Ονειρική εμφάνιση και… πρώτη νίκη για τις Κορασίδες, ήττα για τους Παίδες του Αχιλλέα

Ανάμικτα συναισθήματα στους αγώνες του Σαββατοκύριακου στην ακαδημία του Αχιλλέα.

Κ18 Αχιλλέας Νεοχωρίου - Κ18 Βολίδα Κέρκυρας  3-0

«Σπάσανε το ρόδι» τα κορίτσια του Αχιλλέα στο πρωτάθλημα Κ18 (πρώην Κορασίδες), πετυχαίνοντας μια ιστορική νίκη, μια νίκη που συνοδεύτηκε με πολύ καλή εμφάνιση στα πλαίσια της 2ης αγωνιστικής και αποχαιρετούν το 2019 με πολλά χαμόγελα.
Η Βολίδα Κέρκυρας βρέθηκε από την αρχή με την πλάτη στον τοίχο, αφού το ξεκίνημα των γηπεδούχων ήταν ονειρικό. Με την Αμαλία Πορτοβάρα είτε να παίρνει άσσους, είτε να χαλά την υποδοχή της Βολίδας, ο Αχιλλέας προηγήθηκε 15-0 και όλα έγιναν εύκολα. Ο προπονητής των γηπεδούχων είχε την ευκαιρία να κάνει πολλές αλλαγές-άλλαξε σχεδόν όλη την εξάδα, ο ρυθμός δεν έπεσε και πολύ εύκολα ο Αχιλλέας κατέκτησε το σετ με 25-12 προηγούμενος 1-0.
Εκρηκτικό το ξεκίνημά και στο 2ο σετ, όπου η ομάδα του Νεοχωρίου προηγήθηκε 4-0 και 8-2. Η Βολίδα έβγαλε αντίδραση και κατάφερε να μειώσει στα μισά σε 14-10, αναγκάζοντας τον Πορτοβάρα να πάρει time-out. Οι οδηγίες για πρώτο χρόνο πιάσανε τόπο και με σερί 4-0 ο Αχιλλέας και πάλι, κατακτώντας και το 2ο σετ με 25-16.
Με την κερκίδα να πανηγυρίζει κάθε πόντο, δημιουργώντας μια φανταστική ατμόσφαιρα τα κορίτσια του Νεοχωρίου ξεκινήσανε με 5-0 στο 3ο σετ, αργότερα 10-4 και 20-10. Η Βολίδα κατάφερε να μαζέψει την διαφορά και το σετ έληξε 25-16 για τον Αχιλλέα, που πήρε την πρώτη νίκη στην ιστορία του. Το πολύ καλό σέρβις, αλλά και η μεγάλη αποτελεσματικότητα στην επίθεση, προϊόν της σωστής οργάνωσης της πασαδόρου, ήταν τα κύρια συστατικά της νίκης των γηπεδούχων.
Ο προπονητής του Νεοχωρίου, Αποστόλης Πορτοβάρας, απόλυτα ικανοποιημένος από την εικόνα της ομάδας του είπε: «Σήμερα είχαμε σοβαρότητα σε όλα τα σετ, όχι μόνο αυτές που ξεκίνησαν στην βασική εξάδα, αλλά και οι υπόλοιπες που μπήκανε ως αλλαγή. Το πάθημα στην Φιλιππιάδα ως αναφορά τα δύο σετ μας έγινε μάθημα και είμαι χαρούμενος για αυτό. Συγχαρητήρια σε όλες τις αθλήτριές μου, συγχαρητήρια στην διοίκηση που πάντα είναι κοντά μας, συγχαρητήρια στους φιλάθλους μας που όλοι μαζί είμαστε πλέον μια μεγάλη οικογένεια. Τέλος συγχαρητήρια και στην ομάδα της Βολίδας και προσωπικά στον Σπύρο Καρδάμη που είναι η ψυχή της ομάδος και κρατάει το Βόλεϊ της Κέρκυρας σχεδόν μόνος του. Εμείς συνεχίζουμε ταπεινά, προσγειωμένοι, έχουμε πολύ δρόμο μπροστά μας και με πολύ δουλειά θα πετύχουμε τους στόχους μας. Με την ευκαιρία ΕΥΧΟΜΑΙ Καλές γιορτές και Καλά Χριστούγεννα σε όλους».

Διαιτητές: Φλούδας - Καραγιάννης

Τα σετ (3-0): 25-12, 25-16, 25-16

Αχιλλέας Νεοχωρίου (Πορτοβάρας): Κωστακιώτη, Πορτοβάρα, Γκλάβα, Πατρόζου, Παπασιώζου, Μαλτέζου, Ρίζου λ./ Τσίνα, Κατσίμπρα, Μπούλλα, Παππά λ., Ράπτη, Μπαλάτσα

Βολίδα Κέρκυρας (Καρδάμης): Μπούμπα, Μήτση, Χρυσικοπούλου, Μακρή, Λουκοπούλου, Ντελή, Ανδριώτη, Λαβράνου, Μαυροπούλου, Καρβέλα

Κ18 Πανηπειρωτικός - Αχιλλέας Νεοχωρίου  3-0

Πραγματοποιώντας πολύ κακή εμφάνιση, ο Αχιλλέας γνώρισε φυσιολογική ήττα στα Γιάννενα από τον Πανηπειρωτικό με 3-0 σετ στο πρωτάθλημα Κ18 Αγοριών.
Οι αθλητές του Νεοχωρίου στα δύο πρώτα σετ ήταν σαν υπνωτισμένοι, δεν έδειξαν καθόλου αγωνιστική διάθεση και με 25-16, 25-11 ο Πανηπειρωτικός προηγήθηκε με 2-0 σετ.
Στο 3ο σετ κάτι έδειξε να αλλάζει για τους φιλοξενούμενους που προηγήθηκαν 4-11, αλλά αυτό ήταν πρόσκαιρο αφού μετά το time-out της γηπεδούχου ομάδος, αρχίσανε πάλι τα λάθη. Τρέχοντας ένα σερί 12-0 ο Πανηπειρωτικός παρά τα συνεχόμενα time-out του Πορτοβάρα κατέκτησε και το 3ο σετ 25-14 και συνάμα το παιχνίδι με 3-0.
Απογοητευμένος ο Απόστολος Πορτοβάρας, όχι τόσο για το αποτέλεσμα, αλλά για την εικόνα που παρουσίασε η ομάδα είπε: «Από την προθέρμανση κατάλαβα ότι τα παιδιά σήμερα δεν είχανε διάθεση και αυτό φάνηκε στο παιχνίδι που βασικά μας ατού βρεθήκανε σε πολύ κακή μέρα. Τους δικαιολογώ όμως λόγω του μικρού της ηλικίας τους και της απειρίας τους. Θα υπάρξουν και στο μέλλον τέτοια σκαμπανεβάσματα στην απόδοσή τους και εκεί πρέπει να δουλέψουμε όχι μόνο αγωνιστικά αλλά και πνευματικά. Κάθε παιχνίδι για μας είναι σχολείο και πάμε για τα …επόμενα. Εύχομαι καλές γιορτές σε όλους, Καλά Χριστούγεννα και το νέο έτος να φέρει πολλές επιτυχίες στο σύλλογό μας».

Κ18 Αχιλλέας Νεοχωρίου (Πορτοβάρας): Σάνη, Σκούρτης, Νάσο, Παππάς, Αναστασίου, Μπαλάτσας / Βέλο, Θεοδωρής