Νίκησε και πάτησε τετράδα η Ράχη

Δε δυσκολεύτηκε να κάμψει την αντίσταση του Κομμένου, ο Αίας Ράχης, επικρατώντας με 5-2.

Στην τέταρτη θέση ανέβηκε ο Αίας Ράχης, που επικράτησε του Κομμένου, με 5-2, έχοντας σταθερά προβάδισμα δύο τερμάτων, στη μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού. Αντίθετα, το Κομμένο παραμένει στα χαμηλά πατώματα της βαθμολογίας, δείχνοντας σε αυτό το πρώτο διάστημα να αντιμετωπίζει δυσκολίες στην Α' κατηγορία. Μόλις στο 1ο λεπτό, ο Αίας άνοιξε το σκορ, όταν ο Κόξιας έκανε ωραία ενέργεια και πάσα για τον Τσίρο, που έσπασε για τον Ξυλογιάννη, και εκείνος έγραψε το 1-0. Στο 15ο λεπτό, ο Κόξιας απείλησε με τον Κόπανο να διώχνει, ενώ στο 25ο λεπτό, μετά από πλάγιο του Χαϊντάρι, ο Γιώτης πήρε την κεφαλιά-πάσα και ο Κόξιας έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, για το 2-0. Στο 36ο λεπτό, οι φιλοξενούμενοι ξαναμπήκαν στο ματς, με το Γιάννενα να κάνει ωραία ατομική ενέργεια και φοβερό σουτ στο απέναντι "παράθυρο" του Γκουσάιλα, γράφοντας το 2-1, όμως ο Αίας δεν άργησε να απαντήσει, καθώς στο 41ο λεπτό, ο Σιαπάτης σέντραρε, και ο Ξυλογιάννης με ωραίο τελείωμα στην κίνηση, σημείωσε το 3-1, με το δεύτερο τέρμα του, που ήταν και σκορ ημιχρόνου, αφού η κεφαλιά του Τσίρου στο 45ο λεπτό, μετά από κόρνερ, σταμάτησε στο δοκάρι.

Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι τελείωσαν το παιχνίδι, στο 57ο λεπτό, όταν ο Κ. Ευαγγέλου βρέθηκε σε θέση τετ α τετ μετά από κάθετη μπαλιά, και τελείωσε σωστά τη φάση γράφοντας το 4-1, ενώ ο ίδιος παίκτης έγραψε και το 5-1 για την ομάδα του, όταν μετά από σέντρα του Θεμελή, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με καρφωτή κεφαλιά. Το Κομμένο το μόνο που κατάφερε στα τελευταία λεπτά ήταν να μειώσει στο 86ο λεπτό, σε 5-2, με πλασέ του Κωσταδήμα, μέσα από την περιοχή, με τον Αίαντα να έχει δεύτερο δοκάρι λίγο πριν τη λήξη, όταν ο Χαϊντάρι με μακρινή σέντρα-σουτ έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του Κόπανου, με το 5-2 να παραμένει ως τελικό σκορ.

Διαιτητής : Σιατής Κωνσταντίνος  Βοηθοί : Βασιλάκης Στέργιος - Τσιώρη Ιωάννα

Αίας Ράχης (Παππάς) : Γκουσάιλα (80' Παπαχαρίσης), Χαϊντάρι, Ευαγγέλου Σ., Αβραμίδης, Θεμελής, Γιώτης, Ξυλογιάννης, Ευαγγέλου Κ. (76' Παπακώστας), Κόξιας, Τσίρος (76' Μπέτσας), Σιαπάτης (78' Σάλλας)

ΠΑΣ Κομμένου (Μπαλάτσας) : Κόπανος, Ντάμας (56' Σάνι), Ανδρέας, Νάτσιος Σ., Τζίμας, Κοσμάς, Παππάς, Ρίζος, Γιάννενας (78' Κόρδας), Κωσταδήμας, Γιαννούλης (12' Σερδενές)