Νίκησε και ξέφυγε από τους διώκτες της η Δόξα

Ούτε ο Δίας μπόρεσε να σταθεί εμπόδιο στη Δόξα, που επικράτησε με το ευρύ 0-4.

Δεν μπόρεσε να σταθεί εμπόδιο στις διαθέσεις της ομάδας του Πάνου Νίκου, ο αξιόμαχος Δίας, γνωρίζοντας μοιραία την ήττα με 0-4. Η Δόξα με τη νίκη αυτή αύξησε τη διαφορά από τους διώκτες της, δείχνοντας πως φέτος έχει το μέταλλο να διεκδικήσει μέχρι τέλους το Πρωτάθλημα. Στο 5ο λεπτό, οι φιλοξενούμενοι απείλησαν με το σουτ του Σιλιόγκα μέσα από την περιοχή να φεύγει άουτ. Με τη συμπλήρωση του ημιώρου, η Δόξα άνοιξε το σκορ, όταν ο Πατσαβούρας σέντραρε, και ο Καλόγηρος με σουτ μέσα από την περιοχή σκόραρε, για το 0-1. Οι νικητές σκόραραν ξανά σε κομβικό σημείο, πηγαίνοντας προηγούμενοι με δύο γκολ στα αποδυτήρια, καθώς στο 42ο λεπτό, ο Ασπροποταμίτης έπαιξε το ένα-δύο με το Σιλιόγκα, και τελείωσε τη φάση μέσα από την περιοχή, για το 0-2.

Στο δεύτερο μέρος, η Δόξα τελείωσε το ματς, στο 66ο λεπτό, όταν ο Θανάσης έκανε την παράλληλη μπαλιά, και ο Παπαστάθης στην προσπάθειά του να απομακρύνει έστειλε την μπάλα άθελά του στα δίχτυα της ομάδας του για το 0-3. Στο 69', ο Μίκροβας έφτασε κοντά στη μείωση του σκορ, όμως το σουτ του έφυγε λίγο άουτ, για να ολοκληρώσει την άνετη νίκη τη η Δόξα στο 84ο λεπτό η Δόξα, όταν ο Σιλιόγκας έβγαλε σε θέση τετ α τετ το Θανάση και εκείνος δε λάθεψε απέναντι στον Γκουσάιλα διαμορφώνοντας το τελικό 0-4. Περισσότερα για το παιχνίδι, στο βίντεο με τις καλύτερες φάσεις και τα γκολ από την κάμερα του artagoal.gr, αργότερα.

Διαιτητής : Νούσιας Οδυσσέας  Βοηθοί : Παπαμιχαήλ Αποστόλης - Κωνσταντίνου Χρήστος

Δίας Κωστακιών (Μπεκιάρης) : Γκουσάιλα, Παππάς (60' Κιτσάκης), Ζαφείρης, Τσιώλης (85' Στέργιος), Σίμος, Τσιτώνης (69' Ματσούκας), Μούστο, Παπαστάθης, Μίκροβας, Χίσο, Παπαλάμπρος (75' Βασιλάκης)

Δόξα Άρτας (Νίκου) : Νάσης, Πατσαβούρας (63' Βελαέτης), Τσιγαρίδας (83' Δήμος), Αράπης, Στέργιος, Τυρολόγος, Τομουτζόλγου (56' Παχής), Καλόγηρος (71' Στασινούλας), Θανάσης, Ασπροποταμίτης, Σιλιόγκας