Νίκησε τις Σελλάδες και επέστρεψε στην 4άδα ο ΑΟ Αγ. Αναργύρων

Εύκολο απόγευμα είχε χθες απέναντι στην ΑΕ Σελλάδων η ομάδα των Αγ. Αναργύρων.

Νικηφόρα συνέχισε τις υποχρεώσεις της στο πρωτάθλημα ο ΑΟ Αγ. Αναργύρων μετά τον αποκλεισμό στα πέναλτι από τη Δόξα Άρτας, επικρατώντας με 3-0 της νεανικής ομάδας των Σελλάδων, επιστρέφοντας ταυτόχρονα στην 4η θέση που οδηγεί στα play-off του πρωταθλήματος, καθώς υπερτερεί στην ισοβαθμία με τον Παναγροτικό Αγ. Σπυρίδωνα. Οι γηπεδούχοι ευτύχησαν να προηγηθούν μόλις στο 3ο λεπτό, με τον Λάμπρο Μπαλαδήμα με απευθείας εκτέλεση φάουλ να κάνει το 1-0. Η επόμενη καλή στιγμή για τους Αγ. Αναργύρους ήρθε στο 25', με τον Καζναφέρη να σεντράρει και τον Σακκά με κεφαλιά να στέλνει τη μπάλα λίγο δίπλα από το δοκάρι, ενώ τρία λεπτά αργότερα, ο Χούσος μπλόκαρε το σουτ του Κανταρέλη. Στο 35' από σέντρα του Σακκά, ο Δόσης σούταρε λίγο άουτ, ενώ στο 38' ο Χούσος απέκρουσε το σουτ του Δόση μέσα από τη μεγάλη περιοχή. Τελευταία καλή φάση στο α' μέρος, ένα σουτ του Σακκά που έβγαλε στη γωνία του ο γκολκίπερ των Σελλάδων.

Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι όπως και στο α' μέρος σκόραραν ξανά νωρίς, καθώς στο 47ο λεπτό, ο Άκης Δήμος με μακρινό σουτ έστειλε τη μπάλα στο παραθυράκι του Χούσου, η οποία κατέληξε πρώτα στο δοκάρι και στη συνέχεια στα δίχτυα, σημειώνοντας με ένα πολύ όμορφο γκολ το 2-0. Μάλιστα, με παρόμοιο τρόπο ο Δήμος έφτασε κοντά και σε δεύτερο γκολ με τη συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα, όμως αυτή τη φορά η μπάλα αφού χτύπησε στο δοκάρι, στη συνέχεια δεν πέρασε τη γραμμή, με τη μπάλα στη συνέχεια να απομακρύνεται. Οι φιλοξενούμενοι αν και κυκλοφορούσαν ωραία τη μπάλα, είχαν πρόβλημα στην τελική τους προσπάθεια με αποτέλεσμα να μην μπορέσουν να απειλήσουν τον Παππά, ενώ η άμυνα των Αγ. Αναργύρων εξουδετέρωνε επιτυχώς τις όποιες στημένες φάσεις. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε στο 80ο λεπτό ο Άρης Δόσης, ο οποίος έφυγε στον κενό χώρο και με λόμπα πέρασε τη μπάλα πάνω από τον αντίπαλο τερματοφύλακα, πετυχαίνοντας με όμορφο τρόπο το 3-0.

Διατητής: Καραγιάννης Θοδωρής  Βοηθοί: Δημητρόπουλος Γιάννης - Πολύζος Αλκίνοος

ΑΟ Αγ. Αναργύρων (Καλιαρντάς): Παππάς, Κανταρέλης, Γιαννούλης, Κακάβας, Σαγάνης, Δήμος, Σακκάς, Καζναφέρης (46' Κοσταντίνι), Δόσης, Μπαλαδήμας, Παπαδόπουλος (28 λ.τρ. Μάρκος)

ΑΕ Σελλλάδων (Χρήστου): Χούσος, Σιαφάκας Δ., Μπέκας (68' Μεμπλικάι), Κατσάνος, Παπαδημητρίου, Χαβέλας, Πλατσούκας (46' Ντούλας), Γκίκας, Ζιώγος, Ευαγγελής, Μπουζάνης