Νίκησε τον Αίαντα και κατετάγη 3ος ο ΑΟ Αγ. Αναργύρων!

Με 1-2 επικράτησε του Αίαντα Ράχης, ο ΑΟ Αγ. Αναργύρων και κατετάγη 3ος στο Πρωτάθλημα, μια θέση που τον οδηγεί σε αγώνα με την Ανέζα για τα ημιτελικά των μπαράζ.

Στο σημαντικότερο ματς της αγωνιστικής, που θα έκρινε ουσιαστικά και τα ζευγάρια στα ημιτελικά των μπαράζ, οι Αγ. Ανάργυροι παρά το γεγονός πως βρέθηκαν πίσω στο σκορ, κατάφεραν να επικρατήσουν της Ράχης, με 1-2 και να τερματίσουν στην 3η θέση της βαθμολογίας. Έτσι, θα αντιμετωπίσουν για τα ημιτελικά των μπαράζ την Ανέζα, με τον Αίαντα, από τη μεριά του, να τίθεται αντιμέτωπος της πρωτοπόρου της βαθμολογίας, Δόξας. Στο αγωνιστικό κομμάτι, στο πρώτο μέρος, ο Αίας είχε μια σχετική υπεροχή, με την πρώτη φάση έρχεται στο 13ο λεπτό, όταν μετά από δυνατή εκτέλεση πλαγίου, ο Κορέλης έκανε ένα γυριστό σουτ πάνω από τα δοκάρια, με το Θανάση για τους φιλοξενούμενους, να έχει ένα καλό σουτ στο 16ο λεπτό, που έδιωξε δύσκολα ο Γκουσάιλα. Η πρώτη μεγάλη φάση στο ματς ήρθε στο 25ο λεπτό, όταν ο Κορέλης βρέθηκε σε θέση τετ α τετ, μετά από κάθετη πάσα του Μπέτσα, όμως ο Παππάς το νίκησε με τα πόδια. Οι Αγ. Ανάργυροι απάντησαν στην ευκαιρία της Ράχης με ανάλογο τρόπο, όταν στο 32ο λεπτό, ο Δόσης βρέθηκε σε θέση τετ α τετ, απέναντι από τον Γκουσάιλα, που όμως έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ, με το Δήμο να έχει ένα καλό σουτ για τους φιλοξενούμενους στο 35ο λεπτό, που έφυγε πάνω από τα δοκάρια. Η τελευταία φάση του πρώτου μέρους ήρθε στο 40ο λεπτό και ανήκε στον ΑΟ Αγ. Αναργύρων, όταν ο Καζναφέρης βρήκε χώρο από πλάγια και σούταρε, με την μπάλα να καταλήγει στην εξωτερική πλευρά των διχτύων και τους αντιπάλους να πηγαίνουν στα αποδυτήρια χωρίς σκορ.

Στην επανάληψη, ο Αίας ευτύχησε να προηγηθεί νωρίς, όταν στο 51ο λεπτό, ο Χαϊντάρι, με ωραία εκτέλεση φάουλ, νίκησε τον Παππά, και έγραψε το 1-0 για την ομάδα του. Οι φιλοξενούμενοι έβγαλαν αντίδραση, και στο 58ο λεπτό έφεραν το ματς στα ίσα, όταν κέρδισαν πέναλτι με το Θανάση, το οποίο μετέτρεψε σε γκολ ο Σακκάς, γράφοντας το 1-1. Ο ίδιος παίκτης, δύο λεπτά αργότερα, λίγο έλειψε να πετύχει την ολική ανατροπή, όμως το πλασέ του από καλή θέση, πέρασε λίγο άουτ. Όσο περνούσε η ώρα, οι Αγ. Ανάργυροι έμοιαζαν να έχουν περισσότερες δυνάμεις, με τις απουσίες του Αίαντα αλλά και τις περιορισμένες λύσεις στον πάγκο να είναι εμφανείς, και τους φιλοξενούμενους να φτάνουν κοντά στο γκολ, σε δύο περιπτώσεις, με το Σακκά αρχικά, στο 73ο λεπτό, από θέση τετ α τετ να σημαδεύει το δοκάρι, και τον Κανταρέλη δύο λεπτά αργότερα, να βρίσκεται με τη σειρά του σε θέση τετ α τετ, όμως να νικιέται από τον Γκουσάιλα. Ο Κανταρέλης ότι δεν κατάφερε νωρίτερα, το κατάφερε στο 81ο λεπτό, όταν μετά από φάση διαρκείας στα καρέ του Αίαντα, βρέθηκε σε θέση για γκολ, και πλάσαρε από κοντά, γράφοντας το 1-2 για την ομάδα του. Ο Αίας προσπάθησε στα τελευταία λεπτά να πετύχει ένα γκολ, και έφτασε κοντά στις καθυστερήσεις, όμως το σουτ του Σάλλα σταμάτησε στα σώματα πριν βρει εστία, και το 1-2, παρέμεινε με τους Αγ. Αναργύρους να παίρνουν μια πολύ σημαντική, από βαθμολογικής άποψης, νίκη.

Διαιτητής : Τσιώρης Παναγιώτης  Βοηθοί : Νικολάου Βαγγέλης - Βασιλάκης Στέργιος

Αίας Ράχης (Παππάς Αλ.) : Γκουσάιλα, Χαϊντάρι, Ευαγγέλου (66' Ξυλογιάννης), Κατέρος, Αβραμίδης, Κωνσταντίνου, Τσίρος, Κορέλης, Παππάς, Μπέτσας, Σάλλας

ΑΟ Αγ. Αναργύρων (Καλιαρντάς) : Παππάς, Τζίμας, Γιαννούλης, Κοσταντίνι, Σαγάνης, Δήμος, Σακκάς, Καζναφέρης (73' Παπαδόπουλος), Δόσης (64' Τζελιλάι), Χούσος (46' Μπαλαδήμας), Θανάσης (64' Κανταρέλης)