Νικήτρια η Νέα Αναγέννηση Αρταίων στο ντέρμπυ κορυφής

Παρ' ότι βρέθηκε πίσω στο σκορ, η Νέα Αναγέννηση Αρταίων, γύρισε το παιχνίδι, παίρνοντας το ντέρμπυ με τον Καλόβατο με 1-2.

Νικήτρια στο ντέρμπυ κορυφής της Β' κατηγορίας αναδείχθηκε η Νέα Αναγέννηση Αρταίων, ανεβαίνοντας μόνη πρώτη πλέον στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, εκθρονίζοντας τον Ολυμπιακό Καλοβάτου. Οι γηπεδούχοι έφτασαν πρώτοι κοντά στο γκολ, όταν στο 10ο λεπτό, ο Αντώνης Ράμα έφυγε μόνος στην πλάτη της άμυνας, όμως η μπάλα του έπαιξε άσχημο παιχνίδι, κολλώντας στη λάσπη και επιτρέποντας στον Μπούντζα να κόψει. Πέντε λεπτά μετά, οι φιλοξενούμενοι είχαν ένα καλό σουτ με το Δεληκούρα, που έβγαλε στη γωνιά του δύσκολα ο Παππάς, για να φτάσουμε στο 35', όταν ο Νίκαρης έφυγε στο τετ α τετ, πέρασε και τον Παππά, όμως από πλάγια θέση πλάσαρε άουτ. Στην τελευταία καλή φάση του πρώτου μέρους, ο Δερβίλης βρέθηκε καλή θέση μέσα στην περιοχή του Ολυμπιακού, όμως σούταρε άστοχα.

Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι ευτύχησαν να πάρουν κεφάλι στο σκορ, στο 53ο λεπτό, όταν από εκτέλεση φάουλ του Θεμελή, ο Δερβίλης έκανε κακή εκτίμηση της φάσης, και έστειλε την μπάλα άθελά του στα δίχτυα της ομάδας του, για το 1-0. Η Νέα Αναγέννηση προσπάθησε να απαντήσει άμεσα, όμως δύο λεπτά μετά, το σουτ που επιχείρησε ο Νίκαρης σταμάτησε στο δοκάρι του Παππά. Ο έμπειρος επιθετικός κατάφερε τελικά να βρει το γκολ που έψαχνε στο 60ο λεπτό, όταν έπειτα από συνδυασμό με τον Τζαλοκώστα, βρέθηκε σε καλή θέση στην περιοχή, και με σουτ στην κλειστή γωνία του Παππά, έφερε το παιχνίδι στα ίσα. Ο Νίκαρης και πάλι, προσπάθησε να πετύχει την ολική ανατροπή στο 68ο λεπτό, όμως το σουτ του μετά από ωραία προσωπική προσπάθεια έφυγε άουτ. Η ανατροπή τελικά ήρθε για τους φιλοξενούμενους στο 75ο λεπτό, με το νεαρό Παππά να αποφεύγει δύο αντιπάλους και με ωραίο σουτ έξω από την περιοχή να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα, λυτρώνοντας την ομάδα του. Στον υπολειπόμενο χρόνο, οι γηπεδούχοι δεν μπόρεσαν να πετύχουν κάποιο γκολ παρά τις προσπάθειές τους, με τους φιλοξενούμενους να φτάνουν κοντά σε ακόμη ένα τέρμα, στο 85' όταν ο Κόνιαρης βρέθηκε μόνος στη μικρή περιοχή, όμως πλάσαρε λίγο άουτ, με το 1-2 να μένει ως τελικό σκορ, και τη Νέα Αναγέννηση να φεύγει από τον Καλόβατο και ένα δύσκολο γήπεδο με το ροζ φύλλο.

Διαιτητής : Κωστούλας Αριστοτέλης  Βοηθοί : Κυριακού Χρήστος - Λάμπρου Χάρης

Ολυμπιακός Καλοβάτου (Γιαμούρης) : Παππάς, Τζιανούμης, Σμύρης (46' Μπιρμπίλης - 82' Μάρης), Τόλης, Ρώσσιος, Θεμελής (74' Ντόκορος), Ζαγγάνας, Κωλέτσος (89' Μπελέρης), Ράμα Αντ., Ράμα Γ., Κουτρουμάνος

Νέα Αναγέννηση Αρταίων 2016 (Γούσης) : Κανταρέλης, Ρώσσος (46' Σακκάς), Γεωργακόπουλος (46' Κόνιαρης), Δερβίλης, Μπούντζας, Στέργιος, Παππάς, Τριαντάφυλλος, Νίκαρης (87' Καλόγηρος), Τζαλοκώστας, Δεληκούρας