Πήρε το ντέρμπι με το Κλειδί και το πλεονέκτημα της 1ης θέσης το Πέτα! (pics)

Με 3-1 επικράτησε του ΑΟ Κλειδίου, το Πέτα, και κατέκτησε την 1η θέση στην κανονική διάρκεια του Πρωταθλήματος!

Πολύ σημαντική νίκη πήραν οι Φιλέλληνες Πέτα, που επικράτησαν με 3-1 του αήττητου μέχρι πριν τον αγώνα, ΑΟ Κλειδίου, και κατέκτησαν την 1η θέση στην κανονική διάρκεια του Πρωταθλήματος, που τους δίνει σαφές πλεονέκτημα ενόψει των μπαράζ, αφού θα κυνηγούν δύο αποτελέσματα στα νοκ-άουτ παιχνίδια. Οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι, είχαν πολύ περισσότερες στιγμές στο ματς από το Κλειδί, όντας πολύ επικίνδυνοι στις στημένες μπάλες, και έχοντας τους έμπειρους παίκτες τους σε πολύ καλή μέρα, κατάφεραν να πάρουν το παιχνίδι, μπροστά στον πολύ κόσμο, που γέμισε σήμερα, το γήπεδο του Πέτα. Από τη μεριά τους οι φιλοξενούμενοι, δε βρέθηκαν στην καλύτερή τους μέρα, όμως τα μεγάλα παιχνίδια στη Β' Κατηγορία τώρα αρχίζουν, και οι 8 πρώτοι θα έχουν όλοι την ευκαιρία τους να κυνηγήσουν τον τίτλο του Πρωταθλητή, με τους Φιλέλληνες φυσικά, να ξεκινούν με προβάδισμα στην αφετηρία.

Η πρώτη φάση στο μάτς ήρθε μόλις στο 3ο λεπτό, με το Σ. Σταμάτη να βγάζει με ωραία μπαλιά με τη μία το Γ. Σταμάτη σε καλή θέση, όμως το σουτ του τελευταίου να φεύγει αρκετά άουτ, ενώ στο 8ο λεπτό, μετά από εκτέλεση φάουλ του Σ. Σταμάτη και κεφαλιά του Γρούμπα, η μπάλα βρήκε στον Γκουμπερνατ, που δεν έκανε καλή έξοδο και έφυγε κόρνερ. Το Πέτα συνέχισε να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων και αφού είχε νέα τελική στο 10ο λεπτό, με το Σ. Σταμάτη να σουτάρει άστοχα από πλάγια, άνοιξε το σκορ, δύο λεπτά αργότερα, όταν μετά από σέντρα του Γούλα, Γράδος και Σταμούλης διεκδίκησαν την μπάλα, που στρώθηκε στο Μήτσο, και εκείνος με ψύχραιμο πλασέ έγραψε το 1-0. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν, και στο 22ο λεπτό είχαν ένα πρώτο σουτ με το Φελέκη, που έφυγε άουτ, με το Σπυράκο να ελέγχει, ενώ δύο λεπτά αργότερα, ο Δήμος έπαιξε το Δράκο στο χώρο, όμως ο Σπυράκος βγήκε σωτήρια με γροθιές και έδιωξε. Στο 33ο λεπτό, οι φιλοξενούμενοι ζήτησαν πέναλτι πάνω στο Δήμο, που βρισκόταν στα όρια της περιοχής, με τους Φιλέλληνες να απαντούν στις παραπάνω φάσεις με γκολ, όταν στο 41ο λεπτό και σε ωραία εκδηλωμένη κόντρα επίθεση, ο Σταμούλης βρήκε με σέντρα ακριβείας στην περιοχή το Μήτσο, που ήταν αδικαιολόγητα αμαρκάριστος και τελείωσε τη φάση με κεφαλιά, γράφοντας το 2-0, με το δεύτερο τέρμα του, μέσα σε ξέφρενους πανηγυρισμούς και δίνοντας σαφές προβάδισμα νίκης στο Πέτα.

