Νίκησε τα Τζουμέρκα ο Αστέρας και πάτησε πεντάδα

Δεύτερη σερί νίκη για τον Αστέρα, ο οποίος επικράτησε με 3-1 επί του ΑΟΚ Τζουμέρκων στα Ρόκκα και τον έπιασε στην 5η θέση της βαθμολογίας που οδηγεί στα play-off ανόδου.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που άνοιξαν το σκορ στο 8ο λεπτό, όταν από... τσαφ αμυντικού, ο Πλεύρης έκλεψε τη μπάλα και από πολύ πλάγια πλάσαρε τον τερματοφύλακα, με τον Χάρο σε κενή ουσιαστικά εστία να τη σπρώχνει στα δίχτυα, μίας και είχε κατεύθυνση εκτός. Οι γηπεδούχοι απάντησαν στο αμέσως επόμενο λεπτό, όταν ο Μήλιος κοντρόλαρε μέσα στην περιοχή και με ωραία κίνηση κατάφερε να κερδίσει πέναλτι σε μαρκάρισμα του Τσιώρη. Ο Σιαφάκας που ανέλαβε την εσχάτη των ποινών έστειλε στην άλλη γωνία τον Καραμπούλα για το 1-1. Στο α' μέρος ο Αστέρας έχασε μεγάλη ευκαιρία να ανατρέψει στο σκορ, όταν από έξυπνη εκτέλεση φάουλ του Μήλιου, ο Συγίζης πετάχτηκε στο πρώτο δοκάρι, όμως έστειλε τη μπάλα λίγο πάνω από την εστία.

Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα στο σκορ με τη συμπλήρωση μίας ώρας παιχνιδιού, όταν έπειτα από ωραία ανάπτυξη από τα αριστερά, ο Μήλιος γύρισε και ο Γιώργος Κατσάνος στην προσπάθεια του να απομακρύνει τη μπάλα την έστειλε στα δίχτυα της ομάδας του για το 2-1. Μάλιστα πέντε λεπτά αργότερα, ο Αστέρας θα μπορούσε να κλειδώσει το τρίποντο της νίκης, όταν ο Τσώλας κέρδισε πέναλτι από τον Καραμπούλα. Όμως ο Μήλιος από τα 11 βήματα νικήθηκε από τον γκολκίπερ της ομάδας των Τζουμέρκων που έπεσε στη σωστή γωνία. Στη συνέχεια οι παίκτες του ΑΟΚΤΖ, αν και αγωνιζόταν από το 35' περίπου και μετά με τραυματία τον Κούρτη (του αξίζουν πολλά συγχαρητήρια για την προσπάθεια του) και χωρίς να έχουν στη διάθεση τους αλλαγή για να τον αντικαταστήσουν, "ξύπνησαν" και έχασαν αρκετές ευκαιρίες να πετύχουν το γκολ της ισοφάρισης. Συγκεκριμένα, τα σουτ των Γ. Κατσάνου και Πλεύρη φάτσα με το τέρμα, ύστερα από στημένες φάσεις κοντραρίστηκαν από τα πόδια αμυντικών και πέρασαν λίγο πάνω από την εστία κόρνερ, κεφαλιά του Κατσάνου μπλόκαρε δύσκολα στη γωνία του ο Μπαγεώργας, που απέκρουσε και σουτ του Πλεύρη από το ύψος του πέναλτι, ενώ ο τερματοφύλακας του Αστέρα κατάφερε ενστικτωδώς να αποσοβήσει αυτογκόλ του Ζαρκάδα ύστερα από γύρισμα από τα αριστερά. Τελικά, ο Αστέρας που προσπαθούσε τα τελευταία λεπτά να χτυπήσει στην κόντρα και είχε και ένα σουτ του Γκανιάτσα από πλάγια θέση που απέκρουσε σε κόρνερ ο Καραμπούλας, κατάφερε να σκοράρει στο 85ο λεπτό, όταν ο Τσώλας έφυγε μόνος του απέναντι στον τερματοφύλακα και πλάσαρε σωστά για το 3-1.

Διαιτητής: Κούσουλας Γιώργος  Βοηθοί: Αλευρή Κωνσταντίνα - Βασίλα Φωτεινή

Αστέρας Ρόκκα (Μπαγιώργας Ν.): Μπαγεώργας, Βάντζος Ι., Βάντζος Ε., Ζαρκάδας, Συγίζης, Μάης, Ντεκούλης, Σιακούφης (53' Τσώλας), Γκανιάτσας, Μάης, Σιαφάκας (77' Ευαγγέλου)

ΑΟΚ Τζουμέρκων (Κατσάνος Γ.): Καραμπούλας, Τσιώρης, Κατσάνος Γ., Βόϊδαρος, Κούρτης, Χάρος, Σπανός, Κατσάνος, Διονύσης Γ., Πλεύρης, Διονύσης Ν.