Νίκησε στη Ράχη και προκρίθηκε η Καμπή

Με 1-2 πέρασε από την έδρα του Αίαντα Ράχης, η ΑΕ Καμπής και προκρίθηκε στην επόμενη φάση του Κυπέλλου.

Σε ένα από τα πιο αμφίρροπα ματς της πρώτης φάσης του Κυπέλλου "Ηλίας Στύλιος", η ΑΕ Καμπής πέρασε δύσκολα από την έδρα του Αίαντα Ράχης, με 1-2 και προκρίθηκε στην επόμενη φάση. Το ματς μέχρι και τελευταία λεπτά είχε ιδιαίτερο ενδιαφέρον, με τους κιτρινόμαυρους τελικά να φεύγουν με τη νίκη-πρόκριση από τη Ράχη. Μόλις στο 5ο λεπτό, ο Γόγολος έκανε τη σέντρα-σουτ, και ο Γεωργάκης με τη βοήθεια του δοκαριού έστειλε την μπάλα κόρνερ. Στο 15ο λεπτό, ο Δήμος, μετά από σουτ του Δημουλιά βρέθηκε σε θέση τετ α τετ, όμως ο Γεωργάκης το νίκησε. Στο 20ο λεπτό, η Ράχη απείλησε με το Δόση να σουτάρει λίγο άουτ, ενώ τρία λεπτά αργότερα, από ωραία πάσα του Δημουλιά, ο Νίκαρης από κοντά αστόχησε. Στο 30ο λεπτό, ο Κορέλης από καλή θέση σούταρε, με το Γεροδήμο να βγάζει με τα πόδια, ενώ η σημαντικότερη φάση του πρώτου μέρους, ήρθε στο 40ο λεπτό, με το Δημουλιά να εκτελεί απευθείας φάουλ και την μπάλα να σταματά στο οριζόντιο δοκάρι.

Στην επανάληψη, ο Αίας είχε την κατοχή, με την Καμπή όμως να βγαίνει πολύ επικίνδυνα στην κόντρα. Στο 53ο λεπτό, ο Φελέκης ανατράπηκε και κέρδισε πέναλτι, με το Νίκαρη από την άσπρη βούλα να γράφει το 0-1. Ο Αίας αντέδρασε άμεσα και στο 55ο λεπτό, έφερε το ματς στα ίσα, όταν μετά από ωραία σέντρα του Στέργιου, ο Δόσης από την καρδιά της άμυνας με κεφαλιά, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, για το 1-1. Στο 59ο λεπτό, ο Φελέκης έκανε μια αξιέπαινη ενέργεια, όταν μπορούσε να σκοράρει από κοντά, όμως έκανε ίσως το φερ πλέι της χρονιάς για αντίπαλό του που ήταν στο έδαφος, σταματώντας τη φάση. Στο 61ο λεπτό, το σουτ του Δημουλιά μπλόκαρε ο Γεωργάκης, ενώ στο 63ο λεπτό, η Ράχη έμεινε με παίκτη λιγότερο, όταν ο Πλακιάς πήρε την άγουσα για τα αποδυτήρια, μετά από επικίνδυνο μαρκάρισμα, όπου αντίκρισε τη δεύτερη κίτρινη. Στο 70' επήλθε αριθμητική ισορροπία, με το Δήμο να βλέπει δεύτερη κίτρινη-κόκκινη. Στο 75ο λεπτό, ο πολύπειρος Δημουλιάς έδωσε τη λύση στην Καμπή, όταν με πολύ ωραία εκτέλεση φάουλ, δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στο Γεωργάκη, διαμορφώνοντας το τελικό 1-2. Ο Αίας έψαξε την ισοφάριση και στο 82ο λεπτό, ο Αβραμίδης με κεφαλιά έστειλε την μπάλα μόλις άουτ. Μέχρι τη λήξη οι δύο ομάδες είχαν από μία καλή στιγμή με τους Φελέκη και Κορέλη αντίστοιχα, με το 1-2 ωστόσο να παραμένει μέχρι τέλους.

Διαιτητής : Σιατής Κωνσταντίνος  Βοηθοί : Πανάγος Άγγελος - Φάντης Δημήτρης

Αίας Ράχης (Κοσμάς) : Γωεργάκης, Στέργιος, Αβραμίδης, Ανυφαντής, Θάνος, Πλακιάς, Τομουτζόγλου (63' Σιαπάτης), Ευαγγέλου, Κορέλης, Κοτρότσιος, Δόσης (80' Ευαγγέλου Σ.)

ΑΕ Καμπής (Γιάννος) : Γεροδήμος, Γόγολος, Γκανάρας (60' Παλιάτσος), Τζουμάκας Κ., Γαλάνης, Κίτσιος (18' Νίκαρης), Φελέκης, Τζουμάκας Δ. (88' Στούπας), Δήμος, Σταμάτης, Δημουλιάς