Σημαντική νίκη για τη Δόξα στην Καλαμιά

Πολύ σημαντικό "διπλό" πήρε στην έδρα της Καλαμιάς η Δόξα, που επικράτησε με 0-3.

Πολύ σημαντικό "διπλό" πήρε στην έδρα της Καλαμιάς, η Δόξα που πήρε το τρίποντο και έφτασε μια ανάσα από το να ξεφύγει από τη ζώνη των μπαράζ. Οι γηπεδούχοι απείλησαν πρώτοι στο 5ο λεπτό, με τον Άρη Καραχάλιο να σουτάρει λίγο έξω από τα δοκάρια. Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν στις ευκαιρίες στο 20ο λεπτό, όταν ο Σιλιόγκας πήρε την κεφαλιά από εκτέλεση κόρνερ όμως η μπάλα έφυγε άουτ. Λίγο αργότερα, ο ίδιος παίκτης είχε νέα μεγάλη φάση, όταν έπιασε ωραίο σουτ από τη γωνία της μεγάλης περιοχής, με το Λαζανά να αποκρούει δύσκολα και την μπάλα να βρίσκει και στο δοκάρι. Στο 35', ο Μουζακίτης είχε την ευκαιρία να σκοράρει, όμως με διπλή προσπάθεια δεν τα κατάφερε, με το Γαλάνη να διώχνει σε κόρνερ. Λίγο πριν την ανάπαυλα, οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ, σε ένα κομβικό σημείο χρονικά, όταν σε σέντρα του Τάτση στο δεύτερο δοκάρι, βρέθηκαν τρεις παίκτες αμαρκάριστοι, με τον Αρτέμη να είναι αυτός που στέλνει την μπάλα στα δίχτυα, με τους γηπεδούχους να φωνάζουν για οφσάιντ στη φάση αυτή.

Στο δεύτερο μισό, από μπαλιά του Τάτση, ο Βασιλάκης έφυγε στην κόντρα, όμως ο Λαζανάς το νίκησε. Οι δύο ομάδες στο τελευταίο τέταρτο έμειναν με παίκτη λιγότερο, αφού ο Ευθυμίου αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα, ενώ λίγο αργότερα ο Στέργιος για τη Δόξα πήρε με τη σειρά του την άγουσα για τα αποδυτήρια με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Τελικά, οι φιλοξενούμενοι διπλασίασαν τα τέρματά τους, στο 84ο λεπτό, όταν ο Σιλιόγκας έκανε το γύρισμα, και ο Βασιλάκης αφού προσποιήθηκε έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, για το 0-2. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε λίγο πριν τη συμπλήρωση των 90', ο Τσούμαλης, γράφοντας το 0-3, ολοκληρώνοντας μια πολύ σημαντική νίκη για την ομάδα του.

Διαιτητής : Κωστούλας Αριστοτέλης  Βοηθοί : Νικολάου Βαγγέλης - Δημητρόπουλος Γιάννης

ΑΟ Νέα Νίκη Καλαμιάς (Μπακόλας) : Λαζανάς, Νταλάκας, Ευθυμίου, Καραχάλιος Β., Κατσιγιάννης, Καραχάλιος Αρ., Μπακοχρήστος, Σιαπλαούρας, Μουζακίτης, Ζιώγας, Τσουκιάς

Δόξα Άρτας (Νίκου) : Γαλάνης, Βελαέτης, Πατσαβούρας, Χαϊντάρι, Στέργιος, Αρτέμης (90' Βαγγέλης), Τσούμαλης, Τάτσης, Στασινούλας (80' Θεοδωρής), Βασιλάκης (88' Τάγκας), Σιλιόγκας