Έ"Χ"ασε μεγάλη ευκαιρία για "διπλό" στην Πάτρα ο Καραϊσκάκης!

Παρά τις πολλές απουσίες και προβλήματα, ο Καραϊσκάκης στάθηκε όρθιος στην Αγυιά, απέναντι στην Παναχαϊκή, χάνοντας σπουδαία ευκαιρία για το "διπλό" στο τέλος.

Γλυκόπικρη γεύση αφήνει το παιχνίδι στην Αγυιά κόντρα στην Παναχαϊκή στον Καραϊσκάκη, αφού έχασε σπουδαία ευκαιρία να προηγηθεί στο 84' με πέναλτι, χωρίς αυτό να σημαίνει πως η ισοπαλία είναι κακό αποτέλεσμα, καθώς οι γηπεδούχοι είχαν στις καθυστερήσεις σημαντικές ευκαιρίες να πάρουν το ματς. Η αρτινή ομάδα μπήκε με καλή ψυχολογία στο ματς, από τα τελευταία επιτυχημένα αποτελέσματα, και απείλησε πρώτη στο 3ο λεπτό, με το Σούλη να μπλοκάρει το σουτ του Ψιάνου. Οι γηπεδούχοι απάντησαν στο 5ο λεπτό, με τον πρόσφατα κληθέντα στην Εθνική Ελπίδων, Μωραϊτη, να σουτάρει, αναγκάζοντας το Στεφανάκο σε δύσκολη επέμβαση. Στο 15ο λεπτό, ο Καραϊσκάκης έχασε σημαντική ευκαιρία να πάρει κεφάλι στο σκορ, όταν ο Χούσος βρέθηκε σε καλή θέση, έπειτα από ωραία ομαδική ενέργεια και πάσα του Κάκκο, και έκανε το σουτ, με το Σούλη να βγάζει σωτήρια με τα πόδια, κρατώντας το "μηδέν" για την εστία του. Ο Καραϊσκάκης γινόταν επικίνδυνος επιθετικά, και στο 22ο λεπτό, ο Σούλης πρόλαβε με το κεφάλι εκτός περιοχής την επικίνδυνη μπροστινή μπαλιά προς τον Άλεξιτς. Η Παναχαϊκή δε δημιούργησε άλλη σοβαρή στιγμή, μέχρι την ανάπαυλα, πέραν μιας καλής πάσας προς το Σταμόπουλο, που σε καλή θέση όμως δεν μπόρεσε να κάνει το κοντρόλ και χάθηκε η ευκαιρία.

Στο δεύτερο μέρος, οι γηπεδούχοι ήταν εκείνοι που έφτασαν πρώτοι σε μικροευκαιρίες σε δύο περιπτώσεις με ισάριθμες κεφαλιές των Τσελεπίδη και Μωραϊτη, για να έχει την πρώτη ουσιαστική στιγμή στην επανάληψη ο Καραϊσκάκης, στο 57ο λεπτό, με τον Άλεξιτς έπειτα από ωραία ανάπτυξη να παίρνει την κεφαλιά μέσα από την περιοχή, όμως το Σούλη να μπλοκάρει και πάλι σταθερά στη γωνιά του. Ο Τσελεπίδης στο επόμενο δεκάλεπτο, είχε ακόμα δύο κεφαλιές που δεν απείλησαν σημαντικά την εστία του Στεφανάκου, για να φτάσουμε στο 79ο λεπτό για να ξαναέχουμε φάση άξια αναφοράς, με τον Πολίμο να παίρνει μια κεφαλιά που δεν ανησύχησε ιδιαίτερα τον γκολκίπερ του Καραϊσκάκη. Το τελευταίο δεκάλεπτο επιφύλασσε όλη τη δράση του παιχνιδιού, καθώς στο 83ο λεπτό, χάθηκε η τεράστια ευκαιρία για τον Καραϊσκάκη για ένα μεγάλο "διπλό", όταν ο Σούλης έπειτα από λάθος εκτίμηση υπέπεσε σε πέναλτι πάνω στον Άλεξιτς, το οποίο ανέλαβε να εκτελέσει ο Ψιάνος, με τον γκολκίπερ της Παναχαϊκής όμως να εξιλεώνεται, καθώς με σπουδαία διπλή επέμβαση, αφού ούτε ο Άλεξιτς που πήρε το ριμπάουντ κατάφερε από κοντά να βρει δίχτυα, κράτησε σε καθοριστικό χρονικά σημείο, το "μηδέν" για την εστία του. Στο 88ο λεπτό μάλιστα, οι γηπεδούχοι λίγο έλειψε να μπουν μπροστά στο σκορ, όταν ο Κυνηγόπουλος σούταρε δυνατά, όμως ο Στεφανάκος στη γωνία του με δύσκολη επέμβαση, είπε "όχι" στον επιθετικό των Αχαιών. Στις καθυστερήσεις, η Παναχαϊκή είχε νέες πολύ καλές στιγμές να σκοράρει, όμως τόσο η εκτέλεση φάουλ του Μαυρία στο 92ο λεπτό, από καλή θέση, όσο και ωραίο γυριστό σουτ του Μωραϊτη μέσα από την περιοχή έφυγαν λίγο άουτ, με το 0-0 να παραμένει μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή Γκάμαρη.

Γκολ : -

Κίτρινες: Φουρλάνος / Άλεξιτς, Ματθαίου, Στεφανάκος

Διαιτητής : Γκάμαρης (Αθηνών)  Βοηθοί : Παγούρας (Βοιωτίας) - Νικολάου (Αθηνών)  4ος : Κατοίκος (Αθηνών)

Παναχαϊκή (Οφρυδόπουλος): Σούλης, Πολίμος, Σταμόπουλος, Σωτηράκος (46' Πλέγας), Μαυριάς, Φουρλάνος (80' Μπαστακός), Ελευθεριάδης (70' Κυνηγόπουλος), Κολ, Λουμπερδέας, Μωραΐτης, Τσελεπίδης

Καραϊσκάκης (Παπαματθαιάκης) : Στεφανάκος, Παπανίκου, Καψάλης, Καπίας, Χρούσιελ, Παντίδος, Μασούρας, Χούσος, Άλεξιτς, Ψιάνος, Κάκκο (77' Ματθαίου)