Πέρασε από το Κομπότι και παρέμεινε στο +6 η Δόξα

Η Δόξα νίκησε εκτός έδρας με 2-0 τον Σκουφά Κομποτίου και παρέμεινε στο +6 από τον δεύτερο ΠΑΣ Ανέζα.

Συνέχισε το νέο νικηφόρο σερί που χτίζει η ομάδα της Δόξας, η οποία επικράτησε εκτός έδρας του Σκουφά Κομποτίου με 2-0 και διατήρησε το προβάδισμα των 6 βαθμών από την δεύτερη Ανέζα, σε αντίθεση με το Σκουφά που μετά τη σημερινή ήττα απέχει πλέον 5 βαθμούς από τις θέσεις που οδηγούν αυτή τη στιγμή στα play-off. Στο αγωνιστικό κομμάτι μέχρι το 25ο λεπτό περίπου, διεξαγόταν ένα παιχνίδι κέντρου, με τους φιλοξενούμενους να ανοίγουν το σκορ στο 27ο λεπτό, όταν μετά από πάσα του Σιλιόγκα, ο Μπασιούκας με πλασέ έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι και στα δίχτυα, κάνοντας με αυτό τον τρόπο το 0-1. Στο 34' από μπαλιά του Χρ. Παπανδρέου, ο Φ. Παπανδρέου βρέθηκε σε θέση τετ-α-τετ, με τον Νικολαΐδη να αποκρούει, ενώ πέντε λεπτά αργότερα, από κόρνερ του Μπασιούκα, ο Βατούγιος μπλόκαρε την κεφαλιά του Σιλιόγκα.

Στην επανάληψη, ο Σκουφάς μπήκε καλύτερα στο αγωνιστικό χώρο και από εκτέλεση κόρνερ του Μαλτέζου, ο Κασελούρης νικήθηκε από τον Νικολαΐδη. Μετά τη συμπλήρωση μιας ώρας παιχνιδιού, η Δόξα ισορρόπησε και είχε δύο ευκαιρίες με τους Πέτσα και Μ. Νούτσο, χωρίς να καταφέρει να διπλασιάσει τα τέρματα της, για να απειλήσουν και πάλι οι γηπεδούχοι στο 70', με το Νικολαΐδη να αποκρούει δύσκολα το σουτ του Μαλτέζου. Τελικά οι φιλοξενούμενοι κλείδωσαν το τρίποντο της νίκης στο 82ο λεπτό, με τον Λιάπη να παίζει αρχικά το ένα δύο με τον Σιλιόγκα, τον πρώτο να σουτάρει και τον Βατούγιο με τη βοήθεια του δοκαριού να αποκρούει, με τον γκολκίπερ του Σκουφά στη συνέχεια να λέει "όχι" και στην προσπάθεια του Κάλλια, όμως ο Γκούβελος πήρε το νέο ριμπάουντ και σκόραρε διαμορφώνοντας το τελικό 0-2. Στον εναπομείναντα χρόνο ο Σκουφάς πίεσε τους φιλοξενούμενους προσπαθώντας να πετύχει ένα τέρμα για να ξαναμπεί στην αναμέτρηση, όμως ο Παπανδρέου στην ευκαιρία που του παρουσιάστηκε δεν κατάφερα να νικήσει τον Νικολαΐδη.

Διαιτητής: Τσιώρης Παναγιώτης  Βοηθοί: Μέκιος Σπύρος - Βασιλάκης Στέργιος

Σκουφάς Κομποτίου (Μαγκάκης): Βατούγιος, Τσούμαλης (46' Μαλτέζος), Κώτσης, Κασελούρης Κ., Κασελούρης Π., Παπαγεωργίου, Παπανδρέου Χ., Καραδήμας, Μασκλαβάνος (58' Δάσκαλος), Δήμος, Παπανδρέου Φ.

Δόξα Άρτας (Νίκου): Νικολαΐδης, Τσιάτσος (88' Γκότζα), Κωστής, Παπαγιάννης, Πέτσας, Νούτσος Μ. (77' Λιάπης), Κάλλιας, Παπαλάμπρης, Μακρής (67' Γκούβελος), Μπασιούκας (88' Κίτσης), Σιλιόγκας