Νίκησε και ανέβηκε μόνο στην κορυφή το Πέτα

Με 0-3 επικράτησαν του ΑΟ Φιλιππιάδας, οι Φιλέλληνες Πέτα και είναι η μόνη ομάδα με το απόλυτο σε τρία ματς στη Β' ΕΠΣΑ.

Τη μοναξιά της κορυφής απολαμβάνουν οι Φιλέλληνες Πέτα, μετά από τρία ματς στη Β' ΕΠΣΑ, καθώς είναι η μόνη ομάδα με το απόλυτο των νικών. Σήμερα, πέρασε με καθαρή νίκη με 0-3 από το γήπεδο Μπουσούλιζα στη Φιλιππιάδα, κόντρα στον τοπικό ΑΟΦ, και έδειξε για ακόμα μια εβδομάδα πως έχει θέσει πολύ υψηλούς στόχους για φέτος. Όσο για τη γηπεδούχο ομάδα, το τελικό σκορ δεν αποτυπώνει πλήρως την εικόνα του παιχνιδιού, καθώς είχε καλή εικόνα και αρκετές φάσεις για γκολ, και σίγουρα έχει περιθώρια να βελτιώσει σημαντικά τη βαθμολογική της θέση, στην πορεία της σεζόν. Οι γηπεδούχοι είχαν τις πρώτες φάσεις στο ματς, με τον Μπακοδήμο στο 5ο λεπτό, να παίρνει αμαρκάριστος την κεφαλιά όμως να αστοχεί. Στο 15ο λεπτό, ο Παπαλέξης έκανε το σουτ όμως η μπάλα έφυγε λίγο πάνω από τα δοκάρια, ενώ το Πέτα απείλησε στο 20ο λεπτό με σουτ του Αθανασιάδη. Οι φιλοξενούμενοι με ένα δυναμικό τρίλεπτο πήραν προβάδισμα ασφαλείας, φτάνοντας στο 0-1 στο 25ο λεπτό, όταν ο Βάσιος βρήκε τον Δ. Κώτση και εκείνος αφού απέφυγε και το Στέφου έγραψε το 0-1. Τρία λεπτά αργότερα, το Πέτα διπλασίασε τα τέρματά του, όταν ο Μήτσος με προσωπική ενέργεια και πλασέ μέσα από την περιοχή, έγραψε το 0-2. Στο 29ο λεπτό, ο Τσίντζος είχε μεγάλη ευκαρία να ευκαιρία , αστοχώντας από προφανή θέση για γκολ, με τις δύο ομάδες να έχουν και από ένα οριζόντιο δοκάρι μέχρι την ανάπαυλα, από ισάριθμες εκτελέσεις φάουλ, των Κολοβού για το Πέτα, και Παπαλέξη για τη Φιλιππιάδα.

Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να σκοράρουν, όμως η κεφαλιά του Αναγνωστάκη στο 50', μετά από κόρνερ έφυγε άουτ. Στο 55ο λεπτό, ο Μήτσος κόπηκε τελευταία στιγμή πριν σκοράρει, για να κλειδώσει τη νίκη των Φιλελλήνων τρία λεπτά αργότερα, ο σπεσιαλίστας Σωτήρης Σταμάτης, με απευθείας εκτέλεση φάουλ, που διαμόρφωσε το τελικό 0-3. Στη συνέχεια, ο ΑΟΦ πίεσε για ένα γκολ, έχοντας καλά σουτ των Παπαλέξη και Τσίτζου που έφυγαν άουτ, στο 61ο και 63ο λεπτό, ενώ είχε και σημαντική ευκαιρία στο 70ο λεπτό, με τους Αναγνωστάκη και Παπαλέξη να μην μπορούν να σκοράρουν από κοντά μετά από φάουλ του Παπαρούνη. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να ψάχνουν ένα γκολ, όμως ούτε στο 80ο λεπτό κατάφεραν να το βρουν, καθώς είχαν δοκάρι μετά από κόρνερ του Σταμάτη, με το 0-3 να παραμένει μέχρι το τελικό σφύριγμα.

Διαιτητής : Αλευρή Κωνσταντίνα  Βοηθοί : Βασιλάκης Στέργιος - Δημητρόπουλος Γιάννης

ΑΟ Φιλιππιάδας (Κωστάκος) : Στέφου, Μπάσιος (46' Σταμάτης), Λιόντος (15' λ.τρ. Λάμπρου - 80' Τσοκανάς), Παπαρούνης, Αναγνωστάκης, Τσίντζος (65' Λάμπρου), Δήμος, Κωστάκος, Μπακοδήμος, Παπαλέξης (65' Ρεμπης), Μπαριάμπα

Φιλέλληνες Πέτα (Ρούσσας) : Πεπώνης, Κάτσινος, Γεωργής, Ευθυμίου Β. (46' Γούλας), Ντιβέρης, Βάσιος, Κολοβός (46' Σταμάτης Σωτ.), Καλύβας (70' Λάλος), Μήτσος (70' Μουσαβερές), Κώτσης (70' Παπασπύρου), Αθανασιάδης