Στο δεύτερο μέρος, οι Φιλέλληνες μπήκαν και πάλι πιο επιθετικά και στο 49ο λεπτό είχαν πολύ καλή στιγμή, όταν ο Καλύβας έπιασε εξαιρετικό σουτ, με την μπάλα να φεύγει λίγο δίπλα από το "παραθυράκι" του Γκουμπερνατ, ενώ τρία λεπτά μετά, στην πρώτη απειλή του Κλειδίου, η κεφαλιά του Δήμου κατέληξε στην αγκαλιά του Σπυράκου. Στο 53ο λεπτό, ο Σ. Σταμάτης βρήκε το Γ. Σταμάτη με εκτέλεση φάουλ, όμως η μπάλα έφυγε άουτ, ενώ τρία λεπτά αργότερα, δοκίμασε ο ίδιος απευθείας χτύπημα, αναγκάζοντας τον Γκουμπερνατ, σε πολύ δύσκολη επέμβαση. Στο 59ο λεπτό, νέο απευθείας χτύπημα του Σ. Σταμάτη, έδιωξε στο πρώτο δοκάρι ο Γκουμπερνατ, ενώ στο 63ο λεπτό, σε ακόμα μια στημένη μπάλα για το Πέτα, ο Σταμούλης δε βρήκε την μπάλα όπως θα ήθελε από καλή θέση, και αστόχησε. Οι πολύ επικίνδυνοι στις στημένες φάσεις Φιλέλληνες, φάνηκε να "καθαρίζουν" το παιχνίδι στο 67ο λεπτό, όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ του Καλύβα, ο Θεοδωρής με κεφαλιά-ψαράκι στο δεύτερο δοκάρι, έγραψε το 3-0 για την ομάδα του. Το Κλειδί έβγαλε αντίδραση, και στο 74ο λεπτό, μείωσε σε 3-1, όταν ο Στ. Δήμος πήρε κεφαλιά στο χώρο, βγάζοντας τον Αντωνίου σε θέση τετ α τετ, και εκείνος πλάσαρε ψύχραιμα, μειώνοντας το σκορ. Οι φιλοξενούμενοι, τρία λεπτά αργότερα, λίγο έλειψε να βάλουν φωτιά στο ματς, όταν ο Δράκος γύρισε το σώμα του και σούταρε, με το Σπυράκο να βγάζει δύσκολα σε κόρνερ, με τα ακροδάχτυλα. Στο 89ο λεπτό, οι γηπεδούχοι έφτασαν κοντά σε 4ο γκολ, όταν μετά από λάθος της άμυνας, ο Κολοβός έβγαλε το Μήτσο σε καλή θέση, εκείνος κατάφερε μετά από προσωπική προσπάθεια να πλασάρει, με τον Γκουμπερνατ να μπλοκάρει δύσκολα, με διπλή προσπάθεια, με τη φάση αυτή να είναι και η τελευταία στο παιχνίδι, αφού το 3-1 παρέμεινε μέχρι το τελικό σφύριγμα, που βρήκε τους γηπεδούχους να πανηγυρίζουν.

Διαιτητής : Γκιάφης Δημήτρης (Αιτωλοακαρνανίας)  Βοηθοί : Ντρέλιας Πέτρος (Αιτωλοακαρνανίας) - Θώδης Κωνσταντίνος (Αιτωλοακαρνανίας)

Φιλέλληνες Πέτα (Ρούσσας) : Σπυράκος, Ζιώρης, Γούλας, Ντιβέρης, Γρούμπας, Θεοδωρής, Σταμούλης (81' Αθανασιάδης), Καλύβας (90' Τζούκας), Μήτσος (90' Κώστας), Σταμάτης Σωτ. (67' λ.τρ. Κολοβός), Σταμάτης Γ.

ΑΟ Κλειδίου (Μανιφάβας Αχ.) : Γκουμπερνατ, Πήττας, Μανιφάβας Β., Μανιφάβας Στ., Γράδος, Δήμητσας (58' Δήμος Π.), Φελέκης, Κουτρομάνης (69' Γώγος), Δράκος, Αντωνίου, Δήμος Στ.