Οδυνηρή ήττα και υποβιβασμός για τον Καραϊσκάκη! (pics)

Λίγος αποδείχτηκε για ακόμη ένα ματς ο Καραϊσκάκης, ηττήθηκε με 0-3 από το Λεβαδειακό και δικαίως αποχαιρετά την κατηγορία.

Στην ανωτερότητα του Πρωταθλητή Λεβαδειακού υπέκυψε ο Καραϊσκάκης, που γνώρισε εντός έδρας ήττα, με 0-3 και αποχαιρετά την κατηγορία, με ακόμα ένα αποτυχημένο εντός έδρας αποτέλεσμα. Φυσικά, ο υποβιβασμός δεν κρίθηκε σήμερα, κόντρα σε μια εμφανέστατα ανώτερη ομάδα, με πολύ ποιοτικούς ποδοσφαιριστές, αλλά στις ήττες από ομάδες με κοινούς στόχους, στις δύο ήττες από την υποβιβασμένη εδώ και καιρό Ζάκυνθο, και ακόμη περισσότερο στις περσινές και, ακόμη περισσότερο, φετινές καλοκαιρινές αποφάσεις της διοίκησης της ομάδος, που έχτισε ένα ρόστερ, οφθαλμοφανέστατα χαμηλών δυνατοτήτων, πιθανόν και χαμηλότερης κατηγορίας, με μεταγραφές αμφιβόλου ποιότητας, ελάχιστες από τις οποίες προσέφεραν ουσιαστικά στην ομάδα. Κάπως έτσι, το οικοδόμημα του Οδυσσέα Δράκου, που θαύμασε ο κόσμος της Άρτας τα προηγούμενα χρόνια, κατέρρευσε μέσα σε δύο χρόνια, με τη νέα διοίκηση να μη δείχνει να έχει είτε την ικανότητα είτε τη θέληση να διαχειριστεί μια ομάδα αυτής της κατηγορίας. Το σημερινό αποτέλεσμα είναι το αποκορύφωμα μιας τραγικής χρονιάς για το αρτινό ποδόσφαιρο, με τους υποβιβασμούς της Αναγέννησης και του Καραϊσκάκη να πρέπει να προβληματίσουν άπαντες στην πόλη βαθύτατα, και να θέσουν με πιο βροντερό τρόπο από ποτέ το ερώτημα : "Αντέχει η Άρτα δύο ομάδες σε Β' και Γ' Εθνική;" Η απάντηση δόθηκε με εκκωφαντικό τρόπο την τελευταία διετία, με τις ομάδες μας να γλυτώνουν στα τελευταία παιχνίδια πέρσι τον υποβιβασμό (ο Καραϊσκάκης μάλιστα εκτός αγωνιστικών χώρων), κάτι που δε συνέβη όμως και φέτος. Ευχή του artagoal.gr by mario, είναι το προσεχές καλοκαίρι να φέρει ζυμώσεις που θα οδηγήσουν στον σχηματισμό ΜΙΑΣ και ισχυρής ομάδας στην πόλη, η οποία θα έχει όλο το φίλαθλο κοινό της Άρτας στο πλευρό της, θα ενώσει τον κόσμο και θα κάνει και πάλι τον Αρτινό φίλαθλο υπερήφανο. Το μόνο σίγουρο είναι πως οι φετινές πορείες των ομάδων μας δεν αρμόζουν στην πόλη.

Στα αγωνιστικά που περνούν σε δεύτερη μοίρα, μόλις στο 2ο λεπτό, οι φιλοξενούμενοι πήραν το προβάδισμα στο σκορ, όταν ο Κρισμάρεβιτς έχασε την μπάλα στο κέντρο, ο Συμελίδης έτρεξε την μπάλα και πάσαρε πολύ ωραία κάθετα στο Μυτίδη, που πλάσαρε με το αριστερό τον εξερχόμενο Λάζαρεβς και έγραψε το 0-1 για το Λεβαδειακό. Στο 5ο λεπτό, οι φιλοξενούμενοι, που μπήκαν πολύ δυνατά, πήραν ξεκάθαρο προβάδισμα νίκης, όταν μετά από πολύ ωραίο συνδυασμό Νίκα-Τσάπρα-Συμελίδη, ο Μυτίδης και πάλι, με ωραίο πλασέ μέσα από την περιοχή, έγραψε το 0-2. Ο Λεβαδειακός δεν έδειχνε καμία διάθεση να ρίξει ρυθμό και στο 7ο λεπτό, μπήκε και πάλι στα καρέ του Καραϊσκάκη, με το Βήχο να σεντράρει και τον Τζημόπουλο να πιάνει άστοχη κεφαλιά. Ο Καραϊσκάκης προσπάθησε να συνέλθει και στο 21ο λεπτό, απείλησε με το Χελοβάνι να δοκιμάζει απευθείας εκτέλεση φάουλ, όμως το Μάρκοβιτς να διώχνει με γροθιές. Στο 24ο λεπτό, ο Μουτίνιο ταλαιπώρησε την άμυνα του Καραϊσκάκη και σέντραρε, όμως η κεφαλιά του Πολέτο από την καρδιά της άμυνας δεν είχε δύναμη και ο Λάζαρεβς μπλόκαρε εύκολα. Ο ρυθμός από εκεί και πέρα έπεσε, με το 0-2 να παραμένει ως την ανάπαυλα, τον Καραϊσκάκη να προσπαθεί αλλά να μην μπορεί να δημιουργήσει επικίνδυνες καταστάσεις για την εστία του Λεβαδειακού, και τους φιλοξενούμενους από τη μεριά τους να κάνουν διαχείριση του αποτελέσματος, ψάχνοντας τους κενούς χώρους στην άμυνα του Καραϊσκάκη για να βρουν ακόμη ένα γκολ.

