Νίκησε με ανατροπή στη Φιλοθέη η ΑΕΚΠ, όμως δεν ήρθε το δώρο από τη Δόξα

Έστω και πιο δύσκολα απ' ότι περίμενε στη Φιλοθέη, η ΑΕΚΠ πήρε τη νίκη, όμως δεν ήρθε το δώρο από το άλλο ματς που την ενδιέφερε.

Αν και η ΑΕΚΠ έφτασε πολύ κοντά στο να βρεθεί στα play-off στη θέση της ΑΕ Καμπής, οι τελευταίοι ισοφάρισαν λίγα λεπτά πριν το τέλος της αναμέτρησης τη Δόξα και για ένα βαθμό εξασφάλισαν την τετράδα. Οι φιλοξενούμενοι είχαν δύο καλά σουτ στο πρώτο μισό του ημιχρόνου, από τους Ξυλογιάννη και Παππά που πέρασαν άουτ, για να σκοράρουν οι γηπεδούχοι στο 37ο λεπτό, όταν μετά από λάθος συνεννόηση αμυντικών και τερματοφύλακα ο Γκότσε έκανε το 1-0. Μάλιστα, ο ΑΟΦ πλησίασε και σε δεύτερο τέρμα, με τον Ευθυμίου να βγαίνει σε θέση τετ-α-τετ, όμως έχασε το κοντρόλ και την ευκαιρία να σκοράρει.

Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν στο 53ο λεπτό, με τον Παππά να σεντράρει και τον Τσίρο με προβολή να κάνει το 1-1. Ο Σ. Γιαννούλης στη συνέχεια είχε ένα σουτ που πέρασε λίγο άουτ, για να πάρει ξανά το προβάδισμα η αδιάφορη βαθμολογικά ομάδα της Φιλοθέης στο 63ο λεπτό, με σουτ του Άγγελου Καραγιάννη, έπειτα από πάσα του Γιαννούλη. Τρία λεπτά αργότερα, οι παίχτες της ΑΕΚΠ ισοφάρισαν εκ νέου, με τους Παππά και Τσίρο να συνεργάζονται εκ νέου, με τον τελευταίο αυτή τη φορά να ισοφαρίζει σε 2-2 με κεφαλιά. Το γκολ που έδωσε το τρίποντο της νίκης με 2-3 στους φιλοξενούμενους πέτυχε στο 70ο λεπτό, ο Παππάς με κεφαλιά, ύστερα από σέντρα του Ξυλογιάννη.

Διαιτητής: Σιατής Κωνσταντίνος  Βοηθοί: Αλευρή Κωνσταντίνα - Μέκιος Σπύρος

ΑΟ Φιλοθέης (Σιαπέρας): Κατσαντούλας (59' Μπακοχρήστος Ε.), Παππάς Μ., Κατσιγιάννης, Λαζανάς, Κύρκος, Γκαρτζονίκας, Καραγιάννης Α., Καραγιάννης Δ., Ζώης (71' Μπακοχρήστος Θ.), Ευθυμίου (59' Γιαννούλης Σ.), Γκότσε (71' Διαμάντης)

ΑΕ Κιρκιζατών/Πλησιών (Παππάς Αλ.): Γιαννάκος, Χαϊντάρι Σ., Τζιανούμης, Γιώτης, Κωνσταντίνου, Θειόπουλος, Σίμος Ν., Ξυλογιάννης, Καλύβας (69' Τάτσης), Παππάς Φ., Τσίρος