Ο Δίας νίκησε εύκολα τον Αστέρα

Ο Δίας δημιούργησε περισσότερες φάσεις στο β' μέρος και έφτασε σε μία άνετη νίκη απέναντι στον Αστέρα Ρόκκα.

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάρουν από νωρίς προβάδισμα στο σκορ, όταν στο 5ο λεπτό, από βαθιά μπαλιά ο Gusaila με κεφαλιά προς τα πίσω έβγαλε μόνο του τον Musto απέναντι από τον Κατσούλα, και με ωραίο πλασέ, περνώντας τη μπάλα από πάνω του πέτυχε το 1-0. Μετά τα πρώτα λεπτά πίεσης του Δία, ο λαβωμένος σήμερα Αστέρας Ρόκκα (4 τραυματίες και 1 τιμωρημένος), κατάφερε να ισορροπήσει το παιχνίδι, χωρίς όμως να καταφέρει να ανησυχήσει τον Ράμμο.

Στην επανάληψη ο Δίας ξεκίνησε με γκολ από τα αποδυτήρια, όταν ο Μίκροβας πρόλαβε την έξοδο του Κατσούλα και πέρασε τη μπάλα από πάνω του και ο Κωλέτσος σε κενή εστία σημείωσε το 2-0. Μία φάση όπου οι αμυντικοί των φιλοξενούμενων διαμαρτυρήθηκαν έντονα για οφσάιντ. Στη συνέχεια ο Δίας στο διάστημα 55'-58' κατάφερε να πετύχει ακόμα δύο γκολ. Ο Gusaila από θέση τετ-α-τετ πέτυχε το 3-0 με δυνατό σουτ, ενώ ο Βασιλάκης σχεδόν πάνω από τη γραμμή του άουτ, κατάφερε να κρεμάσει τον Κατσούλα και να σκοράρει ένα δύσκολο γκολ, κάνοντας το 4-0. Το τελικό 5-0 διαμόρφωσε στο 82ο λεπτό ο Θεοδώρου με σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν μέσα από στημένες φάσεις να πετύχουν το γκολ της τιμής αλλά χωρίς θετικό αποτέλεσμα.

Διαιτητής: Φάντης Παναγιώτης  Βοηθοί: Τράμπας Θωμάς - Καραγιάννης Θοδωρής

Δίας Κωστακιών (Μπεκιάρης): Ράμμος, Ρούμπος, Βασιλάκης, Σίμος, Μπεκιάρης, Κωλέτσος (71' Λάλος), Μπολιεράκης, Θεοδώρου, Μίκροβας (63' Γεώργος), Musto, Gusaila

Αστέρας Ρόκκα (Πάντος): Κατσούλας (74' Κολιός Θ.), Βάντζος Ι. (80' Γκανιάτσας Χ.), Βάντζος Λ., Βάντζος Ε., Συγίζης, Φράγκος, Μπαγιώργας Ν., Μάης, Λουάνι, Κρεμίδα, Μέγας