Στο δεύτερο μέρος, ο Καραϊσκάκης προσπάθησε να μπει πιο δυνατά, και στο 47ο λεπτό, ο Ντοναλντόνι μέσα από την περιοχή έκανε ένα δύσκολο γυριστό από πλάγια, όμως η μπάλα κόντραρε πριν το τέρμα, με το Λεβαδειακό να απαντά στο ίδιο λεπτό, με το Μουτίνιο να γυρίζει στην περιοχή και τον Πολέτο να πλασάρει, όμως την μπάλα να κοντράρει και να περνά δίπλα από το δοκάρι. Στο 59ο λεπτό, ο Λεβαδειακός τελείωσε το παιχνίδι με εντυπωσιακό γκολ, όταν ο Πολέτο μπήκε από τα αριστερά, έκανε πολύ ωραία σέντρα και ο Τσάπρας που ήρθε ως τρέιλερ, με καταπληκτικό μονοκόμματο βολέ, δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στο Λάζαρεβς, γράφοντας με εξαιρετικό τρόπο, το 0-3. Στο 73ο λεπτό, ο Λεβαδειακός ξεδιπλώθηκε σε ακόμα μια φάση θαυμάσια στον αγωνιστικό χώρο, η μπάλα κατέληξε μετά από παράλληλο γύρισμα του Βρακά στο Νίκα, που εκτέλεσε από το ύψος του πέναλτι, όμως ο Λάζαρεβς με πολύ δύσκολη επέμβαση έδιωξε. Στο 76ο λεπτό, ο Καραϊσκάκης πάτησε περιοχή μετά από ώρα, με την μπάλα να καταλήγει στον Νταλακούρα, που σούταρε όμως άτσαλα, πάνω από τα δοκάρια. Στο 81ο λεπτό, ο Βρακάς και πάλι, σέντραρε ωραία από δεξιά, ο Δούμτσιος πετάχτηκε προ των αμυντικών και το Λάζαρεβς και πήρε την κεφαλιά, όμως έστειλε την μπάλα ψηλά. Στο 89ο λεπτό, ο Πολέτο έφυγε σε τετ α τετ από πλάγια θέση, όμως ο Λάζαρεβς με πολύ δύσκολη επέμβαση κράτησε το σκορ στα επίπεδα του 0-3. Ο Καραϊσκάκης πάλεψε έστω για το γκολ της τιμής, όμως στην καλύτερή του φάση στο ματς, ο Πριόνας σέντραρε, όμως ο προωθημένος Φαν Ίπερεν που πήρε την καρφωτή κεφαλιά έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι. Ο Λεβαδειακός είχε στα τελευταία λεπτά δύο σουτ που πέρασαν ανεκμετάλλευτα, όμως αυτό μικρή σημασία έχει για τους Βοιωτούς που πήραν την πρώτη θέση και τον τίτλο του Πρωταθλητή στο Νότιο Όμιλο και πλέον θα δώσουν τη μάχη τους για την άνοδο στη μεγάλη κατηγορία.

Γκολ : Μυτίδης 2', 5', Τσάπρας 59'

Διαιτητής: Περράκης (Αθηνών)  Βοηθοί: Παγουρτζής (Πειραιά) - Σαμοΐλης (Αθηνών)  4ος: Αντωνίου (Αχαΐας)  Παρατηρητής: Πάνου (Αιτωλοακαρνανίας)

Καραϊσκάκης (Ουσταμπασίδης) : Λάζαρεβς, Πριόνας, Κλιγγόπουλος, Κρισμάρεβιτς, Φαν Ίπερεν, Βαφειάδης (59' Δερμιτζάκης), Χελοβάνι (69' Πέδρο Ενρίκε), Νταλακούρας, Μίλιτς, Κορέλας (69' Ντούκας), Ντοναλντόνι

Λεβαδειακός (Ταουσιάνης) : Μάρκοβιτς (63' Στογιάνοβιτς), Μεχία (60' Κονέ), Πολέτο, Μουτίνιο (63' Βρακάς), Βήχος, Λιάγκας, Μυτίδης (70' Δούμτσιος), Νίκας, Τζημόπουλος, Τσάπρας, Συμελίδης (79' Μανιώτης)