«Πεντάρα» στην πρεμιέρα για τον Παναγροτικό στα Τζουμέρκα

Σε παράσταση για έναν ρόλο μετέτρεψε την πρεμιέρα του πρωταθλήματος ο Παναγροτικός, καθώς επικράτησε εκτός έδρας με 5-1 επί του ΑΟΚ Τζουμέρκων.

Οι φιλοξενούμενοι αφού προειδοποίησαν με εκτέλεση κόρνερ του Λ. Γεωργάρα που σταμάτησε στο δοκάρι, κατάφεραν να ανοίξουν στο σκορ στο 16ο λεπτό, με σουτ του Θοδωρή Γείτονα μέσα από την περιοχή. Δέκα λεπτά αργότερα ο Λ. Γεωργάρας από θέση τετ-α-τετ και με εύστοχο πλασέ πέτυχε το 0-2. Τρία λεπτά αργότερα ήταν η σειρά του Θεοδώρου να βρει δίχτυα, όταν μετά από κεφαλιά του Θοδωρή Γείτονα και απόκρουση του Κανταρέλη, με γυριστό σουτ έκανε το 0-3. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να μειώσουν στο 37ο λεπτό, με σουτ του Κούρτη και αφού η μπάλα κόντραρε σε αμυντικό και άλλαξε πορεία.

Στην επανάληψη, ο Παναγροτικός έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη του, αρχικά στον 56ο λεπτό, με τον Θοδωρή Γείτονα με νέο σουτ μέσα από την περιοχή και στο 63ο λεπτό με τον Θεοδώρου, έπειτα από σουτ από πλάγια θέση και έξω από τη μεγάλη περιοχή, διαμορφώνοντας με αυτό τον τρόπο το τελικό 1-5.

Διαιτητής: Μάνος Δημήτρης  Βοηθοί: Σαρλής Χρήστος - Πολύζος Κωνσταντίνος

ΑΟΚ Τζουμέρκων (Κατσάνος Γ.): Κανταρέλης, Γκόγκος, Καραμπούλας (80' Βόϊδαρος), Χάρος, Κούρτης (63' Διονύσης Δ.), Στύλιος, Σπανός, Κατσάνος Π., Τσιούνης (46' Πλεύρης Ν.), Διονύσης Γ. (80' Κουτσοκώστας), Διονύσης Ν.

Παναγροτικός Αγ. Σπυρίδωνα (Τσιάτσιος): Λάζαρος, Θάνης, Γείτονας Ε., Νταλάκας (48' Μένα), Μπότσαρης (82' Μακρής), Θεοδώρου, Γκίκας (80' Πουλιάνος), Γεωργάρας Λ., Μυφταράι, Γεωργάρας Κ. (88' Γεωργίου), Γείτονας Θ.