Ούτε ο Δίας σταμάτησε τη Νίκη Καλαμιάς

Ούτε ο Δίας μπόρεσε να σταματήσει την ξέφρενη πορεία της Νίκης, γνωρίζοντας την ήττα με 1-2 στην έδρα του, στα τελευταία λεπτά του παιχνιδιού.

Η Νίκη είναι η πιο φορμαρισμένη ομάδα της κατηγορίας, και το αποδεικνύει σε κάθε αγώνα. Σημερινό του θύμα ο Δίας Κωστακιών, μία από τις καλύτερες ομάδες του Πρωταθλήματος, και μάλιστα εκτός έδρας. Με τη νίκη αυτή, η ομάδα της Καλαμιάς διατηρήθηκε μόνη πρώτη στην κορυφή της βαθμολογίας, και μάλιστα με απόσταση ασφαλείας από τη δεύτερη Κυράτσα. Οι φιλοξενούμενοι είχαν την πρώτη πολύ καλή φάση στο ματς, όταν ο Μουζακίτης πήρε την κεφαλιά από σέντρα του Νίκαρη, όμως η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι. Στο 28', ήρθε το γκολ για τη Νίκη, με τον Γκυζέλη αυτή τη φορά να κάνει σέντρα, και το Νίκαρη να πιάνει την κεφαλιά, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα, για το 0-1. Μέχρι το τελευταίο σφύριγμα για το πρώτο μέρος, η Νίκη είχε δύο ακόμα καλές στιγμές, με τους Γκυζέλη και Μουζακίτη όμως, στο 35' και 40' αντίστοιχα, παρ' ότι βρέθηκαν σε πλεονεκτική θέση, να σουτάρουν άστοχα.

Στο δεύτερο μέρος, ο Δίας έγινε πιο απειλητικός, όμως ο Δελικούρας σε δύο περιπτώσεις αποσόβησε την ισοφάριση. Αρχικά, είπε "όχι" σε σουτ του Στέργιου από μακρινή απόσταση, ενώ ίδια κατάληξη είχε και σουτ του Σεντόρη που επιχείρησε να τον κρεμάσει. Η ισοφάριση τελικά ήρθε με τρόπο αναπάντεχο για τη Νίκη, καθώς σε σέντρα του Παππά, ο Ευθυμίου σε προσπάθειά του να διώξει, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του για το 1-1. Μετά το γκολ αυτό, η Νίκη βγήκε μπροστά, και στο 89ο λεπτό, είχε μεγάλη ευκαιρία, με τον Γκυζέλη όμως να νικιέται από τον Τσαούση σε τετ α τετ. Η Νίκη επέμεινε, και κατάφερε στο 90ο λεπτό, να πάρει ακόμα μια σπουδαία νίκη, με το Μουζακίτη να πιάνει συρτό σουτ, και να στέλνει την μπάλα στη γωνία του Τσαούση, γράφοντας το 1-2, και μην αφήνοντας περιθώρια αντίδρασης στην ομάδα του Δία.

Διαιτητής : Καλιακάτσος Δημήτρης  Βοηθοί : Κυριακου Χρήστος - Λάμπρου Χάρης

Δίας Κωστακιών (Μπεκιάρης) : Τσαούσης, Τόλης (46' Ντάλλας), Λύκκας, Βασιλάκης, Σμύρης, Στέργιος, Παππάς, Hyso, Θεοδώρου, Αράπης, Σεντόρης (61' Γεώργος)

ΑΟ Νέα Νίκη Καλαμιάς (Μπακόλας) : Δελικούρας, Μπακοχρήστος, Ευθυμίου, Καραχάλιος Β., Κατσιιγιάννης, Καραχάλιος Β., Κουκουζέλης, Μάης, Μουζακίτης, Νίκαρης (65' Χρηστάκης), Γκυζέλης