Νίκησε και πλησίασε στην κορυφή η Αναγέννηση!

Πολύ σημαντική νίκη πέτυχε η Αναγέννηση κόντρα στην Ανατολή με 4-1, και μείωσε τη διαφορά της από την ΑΕΠ Κοζάνης.

Πολύ σπουδαία νίκη από βαθμολογικής άποψης πέτυχε η Αναγέννηση, αφού πλησίασε την ΑΕΠ Κοζάνης που ηττήθηκε από τον Τηλυκράτη, στους δύο βαθμούς από την κορυφή. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλά στο ματς, ωστόσο σε μια φάση στο χώρο του κέντρου, ο Παπαρούνης συγκρούστηκε σφοδρά στον αέρα κεφάλι με κεφάλι με το Χριστακόπουλο, με τον παίκτη της Ανατολής να μοιάζει να τραυματίζεται σοβαρά και να αποχωρεί με ασθενοφόρο, καταχειροκροτούμενος από τον κόσμο της Άρτας. Στο 9ο λεπτό, η Αναγέννηση εκμεταλλεύτηκε την παγωμάρα των φιλοξενούμενων και άνοιξε το σκορ, όταν από μακρινή σέντρα του Γκανάρα, ο Σιδηρόπουλος με ωραίο άλμα βρήκε την μπάλα όσο χρειαζόταν για να τη στείλει τη γωνία του Γκάρα, για το 1-0. Η Αναγέννηση δείχνοντας εξαιρετική αποτελεσματικότητα, σκόραρε στη δεύτερη φάση της στο ματς, στο 26ο λεπτό, όταν σε φάση διαρκείας, ο Μπότσαρης γέμισε στο δεύτερο δοκάρι, και ο Σχισμένος με πολύ ωραίο πλασέ στην κίνηση, έστειλε την μπάλα στην απέναντι γωνία για το 2-0. Τρία λεπτά αργότερα, η αρτινή ομάδα τελείωσε το ματς, όταν μετά από ωραία ομαδική προσπάθεια και λάθος εκτίμηση αμυντικού, που δε βρήκε την μπάλα με κεφαλιά, ο Παπακίτσος μόνος απέναντι από τον Γκάρα νικήθηκε σε πρώτο χρόνο, όμως στην επαναφορά και με τον Γκάρα πεσμένο, έγραψε το 3-0. Οι φιλοξενούμενοι δεν παράτησαν το ματς, και είχαν ένα σουτ του Σκανδάλη στο 39' που έφυγε άουτ. Ένα λεπτό μετά κεφαλιά του Νάσιου από κόρνερ έδιωξε ο Μήτσιος. Στις καθυστερήσεις, η Αναγέννηση έχασε ευκαιρία για τέταρτο γκολ, όταν ο Λάκκας με πολύ ωραίο μακρινό σουτ σημάδεψε το κάθετο δοκάρι. Οι φιλοξενούμενοι με τη σειρά τους απείλησαν με ωραίο σουτ που έδιωξε ο Μήτσιος, καθώς και με κεφαλιά από κόρνερ του Τσουμάνη, που σημάδεψε ελάχιστα άουτ.

Στην επανάληψη, η Ανατολή μπήκε και πάλι μαχητικά, και στο 51' ο Φωλίνας πήρε την κεφαλιά, όμως ο Μήτσιος έβγαλε δύσκολα σε κόρνερ. Δύο λεπτά μετά, οι φιλοξενούμενοι έχασαν τεράστια ευκαιρία, με το Σκανδάλη να βγαίνει ολομόναχος φάτσα με το Μήτσιο, όμως να καθυστερεί και να κόβεται, ενώ στο ίδιο λεπτό, ο Νούγιας μόνος απέναντι στο Μήτσιο έκανε κακό τελείωμα. Στο 55ο λεπτό, η Ανατολή σκόραρε ένα γκολ που άξιζε, όταν ο κορυφαίος παίχτης της, Φωλίνας, βρήκε σε τετ α τετ το Νούγια, και εκείνος πλάσαρε πάνω από το Μήτσιο, για το 3-1. Το ματς έφτασε στο 72ο λεπτό για να έχει ξανά αξιόλογη φάση, όταν και ήρθε το τέταρτο γκολ της Αναγέννησης. Ο Μπότσαρης κέρδισε τη μονομαχία από το Μαρμούτα, πέρασε από αριστερά στην περιοχή, και πλάσαρε πολύ ωραία απέναντι τον Γκάρα, γράφοντας το 4-1. Τρία λεπτά αργότερα, ο Χεμπέγια έκανε εξαιρετική κούρσα από την άμυνα, άλλαξε με το Σιδηρόπουλο και βγήκε τετ α τετ, όπου νικήθηκε όμως από τον Γκάρα. Στο 76' νέα φάση για την Αναγέννηση, με τον Μπότσαρη να κάνει το σπριντ και διαγώνιο σουτ, που σταμάτησε στην κλειστή γωνία του και πάλι ο Γκάρας. Ο ρυθμός έπεσε, με την Ανατολή να χάνει στο 90' ευκαιρία για δεύτερο γκολ, όταν ο Δήμος βρέθηκε φάτσα με το Μήτσιο, όμως το πλασέ του δεν ήταν καλό και έφυγε άουτ. Στις καθυστερήσεις δεν άλλαξε κάτι, και η "Α" πήρε μεγάλη νίκη, που τη φέρνει σε απόσταση αναπνοής πλέον από την κορυφή. Τέλος, να αναφέρουμε ότι η αρτινή ομάδα ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με δέκα παίκτες, καθώς ο Χούσος στο 88' ζήτησε και πήρε την δεύτερη κίτρινη κάρτα από τον Σιντόρη, ώστε να χάσει μόνο το παιχνίδι στο Ευπάλιο, καθώς θα συμπλήρωνε 7 κίτρινες κάρτες και θα έχανε και το ντέρμπι με τον Αχέρων Καναλακίου.

Διαιτητής : Σιντόρης Μάριος (Θεσπρωτίας)  Βοηθοί : Παπαλαζάρου Γιώργος (Θεσπρωτίας) - Στόλη Μαρία (Θεσπρωτίας)  Παρατηρητής : Σαράφογλου Γιώργος (Πρέβεζας/Λευκάδας)

Αναγέννηση Άρτας (Νταλάκας) : Μήτσιος, Χεμπέγια, Γκανάρας (46' Νταλάκας), Σχισμένος, Παπαρούνης (30' λ.τρ. Λάκκας), Μανιώτης, Παπακίτσος Αλ. (61' Γκολάκου), Χούσος, Σιδηρόπουλος (77' Ροβίνας), Κραμπής, Μπότσαρης

ΑΟ Ανατολής (Ζώης) : Γκάρας, Μαρμούτας, Φίλιος, Νάσιος, Κίτσιος, Κολιούσης (66' Δήμος), Σκανδάλης (82' Γεωργιάδης), Φωλίνας, Νούγιας (78' Γρηγοριάδης), Τσουμάνης, Χριστακόπουλος (8' λ.τρ. Εμβραϊζογλου)