Νίκη για τη Δόξα στο ντέρμπι με τη Μέλισσα

Με 3-1 επικράτησε της Μέλισσας η Δόξα, σε ένα ματς που πρωταγωνιστής ήταν ο δυνατός αέρας.

Μόνη τρίτη παρέμεινε η Δόξα, αφού επικράτησε της Μέλισσας με 3-1, απομακρύνοντάς την παράλληλα από την τετράδα. Οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ πιο δυνατά στο γήπεδο, και πριν προλάβουν οι φιλοξενούμενοι να μπουν στο ματς, βρίσκονταν ήδη πίσω στο σκορ με 2-0. Στο 8ο λεπτό, ο Βασιλάκης εκτέλεσε φάουλ, η άμυνα της Μέλισσας δεν κατάφερε να απομακρύνει ούτε σε πρώτο ούτε σε δεύτερο χρόνο, η μπάλα στρώθηκε στον Κάλλια, που με δυνατό σουτ από το ύψος της μικρής περιοχής, έγραψε το 1-0. Το 2-0 ήρθε τέσσερα λεπτά αργότερα, όταν ο Πατσαβούρας έκανε ωραία σέντρα από δεξιά, ο Σιλιόγκας βρέθηκε εντελώς αμαρκάριστος στην καρδιά της άμυνας, στόπαρε και πλάσαρε τον Αλεξίου. Οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους, και στο 15ο λεπτό, είχαν μεγάλη ευκαιρία να μειώσουν, όταν ο Σπύρου βρήκε ωραία κάθετα τον Κότσιαλο, απέναντι στο Νίκου, όμως ο τελευταίος πλάσαρε άουτ. Στο 21', ο Σπύρου σούταρε από μακριά, όμως ο Νίκου έδιωξε, για να φτάσουμε στο 26ο λεπτό, όταν ο Μανιώτης βρήκε τον Κότσιαλο στην περιοχή, και εκείνος με εξαιρετικό τελείωμα, έγραψε το 2-1. Η Δόξα είχε την ευκαιρία στο 33' να ξαναπάρει προβάδισμα δύο τερμάτων, όμως ο Θανάσης νικήθηκε από τον Αλεξίου. Στο 38ο λεπτό, ο Νίκου πρόλαβε τελευταία στιγμή να διώξει στο δέυτερο δοκάρι, προ του επερχόμενου Σπύρου, ενώ στο 44ο λεπτό, η Μέλισσα άγγιξε την ισοφάριση, όταν ο Τσιάτσος εκτέλεσε πολύ ωραία απευθείας φάουλ, όμως η μπάλα σταμάτησε οριζόντιο δοκάρι και έφυγε άουτ.

Στο δεύτερο μέρος, οι καιρικές συνθήκες έγιναν ακόμη πιο δυσχερείς, με τη Δόξα να εκμεταλλεύεται τον υπέρ της αέρα και να μην απειλείται ιδιαίτερα, πέραν ενός μακρινό σουτ του Σπύρου που έδιωξε σε κόρνερ ο Νίκου. Στο 64ο λεπτό, ο Θανάσης βρέθηκε σε προφανή θέση για γκολ από πάσα του Σιλιόγκα όμως πλάσαρε πάνω στον Αλεξίου, ενώ σε δύο ακόμα περιπτώσεις καθυστέρησε χαρακτηριστικά να πλασάρει και κόπηκε. Στο 76ο λεπτό, ο Σιλιόγκας γύρισε ωραία και σούταρε στην περιοχή, όμως ο Αλεξίου έδιωξε δύσκολα με τη βοήθεια του οριζόντιου δοκαριού, ενώ ο Καλόγηρος που σκόραρε στη συνέχεια της φάσης υποδείχτηκε σε θέση οφσάιντ. Τελικά, το σκορ διαμορφώθηκε στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης, όταν ο Θανάσης έσπασε στο νεοεισελθόντα Αναγνώστου, και εκείνος προ κενής εστίας, έγραψε το 3-1.

Διαιτητής : Αθανασίου Μπάμπης  Βοηθοί : Κούσουλας Γιώργος - Αλευρή Κωνσταντίνα

Δόξα Άρτας (Νίκου) : Νίκου (56' λ.τρ. Πουσκούλογλου), Τσιγαρίδας, Πατσαβούρας, Αράπης, Στέργιος, Τυρολόγος, Καλόγηρος (83' Οικονόμου), Κάλλιας, Θανάσης, Βασιλάκης (88' Αναγνώστου), Σιλιόγκας

ΑΕΜ Μέλισσα (Κωνσταντινίδης) : Αλεξίου, Μπέκας (59' Κοσταντίνι), Κακοχρήστος (70' Κωτσίλας), Κούσης, Σταμούλης, Σαγάνης, Μανιώτης (81' Μπόκος), Τσιάτσος (56' λ.τρ. Πάνος), Δράκος, Σπύρου, Κότσιαλος