησε ο μηδέν στην εστία του. Οι φιλοξενούμενοι από την άλλη που είχαν μία καλή στιγμή με τον Κρεμίδα, το σουτ του οποίου μέσα από την περιοχή απέκρουσε ο Δ. Μπακοδήμος, είχαν την ατυχία να δούνε τον Λιόντο στο 74ο λεπτό, σε μία φάση που κινούνταν προς την αντίπαλη περιοχή να πέφτει στο έδαφος μετά από μαρκάρισμα αντιπάλου και να τραυματίζεται σοβαρά στον ώμο, ο οποίος στη συνέχεια μεταφέρθηκε στο ΓΝ Άρτας για να εκτιμηθεί η σοβαρότητα της κατάστασης. Αυτός ήταν ο δεύτερος σερί σοβαρός τραυματισμός στο ίδιο γήπεδο, καθώς στον προηγούμενο εντός έδρας αγώνα του ΑΟΦ, ο Βερλέκης του ΑΟ Κλειδίου αποχώρησε με κάταγμα στα πλευρά, ενώ με τραυματισμό στο γόνατο αποχώρησε στο ημίχρονο και ο τερματοφύλακας Χύσα των γηπεδούχων. Οι παίχτες του Αστέρα διαμαρτυρήθηκαν για φάουλ και κόκκινη κάρτα σε αυτή τη φάση, όμως ο διαιτητής του αγώνα είχε αντίθετη άποψη. Εμείς να ευχηθούμε στον Κωνσταντίνο Λιόντο περαστικά και ταχεία ανάρρωση.

Διαιτητής: Σιατής Κωνσταντίνος  Βοηθοί: Μαζαράκος Νίκος - Μέκιος Σπύρος

ΑΟ Φιλιππιάδας (Κωστάκος Δ.): Χύσα (46' λ.τρ. Μπακοδήμος Δ.), Λιόντος (46' Τσοκανάς), Παπαπάνος, Αναγνωστάκης, Παπαρούνης, Θάνος, Ευαγγέλου, Μπεζεβέγκης, Μπακοδήμος Θ., Παπαλέξης, Τσίτζος (75' Σταμάτης)

Αστέρας Ρόκκα (Σιαπέρας Χ.): Τάτσης, Υφαντής, Συγίζης, Σιαπέρας, Χαϊντάρι, Μάης, Μήλιος, Τασούλας, Λιόντος (74' λ.τρ. Νεραϊδιώτης), Κρεμίδας, Γκανιάτσας Χ. (90' Ζαρκάδας)