Νίκησε την Ολυμπιάδα και πήρε το εισιτήριο για την Α' ΕΠΣΑ η Ανέζα! (pics)

Με 2-0 επικράτησε της Ολυμπιάδας Αγ. Παρασκευής η Ανέζα, και εξασφάλισε την άνοδο στην Α' ΕΠΣΑ.

Τρίτη και φαρμακερή για την Ανέζα, που μετά από δύο ισοπαλίες κόντρα στην Ολυμπιάδα τη φετινή σεζόν, στο κρίσιμο τρίτο παιχνίδι, πήρε τη νίκη, και το εισιτήριο για τον τελικό των play-off της Β' ΕΠΣΑ, εξασφαλίζοντας παράλληλα και την άνοδο στην Α' κατηγορία, όπου και επιστρέφει, μετά από απουσία μόλις μίας σεζόν. Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο ματς, και στο 2ο λεπτό είχαν την πρώτη τους πολύ καλή στιγμή, με το Ρούμπο να σουτάρει και την μπάλα να φεύγει λίγο πάνω από τα δοκάρια. Στο 20ο λεπτό, ο Ρούμπος έκανε ωραία ενέργεια και βρήκε τον Άκη Παππά, ο οποίος αν και σε πολλή καλή θέση σούταρε βιαστικά, στέλνοντας την μπάλα άουτ. Το παιχνίδι στο πρώτο μέρος, ήταν πολύ κακό από πλευράς ποιότητας, με τη δύναμη, τις μονομαχίες και τους τραυματισμούς να μην επιτρέπουν πολύ καθαρό χρόνο παιχνιδιού. Στο 38ο λεπτό, η Ανέζα είχε μια υποψία ευκαιρίας με το Ρούμπο και πάλι, να κάνει ένα γυριστό σουτ όμως την μπάλα να φεύγει άουτ. Η ένταση συνεχίστηκε με τις δύο ομάδες να παίζουν ελάχιστο ποδόσφαιρο και να μην καταφέρνουν να δημιουργήσουν άλλες φάσεις, με την κατάσταση μάλιστα να είναι τεταμένη με τη λήξη του πρώτου μέρους, καθώς λίγο έλειψε να υπάρξει σύρραξη, με τους ψυχραιμότερους να ηρεμούν τελικά τα πνεύματα και τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χωρίς σκορ στα αποδυτήρια.

Στο δεύτερο μέρος, η Ανέζα δεν αρκέστηκε στην ισοπαλία που της έδινε την άνοδο, αλλά κυνήγησε τη νίκη, και είχε μικροευκαιρίες με τους Ρούμπο και Ρώσσιο για να φτάσουμε στο 61ο λεπτό,  όταν ο Γ. Σιώζος έφυγε στην πλάτη της άμυνας, μετά από πάσα του Ν. Χουλιάρα και πλάσαρε στο τετ α τετ τον Αλεξίου, γράφοντας μέσα σε πανηγυρισμούς το 1-0. Η Ανέζα απείλησε ξανά στο 70ο λεπτό, με το Γ. Σιώζο να εκτελεί κόρνερ, το Ρώσσιο να παίρνει την κεφαλιά και τον Αλεξίου να διώχνει, με την Ολυμπιάδα, παρά το γεγονός πως ήταν πίσω στο σκορ, να μην μπορεί να απειλήσει και να κυνηγήσει να πάρει κάτι από το ματς. Οι γηπεδούχοι βρήκαν χώρους στα τελευταία λεπτά, και στο 1ο λεπτό των καθυστερήσεων κλείδωσαν τη νίκη τους, όταν μετά από μπροστινή μπαλιά του Ναπ. Σιώζου, ο Αλεξίου βγήκε από την εστία, ο Ρούμπος τσίμπησε την μπάλα και πλάσαρε από πλάγια, διαμορφώνοντας το τελικό 2-0. Οι φιλοξενούμενοι είχαν μια ευκαιρία στα τελευταία λεπτά να μειώσουν, χωρίς να καταφέρνουν να σημειώσουν κάποιο γκολ, που ούτως ή άλλως δε θα είχε αντίκρισμα αφού ήθελαν μόνο νίκη για να πάρουν την πρόκριση στον τελικό, με το 2-0 να παραμένει ως το τελικό σφύριγμα. Πλέον η Ανέζα, στρέφει την προσοχή της στον τελικό της Β' ΕΠΣΑ, όπου θα αντιμετωπίσει το Κομμένο, που μπορεί πριν λίγες μέρες να το νίκησε άνετα, όμως ο τελικός είναι ένα ματς εντελώς διαφορετικό, αφού θα έχει και το άγχος ότι κρίνει τον Πρωταθλητή, αν και θα έχει και σε αυτό το παιχνίδι το πλεονέκτημα της ισοπαλίας.

Θα ακολουθήσει βίντεο με τα γκολ και τις καλύτερες στιγμές του παιχνιδιού.

Διαιτητής : Σαρλής Χρήστος  Βοηθοί : Πολύζος Κώστας - Πανάγος Άγγελος

ΠΑΣ Ανέζα (Παπαγεωργίου) : Τσαμπάς, Χουλιάρας Αν., Γκανάρας, Παπανίκου, Μπάφας (13' λ.τρ. Μητσαράς - 85' Παύλου), Ρώσσιος, Παναγιώτου, Σιώζος Γ., Παππάς Θ. (70' Σιώζος Ναπ.), Χουλιάρας Ν., Ρούμπος

Ολυμπιάς Αγ. Παρασκεύης (Μαργώνης) : Αλεξίου, Σάνι, Κωστής (80' Παπακώστας), Δάσκαλος, Παχούλας, Πλακιάς, Παπανδρέου Φ., Δήμος, Παπαγιάννης (75' Πάνος), Θεοδώρου (85' Κώστας), Τρίφι (75' Παπανδρέου Χ.)