Νίκησε τους Φιλέλληνες και πέρασε στα ημιτελικά η Ολυμπιάδα

Με 2-1 επικράτησε η Ολυμπιάδα των Φιλελλήνων και προκρίθηκε στα ημιτελικά των play-off της Β' ΕΠΣΑ, όπου θα αντιμετωπίσει την Ανέζα.

Στα ημιτελικά των play-off της Β' ΕΠΣΑ προκρίθηκε η Ολυμπιάδα Αγ. Παρασκευής, που επικράτησε του αξιόμαχου Πέτα, με 2-1. Εκεί, οι νικητές θα έχουν δύσκολο έργο, αφού θα αντιμετωπίσουν την πρωτοπόρο της κανονικής διάρκειας Ανέζα, την οποία όμως δυσκόλεψαν πολύ στα μεταξύ τους παιχνίδια, που τελείωσαν αμφότερα ισόπαλα. Η κατάσταση βέβαια τώρα θα είναι διαφορετική, αφού πρέπει να κυνηγήσουν τη νίκη, αφού η Ανέζα θα έχει το πλεονέκτημα της ισοπαλίας. Στα αγωνιστικά, το Πέτα απείλησε πρώτο, μόλις στο 1ο λεπτό, με τον Κώτση να κάνει το σουτ και τον Αλεξίου να μπλοκάρει, με την Ολυμπιάδα να απαντά στο 7ο λεπτό, όταν ο Δάσκαλος πήρε την κεφαλιά μετά από φάουλ του Θεοδώρου, όμως ο Μπίζας μπλόκαρε. Στο 14ο λεπτό, μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Τρίφι σούταρε στην κίνηση, όμως η μπάλα έφυγε λίγο άουτ. Στο 21ο λεπτό, μετά από εκτέλεση φάουλ και απομάκρυνση της άμυνας της Ολυμπιάδας, ο Γούλας έπιασε δυνατό σουτ, όμως η μπάλα έφυγε άουτ. Στο 28ο λεπτό, οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ, όταν μετά από αδυναμία των παικτών των Φιλελλήνων να κόψουν, ο Τρίφι έκανε το γύρισμα από πλάγια, και ο Φ. Παπανδρέου, από τη μικρή περιοχή, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, για το 1-0. Το γκολ αυτό ανέβασε την ψυχολογία των παικτών της Ολυμπιάδας, που στο 34ο λεπτό, απείλησαν με δεύτερο γκολ, όταν Παπαγιάννης βρήκε το Θεοδώρου, που πλάσαρε με τη μία, όμως η μπάλα έφυγε λίγο άουτ, ενώ ένα λεπτό αργότερα, ο Παπαγιάννης βγήκε απέναντι από τον Μπίζα, όμως το πλασέ του ήταν άστοχο. Οι Φιλέλληνες προσπάθησαν να ξαναμπούν στο ματς, και στο 42ο λεπτό, είχαν ένα σουτ του Μακρή που δεν αναησύχησε τον Αλεξίου, που μπλόκαρε, ενώ στο 44ο λεπτό, έχασαν σημαντική ευκαιρία, όταν ο Δ. Κώτσης έφυγε σε θέση τετ α τετ, όμως βιάστηκε να πλασάρει και έστειλε την μπάλα λίγο άουτ, με το 1-0 να παραμένει ως την ανάπαυλα.

Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι απείλησαν πρώτοι, στο 50ο λεπτό, με το Μακρή να εκτελεί φάουλ και το Γεωργή να παίρνει την κεφαλιά, που έφυγε λίγο άουτ, με την Ολυμπιάδα να απαντά στις ευκαιρίες στο 55ο λεπτό, όταν ο Θεοδώρου, είδε έξω τον Μπίζα και επιχείρησε να πετύχει ένα εντυπωσιακό γκολ, όμως η μπάλα έφυγε άουτ. Στο 57ο λεπτό, ο Αλεξίου έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ, προ του επερχόμενου Τάγκα, από την εκτέλεση του οποίου ο Γεωργής πήρε νέα κεφαλιά, με την μπάλα να καταλήγει στην εξωτερική πλευρά των διχτύων. Στο 62ο λεπτό, οι γηπεδούχοι τελείωσαν την υπόθεση πρόκριση στα ημιτελικά, όταν ο Θεοδώρου βρήκε με πολύ ωραία μπαλιά τον Φ. Παπανδρέου και εκείνος μπήκε στην περιοχή και με αριστερό σουτ, έστειλε την μπάλα στη γωνία του Μπίζα, γράφοντας με το δεύτερο τέρμα του, το 2-0. Με το ματς τελειωμένο, η Ολυμπιάδα, έπαιξε με την άνεση του αποτελέσματος και έψαξε στο χώρο και τρίτο γκολ, το οποίο και άγγιξε στο 80ο λεπτό, όταν στην κόντρα επίθεση, ο Τρίφι, πλάσαρε τον εξερχόμενο Μπίζα, η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι και στην επαναφορά ο Παπαγιάννης νικήθηκε από τον Μπίζα. Οι Φιλέλληνες δεν παράτησαν ούτε στα τελευταία λεπτά το ματς και κατάφεραν έστω να μειώσουν, όταν ο Αν. Κώτσης έκανε τη σέντρα, και ο Λάλος που πέρασε νωρίτερα ως αλλαγή, έστειλε την μπάλα με κεφαλιά στα δίχτυα με κεφαλιά, διαμοφώνοντας το τελικό 2-1 και σκοράροντας το τελευταίο γκολ της ομάδας του για τη σεζόν, αφού, το ματς στιγμές αργότερα έληξε, με την Ολυμπιάδα να προχωρά στα ημιτελικά των play-off και τους Φιλέλληνες να κλείνουν τη χρονιά με ψηλά το κεφάλι.

Διαιτητής : Καραγιάννης Θοδωρής  Βοηθοί : Πολύζος Κώστας - Βασιλάκης Στέργιος

Ολυμπιάς Αγ. Παρασκευής (Μαργώνης) : Αλεξίου, Σάνι, Κωστής, Δάσκαλος (89' Παπακώστας), Παχούλας, Πλακιάς, Παπανδρέου Φ. (89' Κώστας), Δήμος, Παπαγιάννης, Θεοδώρου (83' Πάνος), Τρίφι (87' Παπανδρέου Χ.)

Φιλέλληνες Πέτα (Ρούσσας) : Μπίζας, Ξάνθος, Γούλας, Ντιβέρης, Γεωργής, Ευθυμίου Β. (66' Παπασπύρου), Κώτσης Δ., Σφήκας (84' Λάλος), Τάγκας, Μακρής (78' Κώστας), Κώτσης Α.