Νίκησε το Κλειδί και έφυγε για τελικό η Νέα Κερασούντα!

Με 3-0 επικράτησε του ΑΟ Κλειδίου, η Πρόοδος Ρωγών, για τα ημιτελικά της Β' ΕΠΣΑ, και έκλεισε ραντεβού με το Πέτα στον τελικό!

Στον τελικό του Πρωταθλήματος της Β' ΕΠΣΑ προκρίθηκε η Πρόοδος Ρωγών, που επικράτησε με 3-0 του ΑΟ Κλειδίου και θα αντιμετωπίσει τους Φιλέλληνες Πέτα, που με τη σειρά τους επικράτησαν με 2-0 του Αστέρα Ρόκκα, στον έτερο ημιτελικό. Η ομάδα της Νέας Κερασούντας, όπως είχαμε αναφέρει και στην αρχή της σεζόν, βλέποντας το ρόστερ της, ήταν από τα φαβορί για το Πρωτάθλημα, και μέχρι στιγμής δικαιώνει αυτό τον τίτλο, φτάνοντας μέχρι το τέλος της διαδρομής, αφού έβγαλε από τη μέση την πολύ ισχυρή ομάδα του Κλειδίου και πλέον θα αντιμετωπίσει τους επίσης πολύ δυνατούς Φιλέλληνες Πέτα, που άλλωστε κατετάγησαν και 1οι στην κανονική διάρκεια. Στα του αγώνα, το Κλειδί έμεινε νωρίς στο δεύτερο μέρος με 10 παίκτες, και η Πρόοδος με δύο γκολ στο τελευταίο δεκάλεπτο τελείωσε το παιχνίδι, εξασφαλίζοντας την πρόκριση.

Στο 8ο λεπτό, ο Π. Δήμος είχε ένα καλό σουτ εκτός περιοχής που έφυγε λίγο άουτ, ενώ οι γηπεδούχοι ευτύχησαν να πάρουν σχετικά γρήγορα κεφάλι στο σκορ, με τον Τσεβρενίδη στο 10ο λεπτό να εκμεταλλεύεται την απομάκρυνση σε έξοδο του Γκουμπερνάτ και με μακρινό πλασέ να γράφει το 1-0. Στο 20ο λεπτό, η Πρόοδος είχε πολύ καλή στιγμή να διπλασιάσει τα τέρματά της σε δυνατό σουτ του Σιδηρόπουλου που πέρασε λίγο πάνω από την εστία, ενώ τρία λεπτά αργότερα, το Κλειδί φάνηκε επιθετικά, όταν ο Δήμος έβγαλε το Δράκο σε καλή θέση, όμως ο τελευταίος δεν κοντρόλαρε όπως θα ήθελε και χάθηκε σημαντική ευκαιρία. Στο 28ο λεπτό, ήρθε και η τελευταία φάση στο πρώτο μέρος, με τον Κοτρότσιο να έχει ένα καλό σουτ που έφυγε λίγο δίπλα από την εστία, με τους γηπεδούχους να πηγαίνουν με σκορ ασφαλείας στα αποδυτήρια, αφού τους αρκούσε και η ισοπαλία.

Στο δεύτερο μέρος, οι φιλοξενούμενοι έμειναν πολύ νωρίς με 10 ποδοσφαιριστές αφού μόλις στο 2ο λεπτό ο Δράκος αντίκρισε την κόκκινη κάρτα, με το έργο του Κλειδίου να γίνεται πολύ δύσκολο. Η Πρόοδος προσπάθησε να τελειώσει άμεσα το ματς και είχε καλές στιγμές, με το Ν. Κολιό να νικιέται δύσκολα από τον Γκουμπερνάτ στο 52ο λεπτό, ενώ ένα λεπτό μετά, η απευθείας εκτέλεση κόρνερ του Ρέντζιου βρήκε και πάλι αντίδραση από το νεαρό γκολκίπερ του Κλειδίου. Στο 62ο λεπτό, το Κλειδί είχε μια καλή εκτέλεση φάουλ με το Φελέκη, με τον Κανταρέλη, όμως να μπλοκάρει, ενώ η Πρόοδος με τη σειρά της απάντησε με καλά τελειώματα των Σιδηρόπουλου και Ν. Κολιού στο 70' και στο 72' που έφυγαν λίγο εκτός εστίας. Κάπως έτσι φτάσαμε στο τελευταίο δεκάλεπτο, όπου οι γηπεδούχοι κατάφεραν να καθαρίσουν το ματς, φτάνοντας στο 2-0 στο 80ο λεπτό, όταν ο Ν. Κολιός βρήκε το Σιδηρόπουλο που πάτησε στην περιοχή και με ωραία εκτέλεση έγραψε το 2-0, για να διαμορφώσει το 3-0, για την Πρόοδο, δύο λεπτά αργότερα, ο Αν. Κολιός με ωραίο πλασέ, μετά από νέα ασίστ στο ματς, του Ν. Κολιού. Τα τελευταία λεπτά ήταν διαδικαστικά, με τους γηπεδούχους να παίρνουν μια άξια νίκη-πρόκριση και πλέον να ετοιμάζονται για τον πολύ μεγάλο τελικό κόντρα στους Φιλέλληνες Πέτα.

Θα ακολουθήσει βίντεο με τα γκολ και τις καλύτερες στιγμές του παιχνιδιού.

Διαιτητής : Φάντης Δημήτρης  Βοηθοί : Μέκιος Σπύρος - Νικολάου Βαγγέλης

Πρόοδος Ρωγών (Παλιάτσος) : Κανταρέλης, Καραπάνος, Παλιάτσος, Τσεβρενίδης (69' Γόγολος), Λέντζος, Νικοπολίδης, Θεοδώρου, Κοτρότσιος (78' Kολιός Αν.), Σιδηρόπουλος, Ρέντζιος (61' Ιωάννου), Κολιός Ν.

ΑΟ Κλειδίου (Μανιφάβας Αχ.) : Γκουμπερνάτ (85' Γεωργάρας), Δήμος Π., Μανιφάβας Β., Μανιφάβας Στ. (64' Γώγος), Γράδος, Δήμητσας (42' λ.τρ. Φελέκης), Κουτρομάνης, Πήττας, Δράκος, Αντωνίου, Δήμος Στ.