Νίκησε πολύ δύσκολα τον Αίαντα και ανέβηκε και πάλι 1η η Αναγέννηση!

Πολύ σημαντικό "διπλό" πήρε η Αναγέννηση στην έδρα της Ράχης, με 0-1 ανεβαίνοντας και πάλι στην κορυφή της βαθμολογίας.

Διά πυρός και σιδήρου, πέρασε από την έδρα της Ράχης, η Αναγέννηση, χάρη σε ένα γκολ του Παππά στο 90', και εκμεταλλευόμενη το ισόπαλο ντέρμπι της αγωνιστικής ανάμεσα σε Δόξα και Καμπή, ανέβηκε και πάλι μόνη πρώτη στη βαθμολογία. Η Ράχη μπήκε πιο δυνατά και στο 5ο λεπτό, απείλησε με τον Ευαγγέλου να σουτάρει από καλή θέση και να κοντράρεται από τον Κακιώνη, με την Αναγέννηση δύο λεπτά αργότερα να κάνει την πρώτη της τελική με κεφαλιά του Σιδηρόπουλου, που έφυγε ψηλά. Στο 14ο λεπτό, η Αναγέννηση έφυγε στην κόντρα, με τον Άκη Δήμο να σουτάρει πάνω από τα δοκάρια, ενώ ένα λεπτό αργότερα, άγγιξε το γκολ, όταν ο Παππάς σένταρε ωραία στο δεύτερο δοκάρι, και ο Σιδηρόπουλος με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στη συμβολή των δοκαριών. Στο 30ο λεπτό, ήταν σειρά του Αίαντα να απειλήσει, με τον Ευαγγέλου να γίνεται κάτοχος της μπάλας και να σουτάρει, με το Νικολαΐδη, όμως να αντιδρά σωστά. Όσο περνούσε η ώρα, οι φιλοξενούμενοι γινόντουσαν πιο πιεστικοί και έψαχναν το γκολ, με το Σιδηρόπουλο, στο 38' και στο 39' να έχει δύο καλές στιγμές, με το Γεωργάκη όμως να είναι σταθερός. Στο 40ο λεπτό, μεγάλη στιγμή για την Αναγέννηση, όταν ο Παππας έφυγε σε θέση τετ α τετ, όμως ο Γεωργάκης με σπουδαία επέμβαση κράτησε το "μηδέν" για την ομάδα του. Στο τελευταίο πεντάλεπτο, η Ράχη ήταν αυτή που έγινε πιο πιεστική, και στο 41ο λεπτό, ο Κατέρος βρήκε στα πλάγια τον Αντωνίου, που έκανε το γύρισμα, με το Νικολαΐδη να διώχνει σε κόρνερ. Στο 44ο λεπτό, ο Δόσης σούταρε, με το Νικολαΐδη να μπλοκάρει σταθερά, ενώ στο τελευταίο λεπτό, οι γηπεδούχοι έφτασαν κοντά στο γκολ, όταν ο Αντωνίου βρήκε τον Τομουτζόγλου, που σούταρε από κοντά, με το Νικολαΐδη και πάλι, να διώχνει δύσκολα.

Στο δεύτερο μισό, οι γηπεδούχοι μπήκαν όπως έκλεισαν το πρώτο μέρος, φτάνοντας κοντά στο γκολ, όταν ο Κορέλης έπιασε ωραίο διαγώνιο σουτ, όμως ο Νικολαΐδης με ακόμα μια ωραία επέμβαση κράτησε το ισόπαλο αποτέλεσμα. Στο 49ο λεπτό, ο Χρηστογιάννης πήρε την κεφαλιά, με το Γεωργάκη να διώχνει, ενώ τρία λεπτα αργότερα, ο ίδιος παίκτης μετά από πάσα του Σιδηρόπουλου, αστόχησε μέσα από την περιοχή. Στο 61ο λεπτό, ο Αλ. Παπακίτσος είχε ένα καλό σουτ για την Αναγέννηση που έφυγε πάνω από τα δοκάρια, ενώ στο 76ο λεπτό, φάουλ του Χρηστογιάννη έδιωξε και πάλι ο πολύ καλός σήμερα, Γεωργάκης. Η Αναγέννηση στο 82ο λεπτό, έμεινε με παίκτη λιγότερο, με τον Αλ. Παπακίτσο να δέχεται απευθείας κόκκινη, όμως παρ' ότι με παίκτη λιγότερο έψαξε το γκολ, και στο 85ο λεπτό, απείλησε με το Σιδηρόπουλο, από το ύψος του πέναλτι, να αναγκάζει το Γεωργάκη σε νέα δύσκολη επέμβαση. Τελικά, οι φιλοξενούμενοι βρήκαν το ψυχικά αποθέματα και με παίκτη λιγότερο, πήραν το παιχνίδι, με το Δ. Παππά στο 90ο λεπτό, μετά από αναστάτωση στην άμυνα της Ράχης, να σουτάρει και να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα, γράφοντας το τελικό 0-1 μέσα σε πανηγύρια. Ο Αίας στις καθυστερήσεις είχε μια καλή στιγμή, με τον Κορέλη να βρίσκεται σε καλή θέση, όμως να κλείνεται και να μην τελειώνει τη φάση, με το 0-1 να παραμένει μέχρι το τέλος.

Διαιτητής : Τσιώρης Παναγιώτης  Βοηθοί : Μέκιος Σπύρος - Αλευρή Κωνσταντίνα

Αίας Ράχης (Παλιάτσος) : Γεωργάκης, Ευαγγέλου Σπ., Καλαμπαλίκης, Κατέρος, Βίτσιος (73' Τόλης), Αβραμίδης, Τομουτζόγλου (53' Ανυφαντής), Ευαγγέλου Κ., Κορέλης, Αντωνίου, Δόσης (77' Ρώσσος)

Αναγέννηση Άρτας (Θόδης) : Νικολαΐδης, Παπακίτσος Δ., Ζήσης (89' Καλιακάτσος), Δήμος (65' Αρτέμης), Ψαλλιδάκης, Κακιώνης, Καζέλης (46' Μουσιωτίτσας), Χρηστογιάννης, Σιδηρόπουλος, Παππάς, Παπακίτσος Αλ.