Οι Σελλάδες νίκησαν το μαχητικό Αστέρα Ρόκκα

Οι Σελλάδες νίκησαν το μαχητικό Αστέρα Ρόκκα και παρέμειναν μαζί με τον ΠΑΣ Κομμένου σε απόσταση αναπνοής από τον πρωτοπόρο ΠΑΣ Ανέζα.

Δεύτερη σερί εντός έδρας νίκη πέτυχαν οι Σελλάδες, οι οποίες μετά τα Ρακούν κατάφεραν και έκαμψαν το εμπόδιο του Αστέρα, χάρη σε δύο τέρματα, ένα σε κάθε ημίχρονο. Οι νεαροί γηπεδούχοι είχαν την κατοχή και την πρωτοβουλία των κινήσεων απέναντι στο λαβωμένο από τους πολλούς τραυματισμούς το τελευταίο διάστημα, Αστέρα Ρόκκα, και στο α' μέρος αφού πίεσαν για ένα γκολ με στημένες φάσεις και σέντρες από τα πλάγια, κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ στο 43ο λεπτό, όταν ο Βίτσιος με δυνατό σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή, το οποίο κόντραρε και άλλαξε πορεία, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-0. Οι φιλοξενούμενοι που δεν είχαν το ίδιο αριθμό φάσεων σε σχέση με τους αντιπάλους τους, είχαν την ευκαιρία για ένα γκολ, όταν ο Πανέτας με ωραία κίνηση εντός περιοχής, γύρισε τη μπάλα παράλληλα, όμως ο Ι. Βάντζος δεν κατάφερε από κοντά να σπρώξει τη μπάλα στην εστία, με τους αμυντικούς να απομακρύνουν.

Στην επανάληψη, η εικόνα δεν άλλαξε, με τον Αστέρα να φτάνει κοντά στην ισοφάριση με τον Πανέτα, ο οποίος με κοντινή κεφαλιά έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Μάη, είδε τον Μακρή να αποκρούει εντυπωσιακά. Το γκολ που ουσιαστικά σφράγισε τη νίκη για την ομάδα των Σελλάδων ήρθε στο 72ο λεπτό, όταν οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι σε μία φάση που οι φιλοξενούμενοι διαμαρτυρήθηκαν έντονα στον διαιτητή κ. Μπαΐλη, από τον οποίον έχουν πολλά παράπονα για τις χθεσινές του αποφάσεις. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Παπαγεωργίου, ο οποίος είδε τον πολύπειρο Σεϊμένη να αποκρούει εντυπωσιακά, όμως ο ίδιος παίχτης με νέα προσπάθεια εξ επαφής έκανε το 2-0. Οι φιλοξενούμενοι, προσπάθησαν για ένα γκολ που θα τους έβαζε ξανά στο παιχνίδι, όμως στην καλύτερη τους στιγμή, από εκτέλεση πλάγιου του Συγίζη και κεφαλιά προς τα πίσω από τον Πανέτα, ο Γκανιάτσας με προβολή έστειλε τη μπάλα άουτ.

Τέλος, να αναφέρουμε ότι πριν την έναρξη της αναμέτρησης τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του πρώην παίχτη, αρχηγού και προπονητή του Αστέρα Ρόκκα, Δημήτρη Τριαντάφυλλου, ο οποίος έφυγε αδόκητα από τη ζωή σε ηλικία 50 ετών. Θερμά συλλυπητήρια στην οικογένεια και στους οικείους του.

Διαιτητής: Μπαΐλης Νίκος  Βοηθοί: Βασιλάκης Στέργιος - Μέκιος Σπύρος

ΑΕ Σελλάδων (Χρήστου): Μακρής, Σιαφάκας Δ., Μπουζάνης (66' Ντούλας Γ.), Κατσάνος, Παπαδημητρίου, Ντούλας Α., Παπαγεωργίου (82' Σιαφάκας Π.), Καλύβας (46' Μπέκας), Γκίκας (82' Πλατσούκας), Κολοβός (82' Λαχανάς), Βίτσιος

Αστέρας Ρόκκα (Γκανιάτσας Ηλ.): Σεϊμένης, Αθανασίου (46' λ.τρ. Βάντζος Ελ.), Συγίζης, Μπουζάνης (42 λ.τρ. Δήμος), Νύχτης, Μάης, Μήλιος (46' λ.τρ. Γκανιάτσας Ηλ.), Νεραϊδιώτης, Πανέτας Γ., Βάντζος Ι., Τσώλας (66' Νίκαρης)