Ανέβηκε στην κορυφή με νίκη επί του Σκουφά η Δόξα (pics)

Σημαντική νίκη πέτυχε η Δόξα, κόντρα στο Σκουφά Κομποτίου, με 2-1.

Σε ένα πολύ βαρύ αγωνιστικό χώρο, η Δόξα κατάφερε να πάρει το ματς, κόντρα στο Σκουφά Κομποτίου, με 2-1, και να είναι συγκάτοικος μαζί με τον ΑΟ Κλειδίου, στην κορυφή της βαθμολογίας (έστω και προσωρινά μιας και η ΑΕΞ αγωνίζεται αύριο). Το πρώτο ημίωρο είχαμε παιχνίδι κέντρου, με τη Δόξα να μπαίνει καλύτερα και το Σκουφά σιγά σιγά να ισορροπεί το ματς. Στο 33ο λεπτό, ήρθε η πρώτη μεγάλη στιγμή στο ματς, με τον Μπιθυκούκη να γίνεται κάτοχος της μπάλας μετά από λάθος της άμυνας του Σκουφά, όμως να σουτάρει στη συμβολή των δοκών, ενώ στην επαναφορά ο Τσιάτσος αστόχησε. Στο 35ο λεπτό ο Δήμου σούταρε άουτ, ενώ ένα λεπτό μετά, από παράλληλη μπαλιά του Οικονόμου, ο Μπιθυκούκης δεν έκανε επαφή με την μπάλα από καλή θέση. Στο 40ο λεπτό, παράλληλο γύρισμα στην περιοχή του Σκουφά, ο Θανάσης μαρκαρισμένος φάτσα με το τέρμα δεν κατάφερε να σκοράρει. Οι φιλοξενούμενοι θα μπορούσαν να πάρουν κεφάλι στο σκορ, στο 45ο λεπτό, όταν ο Αράπης βρήκε την μπάλα με το χέρι, όμως το πέναλτι που εκτέλεσε ο Παπαδόπουλος βρήκε σε ετοιμότητα το Νάση, που με εξαιρετική επέμβαση κράτησε το μηδέν.

Στο δεύτερο μέρος, ο Παπαδόπουλος απείλησε στο 46' σουτάροντας άουτ, για να πάρει το προβάδισμα η Δόξα, στο 51ο λεπτό, όταν μετά από κόρνερ του Τυρολόγου, ο Σιλιόγκας στο πρώτο δοκάρι με κεφαλιά, έγραψε το 1-0. Η Δόξα έχοντας το μομέντουμ του αγώνα, διπλασίασε τα τέρματά της, στο 56ο λεπτό, όταν μετά από ωραία παράλληλη μπαλιά του Θανάση, και έξυπνη προσποίηση του Σιλιόγκα, ο Μπιθυκούκης έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα, για το 2-0. Στο 68', οι γηπεδούχοι λίγο έλειψε να τελειώσουν το ματς, όμως η κεφαλιά του Θανάση σε κενή εστία, μετά από κεφαλιά πάσα του Σιλιόγκα, έφυγε άουτ. Ο Σκουφάς προσπάθησε να βγάλει αντίδραση και είχε ένα άστοχο σουτ του Δήμου, καθώς και άλλο ένα του Σακέλλιου που έδιωξε ο Νάσης, για να μειώσει τελικά στο 85ο λεπτό, με πέναλτι που κέρδισε ο Παπαδόπουλος, και μετέτρεψε σε γκολ ο Δήμου, για το τελικό 2-1. Στα τελευταία λεπτά, η άμυνα της Δόξας δε δέχτηκε φάση, και το αποτέλεσμα παρέμεινε ως είχε.

Διαιτητής : Κατσιγκογιάννης (Ηπείρου)  Βοηθοί : Μητρογιάννης (Ηπείρου) - Μπλέτσας (Ηπείρου)

Δόξα Άρτας (Νίκου) : Νάσης, Αράπης, Πατσαβούρας (77' Μπαλάφας), Τσιάτσος, Ζαγγανάς (49' Βελαέτης), Τυρολόγος, Οικονόμου, Κάλλιας, Θανάσης (85' Νούτσος), Σιλιόγκας, Μπιθυκούκης

Σκουφάς Κομποτίου (Μπαλάτσας) : Κανταρέλης, Μαλτέζος, Ευαγγέλου, Κασελούρης Π., Τσαμπάς, Νάσο (46' Σακέλλιος), Καραδήμας (80' Μασκλαβάνος), Κλάιντι, Παπαδόπουλος, Δήμου, Παπαγιάννης (20' λ.τρ. Κασελούρης Κ.)