Νίκησε τους Αγ. Αναργύρους και προκρίθηκε στους "4" η Δόξα (pics)

Πιστή στο ραντεβού της με το Κύπελλο η Δόξα, που απέκλεισε τους Αγ. Αναργύρους και προκρίθηκε στους 4 της διοργάνωσης.

Παραδοσιακά, η Δόξα τα πηγαίνει πολύ καλά στο Κύπελλο ΕΠΣΑ, και πιστή στις παραδόσεις, απέκλεισε σήμερα τον πολύ δυνατό και με ανεβασμένη ψυχολογία, αλλά με πολλές απουσίες σήμερα, ΑΟ Αγ. Αναργύρων, και προκρίθηκε στα ημιτελικά του φετινού θεσμού "Ηλίας Στύλιος". Οι δύο ομάδες είχαν αμφότερες στιγμές να σκοράρουν, όμως οι γηπεδούχοι με δύο γκολ στο δεύτερο μέρος, πήραν τη νίκη-πρόκριση. Η Δόξα απείλησε πρώτη, στο 7ο λεπτό, όταν μετά από προσωρινή απομάκρυνση μετά από εκτέλεση φάουλ, ο Πέτσας σούταρε μέσα από την περιοχή, όμως ο Παππάς έδιωξε. Στο 12' ήρθε η πρώτη μεγάλη στιγμή στο ματς, με το Σιλιόγκα να σπάει στο πέναλτι για τον Μπασιούκα, που πλάσαρε αμαρκάριστος, όμως έστειλε την μπάλα λίγο άουτ, χάνοντας σημαντική ευκαιρία. Στο 15ο λεπτό, οι τυπικά φιλοξενούμενοι στο γήπεδο τους, απείλησαν για πρώτη φορά, με τον Καζναφέρη να κόβεται τελευταία στιγμή πριν εκτελέσει, για να απειλήσει και πάλι η  Δόξα στο 22' και στο 23', με τον Παππά όμως να μπλοκάρει τις προσπάθειες των πρώην συμπαικτών του, Παπαλάμπρη και Μπασιούκα. Στο 36ο λεπτό, ο Καζναφέρης έπιασε πολύ καλό μονοκόμματο σουτ, όμως ο Νάσης έδιωξε στη γωνία του, ενώ η τελευταία φάση ανήκε στη Δόξα, στις καθυστερήσεις, όταν ο Μπασιούκας έκανε παράλληλο γύρισμα, όμως κανένας συμπαίκτης του δεν μπόρεσε να κάνει επαφή με την μπάλα.

Στο δεύτερο μέρος, οι τυπικά φιλοξενούμενοι ήταν εκείνοι που απείλησαν πρώτοι, στο 55ο λεπτό, όταν ο Καζναφέρης και πάλι, εκτέλεσε, με το Νάση όμως να αντιδρά και πάλι σωστά. Με τη συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα, η Δόξα φάνηκε για πρώτη φορά στο δεύτερο μέρος, με τον Μπασιούκα να εκτελεί φάουλ στο δεύτερο δοκάρι, όμως την κεφαλιά του Πέτσα να είναι άστοχη, ενώ δύο λεπτά αργότερα, η μόνιμη απειλή για την εστία της Δόξας, ο Κώστας Καζναφέρης, εκτέλεσε φάουλ που κόντραρε στο τείχος, με το σουτ του στην επαναφορά να είναι άστοχο. Στο 73ο λεπτό, η Δόξα άνοιξε το σκορ, όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ του Μπαλαδήμα, ο Τυρολόγος πήρε την πρώτη κεφαλιά και ο Σιλιόγκας με δεύτερη κεφαλιά, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, για το 1-0. Οι Αγ. Ανάργυροι προσπάθησαν να ανεβάσουν τις γραμμές τους και να βρουν γκολ ισοφάρισης, όμως η Δόξα τους χτύπησε στον κενό χώρο, με τον Παπαλάμπρη να βγάζει μπαλιά στην πλάτη της άμυνας για τον Μπασιούκα, που κρέμασε τον εξερχόμενο Παππά, γράφοντας το 2-0 και τελειώνοντας ουσιαστικά, την υπόθεση πρόκριση. Το γκολ αυτό, έριξε ψυχολογικά, τον ήδη κουρασμένο από το δύσκολο ματς της Κυριακής με την Αναγέννηση, ΑΟ Αγ. Αναργύρων, που δεν μπόρεσε να βγάλει αντίδραση και αποχαιρέτησε για φέτος το θεσμό του Κυπέλλου. Οι φιλοξενούμενοι τελείωσαν το ματς με παίκτη λιγότερο, λόγω αποβολής με δεύτερη κίτρινη κάρτα του Μάρκου, στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Διαιτητής : Καραγιάννης Θοδωρής  Βοηθοί : Αλευρή Κωνσταντίνα - Μαζαράκος Νίκος

Δόξα Άρτας (Νίκου) : Νάσης, Πατσαβούρας, Νούτσος, Αράπης (70' Τσιάτσος), Πέτσας, Τυρολόγος, Κάλλιας, Παπαλάμπρης, Μπαλαδήμας, Μπασιούκας (85' Γκούβελος), Σιλιόγκας

ΑΟ Αγ. Αναργύρων (Καλιαρντάς) : Παππάς, Κακιώνης (82' Κανταρέλης Αλ.), Σακκάς Κ., Μποχώτης, Κόνιαρης, Μάρκος, Μπαλαδήμας, Καζναφέρης, Θανάσης (82' Κάτσινος), Σακκάς Ν., Μακρής (69' Κανταρέλης Οδ.)