"Πεντάρα" στα Ρακούν η Ολυμπιάδα

Άμεση ήταν η επιστροφή στις νίκες για την ομάδα της Αγ. Παρασκευής, μετά την ισοπαλία με τον Ακράτητο Ακροποταμιάς στο γειτονικό ντέρμπι.

Άνετη νίκη πέτυχε την Τετάρτη (16/3) η Ολυμπιάδα απέναντι στα Ρακούν, σε εξ αναβολής αναμέτρηση της 16ης αγωνιστικής, και πλέον όλοι περιμένουν το Κυριακάτικο ματς με τον ΠΑΣ Κομμένου, όπου σε περίπτωση νίκης, μπορούν να ελπίζουν στη 2η θέση, η οποία μπορεί υπό προϋποθέσεις να οδηγήσει στην άνοδο! Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν πρώτοι, με τον Τσαμπούλα στο 7' να νικιέται σε τετ-α-τετ από τον Λάμπρου και τους γηπεδούχους να απαντούν με δοκάρι στο 15', σε σουτ του Παπανδρέου. Η Ολυμπιάδα άνοιξε το σκορ στο 22ο λεπτό, όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ και κεφαλιά του Παχούλα, ο Πανής με σουτ έκανε το 1-0. Στο 35ο λεπτό, ο Πανής διπλασίασε τα τέρματά του και της ομάδας του, όταν μετά από σέντρα του Παπανδρέου, με σουτ πέτυχε το 2-0. Στο 43' ο Τσιρώνης απείλησε με τη μείωση του σκορ, με τον Λάμπρου όμως να αποκρούει.

Στην επανάληψη, η ομάδα της Αγ. Παρασκευής κατάφερε να σφραγίσει το τρίποντο της νίκης στο 74ο λεπτό, όταν από σέντρα του Κ. Δήμου, ο Ευαγγέλου σημείωσε το 3-0. Μάλιστα, δύο λεπτά αργότερα, ο Ευαγγέλου έβγαλε τον Παπανδρέου φάτσα με τον Πεπώνη, τον οποίο νίκησε για το 4-0. Στο 80' ο Τσιρώνης έχασε την ευκαιρία να πετύχει το γκολ της τιμής για την ομάδα του, σε μία φάση όπου απέφυγε και τον Λάμπρου, όμως πλάσαρε άουτ. Το τελικό 5-0, διαμόρφωσε στο 86ο λεπτό, ο Δ. Δήμος, ο οποίος σκόραρε για τρίτη φορά στα τέσσερα τελευταία ματς!

Διαιτητής: Σαρλής Χρήστος  Βοηθοί: Πολύζος Κωνσταντίνος - Δημητρόπουλος Γιάννης

Ολυμπιάς Αγ. Παρασκευής (Δήμος Δ.): Λάμπρου, Δήμος Κ., Λιώλης, Παχούλας, Σάνη, Ντιβέρης, Παπαγιάννης, Πανής (80' Ντασκαγιάννης), Παπανδρέου, Ράπτης (65' Δήμος Δ.), Ευαγγέλου

ΑΣ Ρακούν (Καρέζος Γ.): Πεπώνης, Ράικος, Μερκάι (85' Βασιλάκης), Κοντογιάννης (85' Κοσσυβάκης), Δήμος Π. (75' Μαρκοστάμος), Ψωράκης, Καρέζος Κ. (87' Αγόρος), Τσιρώνης, Τσαμπούλας, Μπούκας, Πολίτης (87' Μουσαβερές)