Νίκησε τα Ραδοβύζια ο Καλόβατος

Τη νίκη με 4-2 πήρε ο Ολυμπιακός Καλοβάτου κόντρα στην ΑΕ Ραδοβυζίων.

Μία από τις εκπλήξεις τον τελευταίο καιρό στην κατηγορία, την ΑΕ Ραδοβυζίων, αντιμετώπισε σήμερα ο Ολυμπιακός Καλοβάτου, και κατάφερε να επιβληθεί με 4-2, εδραιώνοντας τη βαθμολογική του θέση στην πεντάδα, και κόβοντας παράλληλα τα φτερά των φιλοξενούμενων, που με ενδεχόμενη νίκη θα μπορούσαν να ελπίζουν με μια καλή πορεία σε είσοδο με τη σειρά τους στα μπαράζ ανόδου. Στο 15ο λεπτό οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ, όταν ο Γιάννης Ράμα κέρδισε πέναλτι από το Μακρή, και το μετέτρεψε ο ίδιος σε γκολ, γράφοντας το 1-0. Οι γηπεδούχοι δεν πρόλαβαν ούτε να χαρούν το γκολ τους, καθώς με τη σέντρα, ο Σταμούλης πήρε την μπάλα και επιχείρησε σουτ σχεδόν από το κέντρο του γηπέδου, με τη μπάλα να παίρνει πορεία προς τα δίχτυα, για να καταλήξει στο "Γ" της εστίας του Παππά, για το 1-1. Στο ημίωρο, ο Γιάννης Ράμα κέρδισε νέο πέναλτι, το οποίο ανέλαβε να εκτελέσει και πάλι ο ίδιος, σκοράροντας και αυτή τη φορά και πετυχαίνοντας το δεύτερο γκολ του και το 2-1.

Στο δεύτερο μέρος, οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και πάλι, φτάνοντας στην ισοφάριση με νέο εντυπωσιακό τέρμα, και πάλι από το Σταμούλη, ο οποίος σούταρε δυνατά από μακρινή απόσταση, σχεδόν μπροστά από τον πάγκο, με την μπάλα να καταλήγει για ακόμα μια φορά στο "παραθυράκι" του Παππά, για το 2-2. Οι νικητές δεν πτοήθηκαν και έψαξαν και πάλι το γκολ για να πάρουν το προβάδισμα, και τα κατάφεραν στο 65ο λεπτό, όταν σε φάση διαρκείας στα καρέ της ΑΕ Ραδοβυζίων, η μπάλα δεν απομακρύνθηκε και στρώθηκε στο Σαλτογιάννη που με προβολή την έστειλε στο βάθος της εστίας του Πέτσα, για το 3-2. Πέντε λεπτά μετά, ο Ζαγγανάς απείλησε την εστία των φιλοξενουμένων με τέταρτο γκολ, όμως οι αμυντικοί σταμάτησαν την μπάλα στη γραμμή, όμως ένα λεπτό αργότερα, κι αφού η μπάλα γύρισε γύρω από την περιοχή για αρκετή ώρα, έφτασε και πάλι στο Ζαγγανά, που με ωραίο πλασέ στο "Γ" της εστίας του Πέτσα, διαμόρφωσε το τελικό 4-2, με το σκορ να μην αλλάζει στον υπολειπόμενο χρόνο.

Διαιτητής : Φάντης Δημήτρης  Βοηθοί : Μεσίτι Γιάννης - Καραγιάννης Θοδωρής

Ολυμπιακός Καλοβάτου (Τσόγκας) : Παππάς, Ρώσσιος, Παπακώστας, Τζιανούμης, Σμύρης, Θεμελής, Ζαγγανάς, Κωλέτσος, Σαλτογιάννης, Ράμα Γ. (60' Ράμα Αντ.), Cingo (75' Τζίμας Κ.)

ΑΕ Ραδοβυζίων (Γεωργίου) : Πέτσας, Δήμος Π., Τριαντάφυλλος, Μακρής, Σταμούλης, Φλώρος, Φελέκης (60' Τζίμας Θ.), Ζαχάρης, Δήμος Π., Κατσαρός, Παππάς