Πάλεψε για την έκπληξη κόντρα στον Ιόνιο αλλά δεν τα κατάφερε ο Πύρρος

Πάλεψε, αλλά τελικά «έπεσε μαχόμενος» ο Πύρρος.

Άκρως ανταγωνιστικός κόντρα στον Ιόνιο ήταν ο Πύρρος, με την αρτινή ομάδα που έχει διαφορετικούς στόχους από την ομάδα της Κέρκυρας που παλεύει για την είσοδό της στα play-off ανόδου, να παλεύει μέχρι τέλους για το ροζ φύλλο αγώνα, απέναντι σε μία ομάδα που έχει ηττηθεί μέχρι στιγμής μόνο από τους δύο πρωτοπόρους του ομίλου και μάλιστα εκτός έδρας. Οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι στο α΄ δεκάλεπτο και δίκαια ήταν μπροστά στο σκορ (18-12), όμως στο επόμενο δεκάλεπτο, οι Κερκυραίοι αφυπνίστηκαν, ισοφάρισαν και ολοκλήρωσαν το ημίχρονο προηγούμενοι με 30-39. Στο β΄ημίχρονο αν και οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν να προηγούνται με διψήφια διαφορά, ο Ευθυμίου που ήταν σε τρομερή μέρα και πέτυχε 28 πόντους, συμπαρέσυρε τους συμπαίχτες του και με σερί 9-0, έβαλαν ξανά την αρτινή ομάδα στο παιχνίδι (51-54). Στο τελευταίο δεκάλεπτο, το ματς συνέχισε να είναι ντέρμπι και τις δύο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ, όμως στο τέλος η τύχη χαμογέλασε στον Ιόνιο που έφτασε στη 10η νίκη με 69-74.

Διαιτητές: Τσίγας - Εδιάρογλου

Τα δεκάλεπτα: 18-12, 12-27, 21-15, 18-20

Πύρρος Αρταίων (Κωσταπαππάς): Κοντός, Ευθυμίου 28(2), Χαλάστρας, Χίντζιος 7(1), Τσιμπερλένιος, Γκούντας, Αναγνώστου 3(1), Σακκάς 7(1), Γιαννάκης 4(1), Παπαδημητρίου 2, Δημητρίου 18(1)

Ιόνιος Κέρκυρας (Κοντογιάννης): Κάντας 3, Τσιτσές 9, Νεδέλκος 12(1), Χατζόπουλος 6, Μαγκανάς 24(4), Γεωργακόπουλος 12(2), Σούκερας 6, Παπαδόπουλος 2

Photo credit: Γιάννης Κοσμάς