Νίκησε στην Πρέβεζα τη Νικόπολη και προκρίθηκε στους τελικούς η ΑΕ Δόξας Πύρρου Άρτας

Εκεί θα βρεθεί αντιμέτωπη με τον επίσης αήττητο φέτος Ιόνιο Κέρκυρας.

Μία σπουδαία νίκη σε ένα κατάμεστο ΔΑΚ Πρέβεζας πήρε χθες το βράδυ η αρτινή ομάδα κόντρα στη Νικόπολη και με σκορ 2-0 πήρε την πρόκριση για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά στους τελικούς των πλέι οφ ανόδου στη Γ' Εθνική, εκεί όπου θα αντιμετωπίσει τον επίσης αήττητο φέτος, Ιόνιο Κέρκυρας. Η ΑΕ Δόξας Πύρρου πήρε από το πρώτο δεκάλεπτο το προβάδισμα στο σκορ (14-19), με τους γηπεδούχους στο ημίχρονο που ολοκληρώθηκε με 36-44 να καταφέρνουν να βρίσκονται κοντά στο σκορ. Η αρτινή ομάδα ουσιαστικά σφράγισε τη νίκη στο τρίτο δεκάλεπτο, όπου με ένα επιμέρους σκορ 17-28 ξέφυγε στο +19 και με σωστή διαχείριση στο τέλος πήρε το ροζ φύλλο αγώνα με 67-84 και την πρόκριση στους τελικούς με 2-0. Καθοριστικός για ένα ακόμη ματς φέτος ήταν ο Μπάλλας που πέτυχε 24 πόντους, με τους Ιωαννίδη και Δόνο να τον ακολουθούν με 16 και 13 πόντους αντίστοιχα. Το πρώτο παιχνίδι των τελικών θα διεξαχθεί το Σάββατο 29/4 στο Κλειστό Γυμναστήριο Τ9 στους Κωστακιούς, μία αναμέτρηση που δεν πρέπει να λείψει κανείς αρτινός φίλαθλος.

Διαιτητές: Καννής - Λύτρας

Τα δεκάλεπτα: 14-19, 22-25, 17-28, 14-12

Νικόπολη Πρέβεζας (Πολίτης): Παππάς, Κοντογιάννης 12, Τσεκούρας, Τσιτσώνης 18(4), Ροντογιάννης 12(2), Ζαλοκώστας, Παπαμιχαήλ 3, Γεωργίου, Νίκας 14(1), Διαμάντης, Δούβλης 7, Φλωράς 1

ΑΕ Δόξας Πύρρου Άρτας (Παππάς): Ιωαννίδης 16(3), Πετρέκας, Γυφτοκώστας 8, Τσατάλας 10(2), Πρίφτι, Βάσιος, Βασιλείου, Δόνος 13, Μάνθας 3, Μπάλλας 24(2), Θώδης 10, Ζάχαρης