Νίκησε τον Απόλλωνα και τώρα ντέρμπι για τη Δόξα

Με καλή ψυχολογία θα πάει στο ντέρμπι κορυφής στο Κομπότι το επόμενο Σάββατο η Δόξα όπου θα αντιμετωπίσει τον Σκουφά, καθώς επικράτησε του Απόλλωνα με σκορ 2-0.

Στο πρώτο μισάωρο στο γήπεδο "Γ. Γιολδάσης" οι δύο ομάδες αν και κατάφερναν να φτάσουν μέχρι την αντίπαλη περιοχή, στο τέλος δεν έκαναν τις κατάλληλες επιλογές ώστε να μπορέσουν να απειλήσουν τους δύο τερματοφύλακες. Παρ' όλα αυτά, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ στο 31ο λεπτό, όταν ο Βασιλάκης κέρδισε φάουλ σε πολύ καλό σημείο και ο Ασπροποταμίτης που ανέλαβε την εκτέλεσή του, πέρασε τη μπάλα πάνω από το τοίχος, νικώντας τον Μπόλη για το 1-0. Τρία λεπτά αργότερα, ο Βασιλάκης πήρε τη μπάλα στην περιοχή και πλάσαρε από πλάγια θέση, με τον Μπόλη να παραχωρεί κόρνερ. Στο 37' οι φιλοξενούμενοι διαμαρτυρήθηκαν έντονα ζητώντας πέναλτι, για παρατεταμένο κράτημα στον Κωτσίλα. Δύο λεπτά αργότερα, ο Κωτσίλας και έπειτα από γύρισμα από τα αριστερά δεν πρόλαβε για λίγο να κάνει την προβολή, ενώ στο 41' από πάσα του Βλάχα, ο Κωτσίλας από πλάγια θέση πλάσαρε άουτ. Στο 44' από σέντρα του Καφαλή, ο Κωτσίλας είχε νέα στιγμή, όμως ξεχασμένος στο δεύτερο δοκάρι έστειλε τη μπάλα με το κεφάλι αρκετά άουτ.

Στην επανάληψη και στο 54' ο Ασπροποταμίτης προσπάθησε να πετύχει ένα έξυπνο γκολ, όταν είδε εκτός εστίας τον Μπόλη, όμως το σκαφτό σουτ πέρασε λίγο πάνω από την εστία του. Στο 64' ο Ασπροποταμίτης βρήκε με ωραία μπαλιά τον Θανάση, όμως αυτός καθυστέρησε και ο Χαϊντάρι πρόλαβε να βάλει την κόντρα. Ένα λεπτό αργότερα, η Δόξα πήρε σημαντικό προβάδισμα νίκης, όταν από εκτέλεση κόρνερ του Βασιλάκη, ο Σιλιόγκας πήδηξε πιο ψηλά απ' όλους για το 2-0. Στο 78' από κομπίνα σε εκτέλεση φάουλ του Βασιλάκη, ο Ασπροποταμίτης με συρτό σουτ δεν κατάφερε να νικήσει τον Μπόλη που μπλόκαρε τη μπάλα. Οι φιλοξενούμενοι που προσπάθησαν να πετύχουν ένα γκολ και να ξαναμπούν στην διεκδίκηση του παιχνιδιού, είχαν την τελευταία τους καλή στιγμή στο 88', με τον Γιώτη να περνάει τη μπάλα στον Κορέλη, ο οποίος όμως σε θέση τετ-α-τετ κόπηκε τελευταία στιγμή.

Διαιτητής: Κωστούλας Αριστοτέλης  Βοηθοί: Νικολάου Βαγγέλης - Αθανασίου Άγγελος

Δόξα Άρτας (Νίκου): Νάσης, Πατσαβούρας (82' Δήμος Ε.), Ζαγγανάς, Αράπης, Τσιγαρίδας, Τυρολόγος, Οικονόμου (71' Παχής), Ασπροποταμίτης, Θανάσης (71' Βελαέτης), Βασιλάκης (86' Στέργιος), Σιλιόγκας

Απόλλων Γλυκορίζου (Κοσμάς): Μπόλης, Χαϊντάρι (79' Κασελούρης), Γιώτης, Κατσιγιάννης, Καφαλής, Δεληκούρας, Δήμος Χ., Βλάχας, Κορέλης, Γρηγορίου (72' λ.τρ. Γεωργούλας), Κωτσίλας