Εξαιρετικός ο Καραϊσκάκης, 3-1 την Αναγέννηση Καρδίτσας!

Πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση, ο Καραϊσκάκης επικράτησε της Αναγέννησης Καρδίτσας με 3-1.

Η περιγραφή του παιχνιδιού, είναι μια προσφορά της επιχείρησης :

ΓΕΝΙΚΟ ΦΥΤΩΡΙΟ ΑΛΕΞΗ
Κατασκευή γκαζόν - Φυτά - Διαμόρφωση κήπων
Διόδια Πέτα Άρτας (έναντι Στρατοπέδου Παπακώστα)
τηλ. 2681083900 , 2681083970
κιν. 6972677900 , 6972017178

Σε ομάδα που χαίρεσαι να παρακολουθείς εξελίσσεται ο Καραϊσκάκης, πραγματοποιώντας ακόμα μια μεστή εμφάνιση και επικρατώντας της Αναγέννησης Καρδίτσας με 3-1. Οι δυο ομάδες απέδωσαν πολύ ωραίο ποδόσφαιρο, και ο κόσμος που βρέθηκε στο γήπεδο Αγ. Αναργύρων στο σημερινό ματς, έφυγε σίγουρα γεμάτος. Οι φιλοξενούμενοι είχαν την πρώτη επικίνδυνη φάση του παιχνιδιού μόλις στο 2ο λεπτό, με τον κορυφαίο τους παίχτη, Πλαβούκο, να κάνει το παράλληλο γύρισμα, και το Χαντζάρα με προβολή να σημαδεύει ελάχιστα άουτ. Ένα λεπτό μετά, η αρτινή ομάδα απάντησε με γκολ, όταν μετά από διώξιμο από κόρνερ, η μπάλα έφτασε στο Χούσο, που σέντραρε στην καρδιά της άμυνας της ΑΣΑ, και ο Μακρής με άπιαστη κεφαλιά, έγραψε το 1-0. Οι φάσεις διαδέχονταν η μία την άλλη στις δύο εστίες, με την Αναγέννηση να φτάνει κοντά στην ισοφάριση στο 15', όταν σε μια παρόμοια φάση με αυτή του 2ου λεπτού, ο Πλαβούκος βρήκε το Χαντζάρα, που έκανε την προβολή, με το Μέλκα να κάνει μια πραγματικά φανταστική απόκρουση, βγάζοντας την μπάλα πάνω στη γραμμή του. Ο Καραϊσκάκης με τη σειρά του πλησίασε σε δεύτερο γκολ, έχοντας δύο σπουδαίες ευκαιρίες σε τρία λεπτά. Αρχικά, ο Μακρής έπειτα από κόρνερ του Κυριάκη σημάδεψε με γυριστό σουτ το οριζόντιο δοκάρι του Γκέκα, στο 22', ενώ δύο λεπτά μετά, από τραγικό λάθος της άμυνας των φιλοξενούμενων, ο Λουκίνας σε ανεπανάληπτο τετ α τετ, νικήθηκε από τον Γκέκα, με το διαιτητή ωστόσο να δείχνει άουτ. Στο 28ο λεπτό ήρθε η ισοφάριση για την ΑΣΑ, όταν έπειτα από εξαιρετική ομαδική ενέργεια, ο Σταματάκης βρήκε τον Πλαβούκο, που σε κενή εστία δε δυσκολεύτηκε να γράψει το 1-1. Στην τελευταία αξιόλογη φάση του πρώτου μισού, ο Δημητριάδης είχε μια άστοχη εκτέλεση φάουλ, που ούτως ή άλλως ήλεγχε ο Γκέκας.

Στο δεύτερο μέρος, οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυνατά στο γήπεδο κι αφού προειδοποίησαν με ένα μακρινό σουτ του Δημητριάδη που σταμάτησε στον Γκέκα, έφτασαν στο 2-1, στο 50ο λεπτό. Συγκεκριμένα, ο Ποζατζίδης έκανε τραγικό γύρισμα προς τον Γκέκα, τροφοδοτώντας ουσιαστικά το Λουκίνα, που αυτή τη φορά δε λάθεψε στο τετ α τετ, πλασάροντας άψογα, και δίνοντας προβάδισμα στον Καραϊσκάκη. Στη συνέχεια, η αρτινή ομάδα, ήλεγξε το ρυθμό του αγώνα, με το Μακρή - αποθεώθηκε πραγματικά στην αλλαγή του στο 88' - για ακόμα ένα παιχνίδι να βρίσκεται παντού στη μεσαία γραμμή, έχοντας άξιο συμπαραστάτη τον Κόλλινς, που ήταν εξαιρετικός. Από τον Αρτινό μέσο, προήλθε και το τρίτο γκολ του Καραϊσκάκη, όταν με θαυμάσια μπαλιά τριάντα μέτρων, στο 76ο λεπτό, βρήκε τον επίσης πολύ καλό Παπανίκου, ο τελευταίος σέντραρε στην περιοχή, και ο Λουκίνας με τρομερή κεφαλιά στο "παραθυράκι" του Γκέκα, έγραψε το 3-1, μέσα σε ξέφρενους πανηγυρισμούς. Οι φιλοξενούμενοι, προσπάθησαν να απειλήσουν, όμως το κεντρικό αμυντικό δίδυμο των Θεολόγου-Καραγιαννίδη ήταν απροσπέλαστο. Στην τελευταία και μόνη ουσιαστικά φάση της Καρδίτσας στο δεύτερο μέρος, πέραν ενός σουτ του Σταματάκη που έβγαλε ο Μέλκας στο 73', ο Παπαευθυμίου που είχε περάσει ως αλλαγή, σούταρε δυνατά από την καρδιά της άμυνας του Καραϊσκάκη, όμως η μπάλα έφυγε περίπου ένα μέτρο πάνω από την εστία του Μέλκα, με το 3-1 να παραμένει ως το τέλος. Με τη νίκη αυτή, ο Καραϊσκάκης ανέβηκε στην τέταρτη θέση, με τον ΟΦΗ και τη Βέροια ωστόσο, να έχουν παιχνίδι λιγότερο.

Γκολ : Μακρής 3', Λουκίνας 50', 76' / Πλαβούκος 28'

Κίτρινες κάρτες : Λουκίνας, Δημητριάδης / Καρρίκι, Κισκαμπάνης, Χαντζάρας

Διαιτητής : Αδαμόπουλος (Ζακύνθου)   Βοηθοί: Ψαρρής (Ζακύνθου) - Τριανταφύλλου (Αιτ/νίας)   4ος: Τάσης (Ηπείρου)

Καραϊσκάκης (Παπαβασιλείου) : Μέλκας, Παπανίκου, Μακρίδης, Καραγιαννίδης, Θεολόγου, Μακρής (88' Μουκίδης), Κόλλινς, Χούσος (90' Αβραμίδης), Δημητριάδης, Κυριάκης (71' Γυφτοκώστας), Λουκίνας

Αναγέννηση Καρδίτσας (Βαζάκας) : Γκέκας, Καρρίκι, Ποζατζίδης, Θεοδωράκης, Κισκαμπάνης, Μπιτέλης, Σουντουρά, Σταματάκης, Πλαβούκος, Τζέκος (79' Παπαευθυμίου), Χαντζάρας (69' Κονέ)