Νίκησε το Κομπότι και πλησίασε στην κορυφή η Καμπή! (pics)

Στο εξ αναβολής ντέρμπι της 9ης αγωνιστικής, η Καμπή επικράτησε του Σκουφά με 3-1 και πλησίασε στην κορυφή.

Σημαντική νίκη πέτυχε η Καμπή, στο εξ αναβολής ντέρμπι της 9ης αγωνιστικής με το Σκουφά Κομποτίου, με 3-1, σκαρφαλώνοντας μόλις 2 βαθμούς πίσω από την κορυφή της βαθμολογίας. Οι γηπεδούχοι μπήκαν από νωρίς δυνατά στο γήπεδο, και στο πρώτο πεντάλεπτο, είχαν καλές στιγμές με τους Κωσταγιαννάκη και Φελέκη που σούταραν λίγο άουτ. Ο Σκουφάς έψαχνε την αντεπίθεση, με την Καμπή να έχει την κατοχή της μπάλας και να απειλεί και πάλι στο 20ο λεπτό, με το Δήμο να μπαίνει δυναμικά στην περιοχή, όμως υπό την πίεση ενός αμυντικού να σουτάρει άουτ. Δύο λεπτά αργότερα, νέα επικίνδυνη στιγμή για τους γηπεδούχους, με το Φελέκη να σεντράρει και το Νίκαρη να πιάνει ωραίο μονοκόμματο, που πέρασε όμως παράλληλα με την εστία, ενώ στο ημίωρο, ο Σκουφάς φάνηκε πρώτη φορά επιθετικά, όταν ο Στ. Δήμος έκανε ωραία προσπάθεια και παράλληλη σέντρα που πέρασε μπροστά από την εστία, ενώ στη συνέχεια της φάσης, νέα σέντρα σουτ του Π. Δήμου αυτή τη φορά πέρασε και πάλι από όλους. Τελικά, οι γηπεδούχοι έφτασαν πρώτοι στο γκολ, στο 36ο λεπτό, όταν μετά από κόρνερ με πάσα, ο Φελέκης σέντραρε και βρήκε στη μικρή περιοχή το Νίκαρη που αφύλαχτος με κεφαλιά, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, για το 1-0. Ο Σκουφάς προσπάθησε άμεσα να αντιδράσει και πάτησε στην περιοχή της Καμπής, με κάποια σουτ που κόντραραν, με τελευταίο ένα του Ντάβανου που έσπασε στα σώματα και κατέληξε στην αγκαλιά του Γεροδήμου. Στο 39ο λεπτό, ο Δημουλιάς είχε μια καλή εκτέλεση φάουλ που έδιωξε δύσκολα ο Μπακόλας, ενώ ένα λεπτό αργότερα, ο ίδιος παίκτης εκτέλεσε απανωτά κόρνερ, με το Δήμο να παίρνει τελικά την κεφαλιά και τον Μπακόλα να μπλοκάρει. Ο Σκουφάς ανέβηκε στα τελευταία λεπτά, και απείλησε από τα δεξιά, με τον Π. Δήμο στο 44ο λεπτό να έχει ένα επικίνδυνο γύρισμα που πέρασε λίγο δίπλα από το δοκάρι.

Στην επανάληψη, η Καμπή μπήκε και πάλι πιο επιθετικά και στο 48ο λεπτό απείλησε με το Φελέκη να πιάνει δυνατό σουτ με το αριστερό και να στέλνει την μπάλα λίγο άουτ. Ο Σκουφάς στο αμέσως επόμενο λεπτό απάντησε με τον Τσούμαλη να πληγώνει την πρώην ομάδα του, όταν βρέθηκε σε θέση πλάγια και επιχείρησε συρτό δυνατό σουτ, που αιφνιδίασε το Γεροδήμο, καταλήγοντας στα δίχτυα, για το 1-1. Ο Σκουφάς με καλύτερη ψυχολογία έψαξε και δεύτερο γκολ, και στο 53ο λεπτό είχε ένα καλό σουτ με το Στ. Δήμο που πέρασε παράλληλα, ενώ στη συνέχεια η Καμπή απείλησε με τη σειρά της με ένα άστοχο σουτ του Κωσταγιαννάκη, καθώς και στο 60ο λεπτό, με ένα καλό σουτ του Σ. Σταμάτη που έδιωξε δύσκολα στη γωνία του ο Μπακόλας. Στο 69ο λεπτό, ο Στ. Δήμος και πάλι, σούταρε έξω από την περιοχή με την μπάλα να περνά λίγο έξω, ενώ ίδια κατάληξη είχε και το σουτ του Σωτ. Σταμάτη λίγα λεπτά αργότερα. Κάπως έτσι φτάσαμε στο 75ο λεπτό, όταν σε μια φάση διαρκείας στα καρέ του Σκουφά, και μετά από απανωτά σουτ των παικτών της Καμπής, η μπάλα έφτασε στο Δ. Τζουμάκα, ο οποίος από κοντά τσίμπησε την μπάλα και την έστειλε στα δίχτυα, γράφοντας το 2-1. Στο 85ο λεπτό, οι γηπεδούχοι τελείωσαν το παιχνίδι, όταν ο Π. Δήμος μπήκε δυναμικά στη φάση, και αφού κέρδισε κάποιες κόντρες, πέτυχε με τον "τσαμπουκά" του ένα προσωπικό γκολ, διαμορφώνοντας το τελικό 3-1, με τα τελευταία λεπτά να κυλούν διαδικαστικά και την Καμπή να παίρνει μια πολύ σημαντική νίκη, που δίνει ακόμα μεγαλύτερο ενδιαφέρον στην κορυφή του Πρωταθλήματος.

Διαιτητής : Τσιώρης Παναγιώτης  Βοηθοί : Βαρέλης Βασίλης - Μέκιος Σπύρος

ΑΕ Καμπής (Γιάννος) : Γεροδήμος, Φελέκης (70' Κίτσιος), Γόγολος, Τζουμάκας Κ., Γαλάνης, Κωσταγιαννάκης, Νίκαρης (87' Παππάς), Τζουμάκας Δ., Δήμος, Σταμάτης, Δημουλιάς (80' Στούπας)

Σκουφάς Κομποτίου (Μπαλάτσας) : Μπακόλας, Παπαγιάννης, Κώτσης (35' Τσούμαλης), Χεμπέγια, Χάρος, Δήμος Π., Γρηγορίου, Σιατής, Δήμος Στ., Ντάβανος (55' Καρδάσι), Στράτος