Νίκησε και ξέφυγε βαθμολογικά από την ΑΕΚΠ ο Παναγροτικός

Μία νίκη που πιθανότατα του εξασφαλίζει πρόωρα την παραμονή στην κατηγορία πέτυχε κόντρα στην ΑΕΚΠ, με 3-1, ο Παναγροτικός.

Σημαντική νίκη πέτυχε ο Παναγροτικός Αγ. Σπυρίδωνα, κόντρα στις Κιρκιζάτες, και απομακρύνθηκε για τα καλά από την επικίνδυνη ζώνη, βλέποντας το μέλλον με μεγαλύτερη αισιοδοξία και ηρεμία. Αντίθετα, η ΑΕΚΠ δεν πραγματοποιεί καθόλου καλή πορεία φέτος, και βρίσκεται κοντά στις ομάδες που κινδυνεύουν με μπαράζ παραμονής στην κατηγορία. Στο σημερινό παιχνίδι, οι δύο ομάδες είχαν ευκαιρίες για γκολ, με την ΑΕΚΠ όμως να είναι άκρως αναποτελεσματική στην τελική προσπάθεια σε αντίθεση με τους γηπεδούχους, και να το πληρώνει με την ήττα. Ο Παναγροτικός πήρε προβάδισμα στο σκορ στο 37ο λεπτό, όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ του Στέργιου, ο Μένα με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, γράφοντας το 1-0. Οι φιλοξενούμενοι θα μπορούσαν να φέρουν το ματς στα ίσα, καθώς είχαν καλές στιγμές με σημαντικότερη αυτή στο 45ο λεπτό, όταν Τζελιλάι και Αθανασιάδης βρέθηκαν σε πλεονεκτική θέση, όμως μπερδεύτηκαν και έχασαν την ευκαιρία.

Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι απείλησαν πρώτοι μόλις στο 46ο λεπτό, όταν ο Τζαφέρης βρέθηκε απέναντι από τον Παπαχαρίση, που όμως βγήκε νικητής. Η ΑΕΚΠ προσπάθησε να ισοφαρίσει, όμως στο 70ο λεπτό, οι γηπεδούχοι σκόραραν για δεύτερη φορά, όταν μετά από μεγάλη μπαλιά, και κακή εκτίμηση της άμυνας, ο Βαΐτσης πήρε την ψηλοκρεμαστή κεφαλιά και νίκησε τον Παπαχαρίση γράφοντας το 2-0. Οι φιλοξενούμενοι επιτέθηκαν και πάλι και δημιούργησαν ευκαιρίες, με τους Νικοπολίδη, Τζελιλάι και Τσίρο, όμως σε καμία από αυτές δεν μπόρεσαν να βρουν το δρόμο προς τα δίχτυα, σε αντίθεση με τον Άγιο, που στο 87ο λεπτό, εκμεταλλεύτηκε ακόμη ένα λάθος, όταν ο Γείτονας έκλεψε την μπάλα και μοίρασε στον Μπάλλια, που έγραψε το 3-0 μέσα σε πανηγυρισμούςτων γηπεδούχων. Το μόνο που κατάφερε η ΑΕΚΠ, ήταν να μειώσει στο 89ο λεπτό, όταν μετά από εκτέλεση φάουλ, ο Γιώτης με κεφαλιά, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, για το 3-1, που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα του παιχνιδιού.

Διαιτητής : Σαρλής Χρήστος  Βοηθοί : Βαρέλης Βασίλης - Πολύζος Κώστας

Παναγροτικός Αγ. Σπυρίδωνα (Καρράς) : Ζιώβας, Στέργιος, Μπότσαρης, Γεωργάρας Θ., Νταλάκας, Σιαμέτης, Κοντοδήμας (46' Μπάλλιας), Τζαφέρης (84' Τσάτσος), Μένα (86' Παππάς), Μπόσμος (69' Βαϊτσης), Γεωργάρας Λ. (69' Γείτονας)

ΑΕ Κιρκιζατών Πλησιών (Παππάς) : Παπαχαρίσης, Χαϊντάρι, Κωνσταντίνου, Μανιφάβας, Κατσαρός, Γιώτης, Καλύβας (85' Μπέλλος), Βασιλάκης, Αθανασιάδης (46' Νικοπολίδης), Τσίρος, Τζελιλάι (83' Πανής)