«Οκτάρα» στους Φιλέλληνες με πέντε γκολ του Σιδηρόπουλου!

Η Αναγέννηση νίκησε την ομάδα του Πέτα με 8-0 στο Δημοτικό Στάδιο Άρτας και συνεχίζει με το απόλυτο την πορεία της στο πρωτάθλημα.

Πρωταγωνιστής της αναμέτρησης ο Χρήστος Σιδηρόπουλος που σημείωσε 5 γκολ με την σημαντική συνεισφορά όλης της ομάδας και έφτασε έτσι τα 29 γκολ στο φετινό πρωτάθλημα. Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στην αναμέτρηση και άνοιξαν το σκορ 7ο λεπτό, με τον Δημήτρη Παπακίτσο να μπαίνει από τα αριστερά στην περιοχή και να πλασάρει εύστοχα στην απέναντι γωνία για το 1-0. Δύο λεπτά αργότερα και έπειτα από σέντρα από τα αριστερά, ο Γεωργής στην προσπάθεια του να απομακρύνει τη μπάλα την έστειλε άθελά του στα δίχτυα της ομάδας του για το 2-0.

Στη συνέχεια ανέλαβε δράση ο πρώτος σκόρερ του πρωταθλήματος Χρήστος Σιδηρόπουλος, ο οποίος στο 14ο λεπτό με κεφαλιά έπειτα από σέντρα από τα αριστερά έκανε το 3-0, στο 16ο λεπτό με διαγώνιο σουτ μέσα από την περιοχή πέτυχε το 4-0, στο 50ο λεπτό έπειτα από απόκρουση του Παπαχαρίση με κοντινή κεφαλιά και τη βοήθεια του κάθετου δοκαριού σημείωσε το 6-0, στο 67ο λεπτό από πάσα πάρε-βάλε του Ρίζου πλάσαρε εύστοχα στην απέναντι γωνία για το 7-0 και στο 79ο λεπτό, έπειτα από ωραίο συρτό μακρινό σουτ του Κραμπή που σταμάτησε στο δοκάρι, πήρε το ριμπάουντ και με σουτ διαμόρφωσε το τελικό 8-0.

Το 5-0 που επετεύχθη στο 25ο λεπτό, ξεκίνησε από ωραία κίνηση του Κατσαρού στην πλάτη της άμυνας και αυτός στη συνέχεια έδωσε έτοιμο γκολ στον Σταμούλη που δεν δυσκολεύτηκε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα από κοντά. Η Αναγέννηση είχε ακόμα ένα δοκάρι στο 64ο λεπτό, όταν από γύρισμα του Βασιλάκου, ο Σιδηρόπουλος πλάσαρε όμως ο Παπαχαρίσης και με τη βοήθεια του κάθετου δοκαριού αποσόβησε το γκολ.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν την ευκαιρία να πετύχουν το γκολ της τιμής, όμως στο ξεκίνημα του β' ημιχρόνου, έπειτα από ωραία συνεργασία ο Βάσιος πλάσαρε αδύναμα στην αγκαλιά του Γεροδήμου, ενώ στο 65ο λεπτό, ο Κώτσης ανατράπηκε και κέρδισε πέναλτι, με τον Γεροδήμο όμως να αποκρούει σαν σε προπόνηση την εκτέλεση του Βάσιου.

Τέλος, να αναφέρουμε ότι στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης οι γηπεδούχοι αγωνίστηκαν με δέκα παίκτες, καθώς ο Κατσαρός αποχώρησε τραυματίας και ο Τάσος Νταλάκας είχε ολοκληρώσει από νωρίς τις αλλαγές για την ομάδα του.

Διαιτητής: Νούσιας Οδυσσέας  Βοηθοί: Μάνος Δημήτρης - Βασίλα Φωτεινή

Αναγέννηση Άρτας (Νταλάκας): Γεροδήμος, Χεμπέγια (43 λ.τρ. Λύτος), Κραμπής, Παπαρούνης, Γιαννούλης, Τσελά (55' Έξαρχος), Κατσαρός, Δεληκούρας, Σταμούλης (46' Βασιλάκος), Παπακίτσος Δ. (46' Ρίζος), Σιδηρόπουλος

Φιλέλληνες Πέτα (Σφήκας): Παπαχαρίσης, Μπίζας, Κατέρος (46' Ζάμπας), Σταμάτης, Πούλιος (46' Παπασπύρος / 54' Σφήκας), Ροβίνας, Γεωργής, Τσουρης, Κώτσης, Βάσιος, Σιαπάτης (46' Τσέτσος)