Νίκη γοήτρου για τον Αστέρα Ρόκκα στο "Γ. Γιολδάσης"

Το πρώτο φετινό «διπλό» του Αστέρα Ρόκκα είναι γεγονός και σημειώθηκε στο "Γ. Γιολδάσης" με αντίπαλο τα Ρακούν.

Το τέλος της χθεσινής αναμέτρησης όπου οι δύο ομάδες έπαιζαν για το γόητρο τους, βρήκε νικήτρια την ομάδα του Αστέρα Ρόκκα που ελπίζει να τερματίσει σε καλύτερη θέση από την 9η, σε αντίθεση με τους γηπεδούχους που ολοκλήρωσαν το πρωτάθλημα (την τελευταία αγωνιστική έχουν ρεπό) στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα. Στο α' ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι ήταν πιο επικίνδυνοι στα στημένα που κέρδισαν και μάλιστα είχαν και δοκάρι. Αρχικά, από κόρνερ του Χρυσόστομου Γκανιάτσα ο Νίκος Μπαγιώργας πήρε την κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι, όμως ο Κίτσος απέκρουσε στην δεξιά του γωνία σε κόρνερ. Ο Μήλιος εκτέλεσε χαμηλά το νέο κόρνερ για τον Κρεμίδα, ο οποίος έβαλε πολλά φάλτσα στο σουτ, με τη μπάλα να σταματά στο αριστερό κάθετο δοκάρι του Κίτσου. Από νέα εκτέλεση κόρνερ του Μήλιου λίγα λεπτά αργότερα, ο Νίκος Μπαγιώργας αφύλαχτος στο δεύτερο δοκάρι με σκαστή κεφαλιά είδε τη μπάλα να περνά λίγο άουτ.

Στην επανάληψη, ο Αστέρας ήταν αυτός που ήταν και πάλι πιο απειλητικός και κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 65ο λεπτό, όταν ο Μήλιος με τη μία έβγαλε τον Χρυσόστομο Γκανιάτσα στον κενό χώρο, ο οποίος νίκησε αμυντικό και τερματοφύλακα για το 0-1. Ο ίδιος παίκτης πέντε λεπτά αργότερα θα μπορούσε να διπλασιάσει τα δικά του τέρματα αλλά και της ομάδας του, όμως το διαγώνιο σουτ που επιχείρησε μέσα από τη μικρή περιοχή, απέκρουσε στην δεξιά του γωνία ο Κίτσος. Στα εναπομείναντα λεπτά οι γηπεδούχοι προσπάθησαν χωρίς αποτέλεσμα να απειλήσουν τον Ντέμσια, με τους φιλοξενούμενους πάντως να μην μπορούν και αυτοί με τη σειρά τους να πετύχουν ακόμη ένα γκολ και να κλειδώσουν πιο γρήγορα τη νίκη.

Διαιτητής: Σιατής Κωνσταντίνος  Βοηθοί: Βασίλα Φωτεινή - Βαρέλης Βασίλης

ΑΣ Ρακούν (Καρέζος): Κίτσος, Τζίμας Α., Μάνδαλος, Τυρολόγος, Κοντογιάννης, Σιαφάκας Σ. (83' Τζίμας Γ.), Μακρής, Μαρκοστάμος (85' Λυπημένος), Σακκάς, Καλατζής (65' Καραγκούνης), Σιαφάκας Λ. (76' Δράκος)

Αστέρας Ρόκκα (Μπαγιώργας Ν.): Ντέμσιας, Βάντζος Ι., Βάντζος Ε. (70' Τσώλας), Μπαγιώργας Ν. (90' Τσιτσώρης), Ζαρκάδας (85' Ντεκούλης), Συγίζης, Γκανιάτσας Χ., Κρεμίδα, Μάης, Καραβασιλείου (75' Νίκαρης), Μήλιος