Νίκησε τη Φιλοθέη και ξέφυγε από την επικίνδυνη ζώνη ο Δίας

Σημαντικό "διπλό" πέτυχε στη Φιλοθέη ο Δίας, που ξέφυγε από την επικίνδυνη ζώνη.

Πολύ σημαντικό τρίποντο πήρε ο Δίας στη Φιλοθέη, επικρατώντας της τοπικής ομάδας με 1-2, χάρη σε γκολ στα τελευταία λεπτά, και πήρε βαθιά βαθμολογική ανάσα, ξεφεύγοντας από την επικίνδυνη ζώνη, σε αντίθεση με την Φιλοθέη, που παρέμεινε στους τρεις βαθμούς. Στο αγωνιστικό κομμάτι, οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 20ο λεπτό, με τον Κιτσάκη να σουτάρει μέσα από την περιοχή, και να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα για το 0-1. Ο Δίας είχε στη συνέχεια δύο καλές στιγμές με το σκόρερ και το Μούστο να μην καταφέρνουν να σκοράρουν, για να φτάσει η Φιλοθέη στην ισοφάριση στο 33ο λεπτό, όταν έπειτα από παράλληλη πάσα και σύγχυση στην άμυνα του Δία, ο Τσιρογιάννης έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, για  το 1-1.

Στο δεύτερο μέρος, οι γηπεδούχοι έφτασαν κοντά στο γκολ σε δύο περιπτώσεις, όμως δεν είχαν σύμμαχο τα δοκάρια. Αρχικά, στο 50ο λεπτό, ο Καραγιάννης σημάδεψε το δοκάρι με σουτ έπειτα από πάσα του Μεγαδούκα, ενώ ο ίδιος παίκτης είδε το δοκάρι να σταματά και πάλι την προσπάθειά του στο 65ο λεπτό. Στο 71' ο Κιτσάκης έκανε το παράλληλο γύρισμα, όμως ο Κόξιας νικήθηκε από τον Μπαλαούρα, για να φτάσουμε στο 86ο λεπτό, όταν ο Στέργιος βρήκε το Βασιλάκη, και εκείνος πλάσαρε εύστοχα, για το το τελικό 1-2. Δύο λεπτά μετά, ο Δίας στην κόντρα είχε την ευκαιρία να τελειώσει το ματς, όταν ο Μούστο βρήκε το Χίσο, εκείνος προσποιήθηκε ωραία αποφεύγοντας τον Μπαλαούρα, όμως σε ανυπεράσπιστη εστία δεν πλάσαρε καλά και η μπάλα έφυγε άουτ, με την ευκαιρία ωστόσο να μη στοιχίζει στην ομάδα του που πήρε τους τρεις πολύτιμους βαθμούς.

Διαιτητής : Καραγιάννης Θοδωρής  Βοηθοί : Στούπας Χρήστος - Βαρέλης Βασίλης

ΑΟ Φιλοθέης (Λαζανάς) : Μπαλαούρας, Ζώης Δ. (87' Τσώλας Γ.), Ζώης Θ., Ευθυμίου, Γιαννούλης Σ., Χατζηνικολάου, Τσιρογιάννης, Τσώλας, Δήμος, Καραγιάννης, Βαγγελάτος (46' Μεγαδούκας)

Δίας Κωστακιών (Μπεκιάρης) : Γκουσάιλα, Μπεκιάρης, Κώστας, Τσιώλης, Σίμος (81' Ματσούκας), Τσιτώνης (55' Κόξιας), Μούστο, Παπαστάθης, Κιτσάκης (66' Βασιλάκης), Χίσο, Παπαλάμπρος (55' Στέργιος)