Με χατ-τρικ Ν. Κολιού, 0-4 η Πρόοδος τη Φιλιππιάδα στις Κεραμάτες

Τέταρτη νίκη σε έξι αγώνες για την Πρόοδο Ρωγών που διατηρήθηκε με άνεση στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Εύκολο έργο είχε στη σημερινή αναμέτρηση στο Ενωσιακό γήπεδο των Κεραματών η Πρόοδος Ρωγών κόντρα στον ουραγό ΑΟ Φιλιππιάδας, που αγωνίστηκε μακριά από τη φυσική του έδρα. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν νωρίς με 0-2, με τα πράγματα να απλοποιούνται περισσότερο στη συνέχεια, λόγω της αποβολής του τερματοφύλακα των τυπικά γηπεδούχων, και την ομάδα της Νέας Κερασούντας να σημειώνει ακόμα δύο γκολ στο δεύτερο μέρος και το Νίκο Κολιό να ολοκληρώνει την αναμέτρηση με χατ-τρικ.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 10ο λεπτό, με το Νίκο Κολιό να σκοράρει με σουτ από τη μικρή περιοχή. Επτά λεπτά αργότερα ο Νίκος Κολιός σκόραρε ξανά από κοντά, ύστερα από πάσα του Κοτρότσιου. Στο 36ο λεπτό ο Τσάιμος είδε την άγουσα για αποδυτήρια, καθώς ήρθε σε επαφή με τη μπάλα έξω από την περιοχή και αποβλήθηκε με κόκκινη κάρτα. Από την εκτέλεση φάουλ που ανέλαβε ο Κοτρότσιος, ο Στέφου απέκρουσε δύσκολα. Οι τυπικά γηπεδούχοι είχαν ένα σουτ με τον Παπαλέξη το οποίο απέκρουσε ο Αλεξίου, ενώ στην τελευταία φάση για το πρώτο μέρος, ο Ανδρέας Κολιός σούταρε, με τον Στέφου να διώχνει ξανά με δυσκολία.

Στην επανάληψη, η Πρόοδος Ρωγών πέτυχε το 0-3 στο 55ο λεπτό, με κεφαλιά του Κοτρότσιου έπειτα από σέντρα του Ρέντζιου. Ακολούθησε σουτ του Καραπάνου, το οποίο απέκρουσε ο Στέφου, για να διαμορφώσει το τελικό 0-4 ο Νίκος Κολιός, που ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με χατ-τρικ, με σουτ έξω από την περιοχή στο 83ο λεπτό. Οι φιλοξενούμενοι είχαν ακόμη δυο ευκαιρίες για να πετύχουν ακόμα ένα τέρμα, όμως σουτ του Σταύρου το απέκρουσε ο Στέφου, ενώ σουτ του Νίκου Κολιού πέρασε άουτ.

Διαιτητής: Καραγιάννης Θοδωρής  Βοηθοί: Αλευρή Κωνσταντίνα - Βαρέλης Βασίλης

ΑΟ Φιλιππιάδας (Κωστάκος Δ.): Τσάιμος, Σταμάτης, Λιόντος (69' Δήμος), Παπαρούνης, Αναγνωστάκης, Κωστάκος, Μπάσιος, Μπεζεβέγκης, Μπακοδήμος, Παπαλέξης (59' Τσοκανάς), Μπαριάμπα (36' Στέφου)

Πρόοδος Ρωγών (Παπαδήμας): Αλεξίου, Αναγνώστου, Καραπάνος (64' Σταύρος), Λέντζος, Ιωάννου, Νικοπολίδης, Κολιός Α., Κοτρότσιος, Κολιός Ν., Ρέντζιος (79' Μηχαηλίδης), Τσεβρενίδης (82' Ιωσηφίδης)