Νίκη-πρόκριση στην Κέρκυρα για την Άρτα Χάντμπολ!

Με μία σπουδαία νίκη έφυγε από την Κέρκυρα η αρτινή ομάδα και προκρίθηκε στη Β' φάση του πρωταθλήματος της Β' Εθνικής.

Στη Β' φάση του πρωταθλήματος της Β' Εθνικής προκρίθηκε η Άρτα Χάντμπολ, εκεί όπου θα διεκδικήσει μαζί με τον αήττητο του 2ου υποομίλου Φέρωνα Βέροιας, και τον Πανσερραϊκό και τη Δράμα από τον 1ο υποόμιλο (σε ένα όμιλο με δύο γύρους), τη μία από τις δύο θέσεις που οδηγούν στην άνοδο στην Α2! Συγκεκριμένα, η αρτινή ομάδα, την Κυριακή (29/1) επικράτησε δίκαια στην Κέρκυρα του τοπικού Κερκυραϊκού με 27-20, πετυχαίνοντας την 5η νίκη της σε 8 αγώνες (είχε ακόμη 1 ισοπαλία και 2 ήττες), παίρνοντας με 10 βαθμούς τη δεύτερη θέση του ομίλου και την πρόκριση στη Β' φάση.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, η Άρτα ξεκίνησε ιδανικά στην αναμέτρηση και προηγήθηκε με 1-5 στο δεκάλεπτο, όμως οι γηπεδούχοι βρήκαν τις λύσεις και έκαναν ντέρμπι το α' ημίχρονο, το οποίο έληξε με 11-10 υπέρ της αρτινής ομάδας. Στο β' μέρος, η Άρτα ξεκίνησε με τον ίδιο τρόπο όπως στην αρχή της αναμέτρησης και προηγήθηκε με 12-16, μόνο που αυτή τη φορά οι γηπεδούχοι δεν μπόρεσαν να αντιμετωπίσουν τα πίβοτ των φιλοξενούμενων, ενώ επιθετικά δεν είχαν σωστά τελειώματα, με αποτέλεσμα η αρτινή ομάδα να πανηγυρίσει τη νίκη-πρόκριση στην Κέρκυρα.

Διαιτητές: Πατιός (Κοζάνης) - Αγγελίδης (Γιαννιτσών)

Τα πεντάλεπτα: 0-3, 1-5, 4-6, 9-8, 9-9, 10-11 (ημχ), 10-13, 12-16, 16-20, 17-23, 19-26, 20-27

Δίλεπτα: 2-7  Πέναλτι: 1/1 - 6/7

Κερκυραϊκός: Τσιλιμπάρης, Κουρτέσης 5, Κούρκουλος , Μεσημέρης, Σκορδίλης 1, Γκιόκας Π., Μπίζγκα 1, Γκιόκας Γ., Νικομάνης, Αλεξίου, Καλούδης 1, Περούλης 2, Κοντογουλίδης 3, Μπάμπουρας 5, Ντούκο 2, Σιδέρης

Άρτα: Γείτονας 1, Μακρής Κ. 2, Παπανδρέου Στ. 7, Παπανδρέου Π. 2, Δελικούρας 4, Μπανιάς, Κατόπης, Ρίζος 4, Βουρλόκας 2, Μπισκανάκης 5, Μακρής Δ.