Όνειρο ήταν... και πάει η Γ' Εθνική για την ΑΕ Δόξας Πύρρου Άρτας (pics)

Η αρτινή ομάδα δεν κατάφερε να στείλει τους τελικούς σε τρίτο παιχνίδι, καθώς ηττήθηκε για πρώτη φορά φέτος εντός έδρας, με 59-61 από την Παραμυθιά.

Όνειρο ήταν και πάει… Η ΑΕ Δόξας Πύρρου Άρτας έχασε στα τελευταία λεπτά του παιχνιδιού, την ευκαιρία να στείλει το ματς σε τρίτο παιχνίδι, και να διεκδικήσει εκεί τη νίκη και την άνοδο μετά από αρκετά χρόνια στη Γ' Εθνική. Η αρτινή ομάδα ξεκίνησε με τις καλύτερες προϋποθέσεις στην αναμέτρηση και έχοντας και τον κόσμο στο πλευρό της, κατάφερε να προηγηθεί στην πρώτη περίοδο με 23-14. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να μαζέψουν τη διαφορά, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με 35-30. Στο τρίτο δεκάλεπτο, η ομάδα της Παραμυθιάς με εξαιρετική άμυνα εγκλώβισε τα επιθετικά ατού των γηπεδούχων και κατάφερε να βρεθεί μπροστά στο σκορ με 44-45. Στην τελευταία στροφή του ματς, η Παραμυθιά κατάφερε να βρίσκεται δευτερόλεπτα πριν το τέλος μπροστά στο σκορ με 59-61, με τους παίχτες της ΑΕΔΠ να αστοχούν στις τελευταίες τους προσπάθειες και να μην καταφέρνουν να στείλουν έστω το παιχνίδι στην παράταση, με αποτέλεσμα το σκορ να μην αλλάξει, τους φιλοξενούμενους να κάνουν το 2-0 και να παίρνουν την άνοδο στη Γ' Εθνική, ολοκληρώνοντας τη σεζόν με μόλις μία ήττα, αυτή στα Γιάννενα από τους Μολοσσούς.

Διαιτητές: Βίνης - Ντάγκας

Τα δεκάλεπτα: 23-14, 12-16, 9-15, 15-16

ΑΕ Δόξας Πύρρου Άρτας (Κιφοκέρης): Πετρέκας, Γυφτοκώστας 14(3), Νίκας 15, Βάσιος, Βασιλείου 4, Μάνθας 1, Βασιλειάδης 2, Μπάλλας 23(1), Γεωργίου, Μουκάι

ΚΑΕ Παραμυθιά (Παππάς): Χάιδος 16(1), Ψιλοδημητρακόπουλος 4, Κρικώνης 14(1), Τάχιας, Μπαζάκας, Τζίμας 5(1), Κατσίβελος 8(1), Μπέλλος 7(1), Μάλλιος, Τσιρώνης 7(1)