Έκλεισε εισιτήριο για τον τελικό η Αναγέννηση! (pics)

Επικρατώντας με 2-0 των Αγ. Αναργύρων, με σκόρερ τον Αλ. Παπακίτσο, η Αναγέννηση προκρίθηκε στον τελικό του Πρωταθλήματος Α' ΕΠΣΑ.

Χάρη σε δύο γκολ του Αλέξανδρου Παπακίτσου, η Αναγέννηση επικράτησε με 2-0 του ΑΟ Αγ. Αναργύρων και προκρίθηκε στον τελικό της Α' ΕΠΣΑ, όπου θα αντιμετωπίσει τη Δόξα! Μάλιστα, οι δύο ομάδες αναμένεται να αναμετρηθούν δύο φορές μέσα σε λίγες μέρες, όπου και θα κριθεί εν πολλοίς όλη η χρονιά τους (θα εκκρεμούν τα σημαντικότατα μπαράζ ανόδου για τον Πρωταθλητή), αφού στο έτερο ματς, θα διεκδικήσουν το Κύπελλο, στον τελικό του θεσμού. Οι Αγ. Ανάργυροι από τη μεριά τους, χωρίς το Χούσο στο δυναμικό τους, ήταν δύσκολο να κοιτάξουν στα μάτια την Αναγέννηση, πάλεψαν το ματς, είχαν την ευκαιρία να ισοφαρίσουν, όμως δεν τα κατάφεραν, κάνοντας όμως άλματα προόδου, και στέλνοντας πολύ αισιόδοξα μηνύματα για την επόμενη σεζόν.

Στα του ματς, η "Α" μπήκε δυνατά στο ματς, και στο 2ο λεπτό απείλησε με το Σιδηρόπουλο μετά από ωραία προσποίηση να εκτελεί, και τον Παππά να διώχνει παρά το γεγονός πως η μπάλα άλλαξε πορεία, ενώ στην επαναφορά, και πάλι ο Σιδηρόπουλος σούταρε, αυτή τη φορά άστοχα. Η "Α" ευτύχησε στην επόμενη σημαντική της φάση να σκοράρει, όταν ο Μουσιωτίτσας έκανε ωραία ενέργεια και σέντρα από τα πλάγια στην καρδιά της άμυνας, με τον Αλ. Παπακίτσο να παίρνει την κεφαλιά και να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα, για το 1-0. Δύο λεπτά αργότερα, ο ίδιος παίκτης με ανεβασμένη ψυχολογία, επιχείρησε ωραίο ανάποδο ψαλίδι από το ύψος της περιοχής, όμως η μπάλα έφυγε άουτ. Στο 24ο λεπτό, οι γηπεδούχοι έφτασαν κοντά σε δεύτερο γκολ, όταν ο Χρηστογιάννης βρήκε κάθετα το Μουσιωτίτσα, που πέρασε την μπάλα πάνω από τον εξερχόμενο Παππά, όμως οι αμυντικοί, που ακολούθησαν τη φάση, τον ανέκοψαν πριν εκτελέσει. Ο ρυθμός έπεσε, με τους φιλοξενούμενους να φαίνονται επιθετικά για πρώτη φορά, στο 44ο λεπτό, όταν ο Καζναφέρης, με ωραίο τακουνάκι, έβγαλε τον Παπαδόπουλο σε καλή θέση, εκείνος έτρεξε την μπάλα και εκτέλεσε από πλάγια θέση, αρκετά άστοχα. Το παιχνίδι στο πρώτο 45λεπτο, πέραν από ένα δυνατό δεκάλεπτο της Αναγέννησης, δεν είχε να επιδείξει κάτι το ιδιαίτερο, με αρκετά φάουλ και κίτρινες κάρτες, με το 1-0 να παραμένει μέχρι τη λήξη του πρώτου μέρους.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα στο δεύτερο μέρος, και μάλιστα είχαν πολύ μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσουν στο 55ο λεπτό, όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ του Καζναφέρη, ο Κόνιαρης αμαρκάριστος από προφανή θέση για γκολ στο δεύτερο δοκάρι, έστειλε την μπάλα άουτ. Και αφού οι Αγ. Ανάργυροι δεν κατάφεραν στη σπουδαία ευκαιρία που τους παρουσιάστηκε να σκοράρουν και να δώσουν άλλο ενδιαφέρον στο ματς, η Αναγέννηση στην επόμενη ευκαιρία της, το τελείωσε, όταν στο 66ο λεπτό, ο Παππάς πρόλαβε και τσίμπησε την μπάλα για τον πρωταγωνιστή του ματς, Αλ. Παπακίτσο, που πάτησε περιοχή και αφού απέφυγε και έναν αντίπαλο, εκτέλεσε στην κλειστή γωνία, γράφοντας το 2-0. Η Αναγέννηση, στη συνέχεια, έχοντας περάσει ουσιαστικά, στον τελικό, έπαιξε χωρίς άγχος και απείλησε στο 72ο λεπτό, με το Χρηστογιάννη να εκτελεί ωραία φάουλ από το ημικύκλιο, την μπάλα να κοντράρει και να περνά λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Ένα λεπτό αργότερα, ο Χρηστογιάννης απείλησε και πάλι, όταν μετά από πάσα του Μουσιωτίτσα, μπήκε στην περιοχή δυναμικά, όμως το τελείωμά του έφυγε λίγο δίπλα από το δοκάρι του Παππά. Σε μία από τις τελευταίες προσπάθειες του αγώνα, στο 86ο λεπτό, ο Καζναφέρης δοκίμασε το πόδι του σε φάουλ, από μακριά, η εκτέλεση ήταν καλή αλλά άστοχη. Στις καθυστερήσεις δεν άλλαξε κάτι, με τους γηπεδούχους να κρατάνε χωρίς ιδιαίτερο πρόβλημα το υπέρ τους σκορ, και να προετοιμάζονται πλέον για τα πιο δύσκολα ματς της σεζόν, αυτά κόντρα στη Δόξα, που είναι πολύ σκληρή και δυσκολοκατάβλητη ομάδα.

Θα ακολουθήσει βίντεο με τα γκολ και τις καλύτερες στιγμές του παιχνιδιού, από την κάμερα του artagoal.gr by mario.

Διατητής : Σιατής Κωνσταντίνος  Βοηθοί : Αλευρή Κωνσταντίνα - Δημητρόπουλος Γιάννης

Αναγέννηση Άρτας (Θόδης) : Νικολαΐδης, Παπακίτσος Δ., Καζέλης (52' λ.τρ. Δήμος), Ασπροποταμίτης (60' λ.τρ. Αρτέμης), Καλιακάτσος, Κακιώνης, Μουσιωτίτσας (74' Μπιθυκούκης), Χρηστογιάννης, Σιδηρόπουλος, Παππάς, Παπακίτσος Αλ.

ΑΟ Αγ. Αναργύρων (Καλιαρντάς) : Παππάς, Τζίμας (86' Κανταρέλης Α.), Σακκάς Κ., Κακάβας, Κόνιαρης, Μπαλαδήμας, Μάρκος (79' Σιαπλαούρας), Καζναφέρης, Θανάσης (57' Σακκάς Ν.), Παπαδόπουλος (79' Γεωργούλας), Γιαννούλης