Πάει στα μπαράζ με νίκη η Φλωριάδα

Με 0-3 πέρασε χωρίς ιδιαίτερο πρόβλημα η Φλωριάδα, και μπαίνει στα μπαράζ με αέρα από τη δεύτερη θέση.

Με νίκη έκλεισε την κανονική διάρκεια του Πρωταθλήματος ο ΑΟ Φλωριάδας, επικρατώντας μέσα στο Καλογερικό, του Ηροδότου με 0-3. Οι γηπεδούχοι ήθελαν τη νίκη, καθώς το Γλυκόριζο, αν και αδιάφορο, τίμησε τη φανέλα του επικρατώντας της Νίκης Καλαμιάς με 0-2, και με θετικό αποτέλεσμα θα παρέμεναν απευθείας στην κατηγορία. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν από νωρίς πιεστικά στο ματς και στο 14ο λεπτό, από κάθετη πάσα του Νικοπολίδη, ο Μήτσιος σούταρε απέναντι από τον Οικονόμου, όμως η μπάλα έφυγε λίγο άουτ. Στο 31ο λεπτό, νέα πολύ καλή φάση για τους νικητές, με το Σπύρου να παίζει ωραία το ένα-δύο κάθετα με τον Κατσαρό, να σουτάρει δυνατά όμως την μπάλα να φεύγει λίγο δίπλα από το "παραθυράκι" του Οικονόμου. Ο ίδιος παίκτης ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ πέντε λεπτά αργότερα, όταν από σέντρα σουτ του Νικοπολίδη, στόπαρε στο ύψος του πέναλτι, και με δυνατό συρτό σουτ νίκησε του Οικονόμου για το 0-1. Το γκολ αυτό ανέβασε την ψυχολογία της Φλωριάδας που πίεσε και για δεύτερο γκολ, και το βρήκε στην τελευταία φάση του πρώτου μέρους. Ο Κακάβας βρήκε ωραία στην πλάτη της άμυνας το Μήτσιο, που στόπαρε και πλάσαρε ψύχραιμα για το 0-2.

Στο δεύτερο μέρος, ο ρυθμός έπεσε με τους φιλοξενούμενους να ψάχνουν ωστόσο το γκολ. Στο 52' ο Μαργαρίτης βρήκε το Σπύρου, που πλάσαρε από πλάγια θέση, με τον Οικονόμου να διώχνει σε κόρνερ. Στο 61', από κόρνερ το Μαργαρίτη, ο Σπύρου πήρε την κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι, όμως ο Χουλιάρας έδιωξε προ της γραμμής, κρατώντας το 0-2. Το τρίτο γκολ σημειώθηκε τέσσερα λεπτά αργότερα, όταν ο Καλαμπούκης βρήκε ωραία στην καρδιά της περιοχής το Μήτσιο, που με ωραία προσποίηση και πλασέ, διαμόρφωσε το τελικό 0-3. Οι γηπεδούχοι πλησίασαν στη μείωση του σκορ, όμως ο Μπίζας διόρθωσε ο ίδιος το λάθος του, απομακρύνοντας την μπάλα. Στην τελευταία πολύ καλή στιγμή του ματς, ο Καλαμπούκης μπήκε από πλάγια και πλάσαρε διαγώνια, όμως η μπάλα σταμάτησε στη ρίζα της δοκού του Οικονόμου και το 0-3 παρέμεινε, με τις δύο ομάδες να προετοιμάζονται πλέον για τα μπαράζ ανόδου και παραμονής αντίστοιχα.

Διαιτητής : Αθανασίου Μπάμπης  Βοηθοι : Μάνος Δημήτρης - Μεσίτι Γιάννης

Ηρόδοτος Καλογερικού (Γεωργίου) : Οικονόμου, Χουλιάρας, Ευαγγέλου, Χεμπέγια, Καραμέτσιος, Στεργίου, Ρώσσιος, Νούτσος, Παύλου, Καπλανάι, Γκώρος

ΑΟ Φλωριάδα (Χρήστου) : Μπακόλας (62' Μπίζας), Αποστόλου (52' Γκαναβίας), Καλαμπούκης, Κακάβας, Λύτος, Κατσαρός, Τσίρος, Νικοπολίδης (52' Αντωνίου), Μήτσιος, Μαργαρίτης (65' Μανιφάβας), Σπύρου