Ευρεία νίκη της ΑΕΚΠ κόντρα στη Μέλισσα

Όντας εξαιρετική στο ανοιχτό γήπεδο, η ΑΕΚΠ επικράτησε εύκολα της Μέλισσας με το ευρύ 5-2.

Έχοντας το Φώτη Παππά σε εξαιρετική μέρα, καθώς η Μέλισσα δε βρήκε τρόπο να αντιμετωπίσει την ταχύτητά του, η ΑΕ Κιρκιζατών/Πλησιών επικράτησε της Μέλισσας με 5-2. Οι φιλοξενούμενοι μπορούν να νιώθουν ότι το εύρος του σκορ τους αδικεί, αφού είχαν αρκετές καθαρές φάσεις για γκολ, όμως οι γηπεδούχοι δεν απειλήθηκαν σε κανένα σημείο του αγώνα, έχοντας πάντα τρία γκολ τουλάχιστον διαφορά. Στο 2ο μόλις λεπτό, ο Ξυλογιάννης εκμεταλλεύτηκε αδυναμία των αμυντικών της Μέλισσας να απομακρύνουν, και με ψύχραιμο πλασέ από το πέναλτι, έγραψε το 1-0. Στο 17ο λεπτό, ο Σταμούλης λίγο έλειψε να πετύχει ένα εντυπωσιακό αυτογκόλ, σημαδεύοντας το δοκάρι της εστίας του με καρφωτή κεφαλιά! Η Μέλισσα έφερε το ματς στα μέτρα της, ψάχνοντας ένα γκολ, όμως στο 30', ο Λεκάνης διένυσε 30 μέτρα χωρίς κοπεί, σέντραρε και ο Παππάς, με κοντινό πλασέ έκανε 2-0. Δύο λεπτά αργότερα, η Μέλισσα έχασε σημαντική ευκαιρία, όμως ο Μ. Κακοχρήστος από θέση τετ α τετ νικήθηκε από τον Παπαδημητρίου. Οι γηπεδούχοι σε ακόμα μια φάση στο ανοιχτό γήπεδο, βρήκαν και τρίτο γκολ, με το Λεκάνη από μακρινή απόσταση να σουτάρει με το μυτάκι, την μπάλα να αλλάζει πορεία και παίρνοντας φάλτσα να καταλήγει στα δίχτυα του Νικολάου, για το 3-0

Στο δεύτερο μέρος, οι γηπεδούχοι μπήκαν με γρήγορο γκολ, όταν ο Τσίρος βρήκε με πολύ ωραία μπαλιά τον Παππά, απέναντι, και εκείνος πλάσαρε με μία, να γράφει το 4-0. Η Μέλισσα που σε κανένα σημείο του αγώνα δεν παράτησε το ματς, μείωσε σε 4-1, στο 56', όταν ο Σταμούλης σούταρε από μακριά, ο Παπαδημητρίου έκανε τραγικό λάθος, και ήρθε το 4-1. Τρία λεπτά αργότερα ήρθε το καλύτερο γκολ του ματς, με τον Παππά να παίρνει την μπάλα μετά από διώξιμο του Δάρδα, και με μακρινό ψηλοκρεμαστό βολέ, να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα, για το 5-1, πετυχαίνοντας χατ-τρικ. Στο 68ο λεπτό, ο Τσίρος από πλάγια θέση σούταρε στο δοκάρι και άουτ, ενώ στο 75ο λεπτό, ο Ε. Χαϊντάρι αντίκρισε δεύτερη κίτρινη κάρτα ,παίρνοντας την άγουσα για τα αποδυτήρια. Η Μέλισσα συνέχισε να μάχεται και μείωσε στο 79', με το Σιατή να είναι ο τελικός αποδέκτης μετά από εξαιρετική ομαδική προσπάθεια και να γράφει, με ωραίο τελείωμα το τελικό 5-2. Η Μέλισσα πίεσε στα τελευταία λεπτά, με το Στασινούλα στο 81ο λεπτό, φάτσα με τον Παπαδημητρίου, να νικιέται από τον γκολκίπερ της ΑΕΚΠ. Τελευταία φάση του ματς, στο 85', όταν ο Σπύρου πίεσε τον Τζιανούμη, έκλεψε, όμως ο Θεοδώρου σε ένα κλασικό τετ α τετ, είδε και πάλι τον Παπαδημητρίου να αποκρούσει με τα πόδια, και το 5-2 να παραμένει.

Διαιτητής : Μάνος Δημήτρης  Βοηθοί : Αλευρή Κωνσταντίνα - Στούπας Χρήστος

ΑΕ Κιρκιζατών/Πλησιών (Παππάς Αλ.) : Παπαδημητρίου, Χαϊντάρι Σ. (59' Χατζίου Ε.), Κωνσταντίνου, Νάκης, Μήτσιος (46' Τζιανούμης), Δάρδας, Παππάς (65' Λάλος), Ξυλογιάννης (9' λ.τρ. Χαϊντάρι Ε.), Γιώτης, Τσίρος, Λεκάνης (46' Καλύβας)

ΑΕΜ Μέλισσα (Κωνσταντινίδης) : Νικολάου, Μπασιαδήμας, Κακοχρήστος Β., Σακκάς, Σταμούλης, Μπάκολης (46' Καραβάτσος), Κακοχρήστος Μ. (67' Θεοδώρου), Τσίκος (79' Πολύζος), Στασινούλας, Σπύρου, Δάσκαλος (55' Σιατής)