Σημαντικό "διπλό" για την Αναγέννηση στο Ευπάλιο

Πολύ σημαντική νίκη πέτυχε στο Ευπάλιο η Αναγέννηση, με 0-1, μένοντας μόνη δεύτερη.

Πολύ σημαντική νίκη, από βαθμολογικής απόψεως πέτυχε η Αναγέννηση, κόντρα στον Απόλλωνα Ευπαλίου, αφήνοντας πίσω τις με 4 βαθμούς τον Αχέρων Καναλακίου, και μένοντας μόνο δύο βαθμούς πίσω από την ΑΕΠ Κοζάνης, που βρίσκεται στην κορυφή της βαθμολογίας, μετά και την άνετη νίκη της επί της Πρέβεζας. Η αρτινή ομάδα είχε μια στείρα υπεροχή στο πρώτο μέρος, χωρίς να μπορέσει να πάρει προβάδισμα. Στο 2ο λεπτό, η σέντρα-σουτ του Χεμπέγια έφυγε λίγο άουτ, ενώ στο 15ο λεπτό, ο Χούσος βρήκε τον Μπότσαρη που σούταρε, με τον Κοντογιώργη όμως να το νικά. Στο 25ο λεπτό, ο Μπότσαρης απείλησε εκ νέου, όμως το σουτ που επιχείρησε πέρασε άουτ. Στο 32' νέα φάση για την Αναγέννηση, αυτή τη φορά από στημένη μπάλα, με το Χούσο να εκτελεί φάουλ στο δεύτερο δοκάρι, όμως το Σιδηρόπουλο να σημαδεύει λίγο άουτ, με κεφαλιά. Οι γηπεδούχοι φάνηκαν στο παιχνίδι, στο 39ο λεπτό, όταν ο Ντερβίσι δοκίμασε δυνατό σουτ, όμως ο Μήτσιος μπλόκαρε σταθερά.

Στην επανάληψη, η είσοδος του δραστήριου Γκολάκου, έκανε πιο επιθετική την Αναγέννηση, που απειλήθηκε ωστόσο, στο 46ο λεπτό, με τον Κοντογιάννη να εκτελεί απευθείας φάουλ, το Μήτσιο να μην μπλοκάρει σε πρώτο χρόνο, όμως στη συνέχεια να του γίνεται επιθετικό φάουλ. Στο 53ο λεπτό, και στην πρώτη φάση της "Α" στο δεύτερο μέρος, η αρτινή ομάδα άνοιξε το σκορ, όταν ο Σιδηρόπουλος γύρισε παράλληλα, και ο Μπότσαρης που πετάχτηκε στην πορεία της μπάλας, την έστειλε στα δίχτυα με προβολή, για το 0-1. Στο 56ο λεπτό, οι γηπεδούχοι βρέθηκαν κοντά στην ισοφάριση, όμως ο Ντε Αλμέιντα, που βρέθηκε αμαρκάριστος στην περιοχή, από αδράνεια της άμυνας, σούταρε πάνω στο Μήτσιο. Η Αναγέννηση φάνηκε ξανά στο δίλεπτο 67'-68', όταν Μπότσαρης και Γκολάκου είχαν ισάριθμα σουτ που έφυγαν εκτός εστίας του Κοντογιώργη. Στο 74ο λεπτό, οι γηπεδούχοι λίγο έλειψε να σκοράρουν, όταν σε κεφαλιά του Λάκκα προς τα πίσω, ο Μήτσιος που επιχειρούσε έξοδο, μπλόκαρε δύσκολα. Στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο Απόλλων προσπάθησε να πάρει κάτι από το ματς, με το Σμπόρα να επιχειρεί επικίνδυνη παράλληλη μπαλιά μπροστά από το Μήτσιο στο 86ο λεπτό, που πέρασε ανεκμετάλλευτη, ενώ στην τελευταία φάση του ματς, ο Ντερβίσι έπιασε καλό μακρινό σουτ, αναγκάζοντας το Μήτσιο να διώξει δύσκολα σε κόρνερ, κρατώντας το "μηδέν" και τη σημαντική νίκη για την ομάδα του.

Άσχημη εντύπωση προκάλεσε η άρνηση της διοίκησης του Απόλλωνα Ευπαλίου, στο artagoal.gr, που ταξίδεψε μέχρι τη Ναύπακτο, να βιντεοσκοπηθούν πλάνα του παιχνιδιού, πράγμα που δεν έχει συμβεί από άλλη διοίκηση ομάδας μέχρι σήμερα.

Διαιτητής : Μαρκαντωνάτος Γιώργος (Ηλείας)  Βοηθοί : Καραλής Γιάννης (Ηλείας) - Λιάπης Χρήστος (Ηλείας)  Παρατηρητής : Παπαγεωργίου Γιώργος (Βοιωτίας)

Απόλλων Ευπαλίου (Μίχος) : Κοντογιώργης, Ντερβίσι, Βήτος, Κούσουλας, Κοντός (84' Σμπόρας), Παλιάτσας (77' Γεωργακόπουλος), Ντε Αλμέιντα, Καφεντζής, Ψυχογιός (73' Ρουμπάτος), Κοντογιάννης, Παναγιωτόπουλος

Αναγέννηση Άρτας (Νταλάκας) : Μήτσιος, Μανιώτης, Χεμπέγια (46' Γκολάκου), Λάκκας, Κραμπής, Τσελά, Παπακίτσος Αλ. (77' Παπακίτσος Δ.), Χούσος, Σιδηρόπουλος, Καζναφέρης, Μπότσαρης (89' Ροβίνας)